Prefabrikovaný dom v Slovinsku je zásobovaný solárnou energiou

prefabrikovaný dom

Prefabrikovaný dom v slovinskej Radovljici vyzerá podobne ako klasické farmárske domy, ale pri bližšom pohľade naň je vidno, že je viac než obyčajný dom.

Prefabrikovaný dom s čistým dizajnom

V lesoch neďaleko slovinského mestečka Radovljica stojí na ploche 120 m² netradičný dom, ktorý navrhlo slovinské štúdio Scapelab. Prefabrikovaný dom pre jednu rodinu, ktorý nazvali Simple House (Jednoduchý dom) svojím tvarom síce pripomína tradičné slovinské statky, ktorých je v tejto oblasti veľa, ale bol navrhnutý ako moderná verzia archetypu lokálnej vidieckej architektúry. Celý dom bol postavený na prefabrikovanom drevenom ráme a na zníženie dopadu na životné prostredie a zníženie nákladov je dom z veľkej časti obložený solárnymi panelmi.

prefabrikovaný dom  prefabrikovaný dom

prefabrikovaný dom

Prefabrikovaný dom poskytuje vysokú energetickú efektivitu

I keď tento prefabrikovaný dom Simple House nemá žiadne okná, priehľady a medzery medzi panelmi poskytujú prirodzené svetlo a ventiláciu, ale zároveň ochraňujú súkromie obyvateľov. Tí si okrem toho môžu vychutnávať okolitú prírodu a výhľad a keď chcú využiť pasívne solárne princípy tejto budovy, stačí otvoriť dvere na južnej a severnej terase. Energetická efektivita, ktorá vzniká kombináciou solárnych panelov a centrálnej vykurovacej jednotky, pritom zabezpečujú minimálne náklady na prevádzku a energie. Distribúcia vnútorného priestoru je veľmi funkčná a využíva tzv. bezchodbový dizajn, v ktorom sú priestory prirodzeným spôsobom prepojené medzi sebou.

prefabrikovaný dom

prefabrikovaný dom  prefabrikovaný dom

prefabrikovaný dom

Lacný a ekologický prefabrikovaný dom

Scapelab obložili strechu s jednoduchým tvarom súčasnou fasádou, vyrobenou zo zinku a dreva. Architekti vytvorili zaujímavú a čistú geometriu prostredníctvom horizontálne orientovaných drevených priehľadov a zinkových panelov s vertikálnou orientáciou na severne a južne orientovaných fasádach. Využívanie exteriéru podľa majiteľov domu do veľkej miery ovplyvňuje počasie. Počas chladných dní totiž využívajú najmä južnú terasu a v lete sa pred horúčavou schovajú do tieňa severnej terasy. Vďaka využitiu cenovo-efektívnych materiálov, ktoré sú zároveň nenáročné na údržbu, bol tento prefabrikovaný dom pomerne rýchlo zostavený priamo na mieste už za pár dní.

Zdroj:

https://www.scapelab.com

Zdieľajte:   Facebooktwittermail