Špinavá práčka môže spôsobovať zápach či vznik plesní – efektívne a jednoduché čistenie

práčka

Práčka potrebuje pravidelné čistenie a údržbu, prinášame jednoduchý návod ako na to.

Práčka je jedným z najvyťaženejších spotrebičov v každej domácnosti. Nie každý však vie, že práčku treba pravidelne udržiavať a čistiť. Nedávny prieskum napríklad ukázal, že až 19% Britov svoju práčku nečistí nikdy.

Špinavá práčka môže spôsobovať zápach či vznik plesní

Špinavá práčka môže spôsobovať nepríjemný zápach bielizne ale aj usádzanie a rozširovanie rôznych baktérií či dokonca plesní. Riziko stúpa najmä pri častom praní pri nižších teplotách, čo je samozrejme ekologickejšie a šetrnejšie, ale pri takýchto teplotách sa usadená špina poriadne nevyčistí. Na riadne vyčistenie práčky treba až 90 stupňovú teplotu. V zahraničí existujú na takéto čistenie špecializované firmy, ale vyčistiť efektívne Vašu práčku je možné aj bez odbornej pomoci a zbytočných nákladov. Takisto sa dajú zakúpiť špecializované prostriedky na čistenie práčky. Je však dôležité dodržiavať aj pokyny výrobcu, keďže pri niektorých práčkach je v návode uvedené čo sa smie a nesmie používať na čistenie, tak by sa práčka nepoškodila alebo nezaniklo právo na reklamáciu v záručnej dobe.

Jednoduchý návod

Na riadne vyčistenie práčky potrebujeme ocot, starú zubnú kefku a handričku. V prvom rade treba vybrať zásobník na prací prášok. Zásobník treba namočiť v horúcej vode a pomocou starej zubnej kefky  poriadne vyčistiť všetky plochy. Vyčistený zásobník je možné vrátiť do práčky a nasleduje dôkladné čistenie gumeného tesnenia práčky. Na to môžeme použiť opäť starú zubnú kefku či handričku. Pre samotné čistenie nalejeme do bubna pohár octu, nastavíme práčku na najvyššiu teplotu a necháme dokončiť celý cyklus. Potom práčku otvoríme a necháme poriadne vyschnúť. Nakoniec znova dôkladne vyčistíme gumové tesnenie suchou handričkou.

práčka

Užitočné rady

Na záver pripájame pár tipov na to, aby Vaša práčka ostala dlhšie čistá a bez opráv:

  • Nepoužívajte viac pracieho prášku či aviváže než je uvedené, prebytky sa totiž usádzajú v práčke
  • Neprepĺňajte práčku bielizňou, je dokonca lepšie nechať vždy tretinu objemu prázdnu
  • Snažte sa odstrániť najodolnejšiu špinu z oblečenia pred tým ako ho dáte do práčky
  • Medzi jednotlivými praniami nechávajte dvere práčky otvorené- zabráni sa tak vzniku plesní
  • Približne raz za mesiac nechajte práčku vyprať cyklus na najvyššej teplote- odstráni sa usadená špina

Podobné články:

Práčka: ako si vybrať najvhodnejšiu?

 

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail