Poznáte prírodnú rezerváciu Vydrica v Bratislave?

Katarína J.

Sústava chránených území na Slovensku sa vo februári 2022 rozrástla o lokalitu Vydrica, ktorá sa nachádza v katastrálnom území mesta Svätý Jur, bratislavských mestských častí Rača, Záhorská Bystrica a bratislavskej lokalite Vinohrady. V prekrásnej prírodnej rezervácii nájdu návštevníci biotopy európskeho významu.

Prírodná rezervácia Vydrica / Zdroj: Bratislavskykraj.sk

Na území Vydrice v minulosti platil druhý stupeň ochrany prírody. Aj napriek tomu, že sa stupeň ochrany zvýšil, návštevníci sa aj naďalej môžu pohybovať aj mimo vyznačených turistických chodníkov. Rovnako je stále povolené zbierať rastliny a ich plody pre vlastnú potrebu. Vjazd a pohyb cyklistov je možný po existujúcich cyklotrasách. Návštevníci bratislavského lesoparku sa tak nemusia obávať obmedzení a pokojne môžu lokalitu sa naďalej využívať na rekreáciu, opekanie, zber húb či šport. Vyhlásenie prírodnej rezervácie presadil minister životného prostredia Ján Budaj s cieľom ochraňovať na jej území biotopy a živočíchy európskeho a národného významu.

Unikátne biotopy medzinárodného významu

Územie prírodnej rezervácie Vydrica je vzácne pre svoje jaseňovo-jelšové podhorské lužné lesy, bukové a jedľovo-bukové kvetnaté lesy a kyslomilné bukové lesy. Tu majú svoj domov fúzač alpský, pásikavec, kováčik fialový, či rak riavový, ktoré zaraďujeme k živočíchom európskeho významu. Lokalita je charakteristická aj dubovo-hrabovými lesmi karpatskými, ktoré sú biotopom národného významu.

Minister životného prostredia Ján Budaj poukázal, že do Vydrice sa po niekoľkých rokoch vrátili vydry, ktoré tam boli pred pár rokmi vyhubené. „Útlm ťažby dreva priniesol ovocie. Záznamy z fotopasce mestských lesov dokazujú, že príroda sa vždy spamätá z našich zásahov,“ podotkol.

Ján Budaj v lokalite prírodnej rezervácie Vydrica / Zdroj: TASR

 

Podľa Jána Budaja Bratislava ukrýva vo svojich lesoch jedinečné prírodné bohatstvo. „Preto si ho musíme strážiť a chrániť. Najmä dnes, keď čelíme klimatickej kríze. Nedotknutú prírodu v Bratislave tak máme na dosah verejnou dopravou,“ podotkol minister životného prostredia.

Pozorovňa zvierat s nádherným výhľadom

Na trase medzi Račou a Mariankou sa návštevníci môžu tešiť aj na novovybudovanú pozorovňu zvierat „Vydrica“. Možno tam pozorovať daniele, muflóny, diviaky, líšky a bažanty. Pozorovňa má 13 štvorcových metrov a má aj striešku, ktorá chráni pred dažďom a snehom. Okrem zvierat môžu návštevníci pozorovať aj postupnú premenu lesa po veternej kalamite na prirodzený les. Pozorovňa je jedným z projektov Živé miesta, zameraných na Mestské lesy Bratislavy a obnovu verejných priestorov v hlavnom meste.

Pozorovňa zvierat Vydrica / Zdroj: TASR

Celková výmera prírodnej rezervácie je 483,49 hektárov. Jej územie bude rozdelené na dve zóny, pričom v zóne A (450,31 hektárov) bude platiť najprísnejší, piaty stupeň ochrany. V zóne B ( 33,18 hektárov) bude platiť štvrtý stupeň ochrany. Rezerváciu bude obklopovať veľké ochranné pásmo (97,75 hektárov)  so štvrtým stupňom ochrany.

 

Zelená elektrina zo Slovenska

Najľahší spôsob, ako mať zelenší domov. Zistiť viac o Zelenej elektrine

 

Tipy na udržateľné cestovanie Vám prinášame vďaka projektu #ObjavUdržateľnéSlovensko. Ďakujeme!

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...