Počítačové servery ako vykurovanie budúcnosti

Decentralizované servery sa majú starať v blízkej budúcnosti o teplo v domoch a tým úplne nahradiť tradičné vykurovanie. Aspoň taký je plán start-upu spoločnosti AoTerra z Drážďan . Takzvané cyber​​-vykurovanie, ktoré AoTerra v súčasnej dobe ponúka sa má stať riešením energetickej krízy a to novou kombináciou výpočtovej techniky a kúrenia.

„Sme jediným dodávateľom, ktorý kombinuje predtým samostatné trhy na teplo a na výpočtové služby“ povedal technický riaditeľ spoločnosti Jens Meier Struck. Mladý start-up pracuje na vývoji nových technológií v úzkej spolupráci s Technickou univerzitou v Drážďanoch. Myšlienka je jednoduchá a geniálna. Normálny cloud servis je pripojený k tepelnému systému a súčasne umožňuje využiť odpadové teplo počítača. Aby bolo možné absorbovať odpadové teplo, nepotrebujete normálne kotly, ale plechové skrine, do ktorých sú integrované servery. Do jednej takejto skrine sa zmestí 20 serverov. Pre bežný dom postačujú dve takéto skrine, aby zabezpečili dostatočný vykurovací výkon.

 Kúrenie a výpočtové centrum v jednom

Miesto bežného vykurovacieho systému je teda v suteréne domu decentralizované dátové centrum. Tento systém zabezpečí pre dom nielen teplo ale aj vysokorýchlostný internet. Jediná vec, ktorú k tomu majiteľ domu potrebuje je širokopásmové pripojenie k Internetu s kapacitou 50 Mbit/s alebo viac.

Server si pre zabezpečenie výpočtového výkonu vyžaduje veľa energie, čo spôsobuje jeho zahrievanie. To nemusí zbytočné končiť niekde v okolí ale vďaka výmenníku tepla môže byť uložené a použité pre rozvody teplej vody a ohrev pitnej vody, čo zabezpečí v tomto smere domu sebestačnosť.

Každá jednotlivá skriňa má kapacitu až 3,6 kW. To je viac než dosť pre nízkoenergetický dom alebo pasívny dom. V prípade, že by bolo treba server neočakávane vypnúť, je k dispozícii ako núdzové riešenie integrovaný elektrický vykurovací prvok, ktorý zabezpečí domu vykurovanie na čas, kým sa porucha servera odstráni. Náklady na toto núdzové riešenie idú na účet spoločnosti AoTerra.

 

 

vykurovanie-01vykurovanie-02

Návrh systému: server generuje teplo potrebné na vykurovanie budovy. Vygenerované teplo je privádzané do vyrovnávacej pamäte, ktorá dodáva vykurovaciu vodu a zabezpečuje aj ohrev pitnej vody. Následne je cez centrálny ventilačný systém odpadové teplo použité pre vykurovanie domu. © AoTerra

 

Minimálne náklady ako tepelné čerpadlo alebo mini-tepláreň

Pre zákazníka predstavujú bežné náklady na zariadenie asi 12.000 eur. Firma poskytuje bezplatnú údržbu. Ďalej treba prirátať náklady na zelenú elektrinu, na ktorej server funguje. Na oplátku zákazník dostane svoje teplo pri nulových nákladoch. Avšak zmluva sa uzatvára na dobu 15 rokov, takže rozhodnutie si treba dobre premyslieť.

Prvým cieľom AoTerra má byť predaj 100 týchto nových systémov v Nemecku. To by malo spoločnosti pomôcť dostať sa do zelených čísel po prvýkrát od svojho vzniku v októbri 2012. Veľké počiatočné investície podporili viacerí súkromní investori, ktorí novej idei počítačového vykurovania veria. Teoreticky môže  táto nová technológia zlacniť obe služby – cloudovú i vykurovaciu. To je stále samozrejme hudba budúcnosti. Treba počkať ako efektívne sa toto nové serverové vykurovanie ukáže, ako sa bude tento koncept vyvíjať a či sa presadí na trhu.

Zdroj: http://www.heizsparer.de

Zdieľajte:   Facebooktwittermail