Otázky a odpovede: ako vybaviť kotolňu v RD?

otázky a odpovede

Vaša otázka: Dobrý deň, nevedeli by ste mi poradiť, ako vybaviť kotolňu a nadimenzovať vykurovacie zariadenia v novostavbe RD v Marianke (hlavne kotla a zásobníka TUV). Vedeli by ste mi poradiť so správnym výberom výkonu kotla (kotlov) a zostavy kotolne?

Chceli by sme mať ako primárny zdroj tepla elektrinu a využívať výhodnejšie tarify. Teda používať elektrinu na vykurovanie, aj ohrev TUV a varenie. Sekundárne by sme chceli používať solárne kolektory, na ohrev TUV a vody v bazéne. Tepelné čerpadlo by sme radšej nechceli.

Popis domu:
Nepodpivničený, s prízemím a podkrovím. Sedlová strecha, izolácia nad krokvami, hrúbka 300 mm. Obvodové steny: prevetrávaný plášť KM Beta Sendwix L 2418, akumulačná tehla, hr. izol. 180 mm. Podlaha hr. izol 160 mm. Okná trojsklo, Uw = 0,9 – 1,0. Nie je zamýšľaný ako pasív!

Obostavaná plocha: 265 m2
Obostavaný objem: 1308 m3
Vykurovaná plocha: 310 m2
Vykurovanie je podlahové, poloakumulačné, vodné. V strede domu je KRB s vložkou, sálavý.
Solárne panely plocha: 12 m2, otočené na juhozápad.

Ďakujem za odpoveď, prípadne návrh na stretnutie.

Odpoveď:

Dobrý deň,
na základe vami poskytnutých údajov môžeme predbežne podľa vykurovanej plochy stanoviť odhadovanú tepelnú stratu vášho domu na 15 500 W. Kotol by mal mať výkon pri použití dvojtarifu minimálne 18 600 W. Pri najjednoduchšej variante by som vám odporúčal kotol s bivalentným zásobníkom o objeme minimálne 400 l.
Vzhľadom na veľký počet kolektorov je potrebné vyriešiť podporu vykurovania akumulačným zásobníkom o objeme minimálne 1000 l a odovzdávanie tepla cez bazénový výmenník do bazénu.

Odporúčam vám preto:

  • Dať si spracovať presný výpočet tepelných strát, na základe ktorého môžete presne navrhnúť veľkosť zariadení. Pri presnom výpočte tepelných strát by sme došli k podstatne nižším číslam tepelnej straty vzhľadom na použité materiály.
  • Konzultovať s odborníkom spôsob zapojenia jednotlivých zdrojov tepla a spotrebičov, aby ste optimalizovali maximálne využitie solárnej energie.

V prípade vášho záujmu vám rád pomôžem.

S pozdravom

 

Ing. Štefan Šajtoš

odborný poradca šetri.sk

pre vykurovanie a chladenie

0904 250 446

 

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail