Otázky a odpovede: ako vybaviť kotolňu v RD?

Maros S.

Vaša otázka: Dobrý deň, nevedeli by ste mi poradiť, ako vybaviť kotolňu a nadimenzovať vykurovacie zariadenia v novostavbe RD v Marianke (hlavne kotla a zásobníka TUV). Vedeli by ste mi poradiť so správnym výberom výkonu kotla (kotlov) a zostavy kotolne?

otázky a odpovede

Chceli by sme mať ako primárny zdroj tepla elektrinu a využívať výhodnejšie tarify. Teda používať elektrinu na vykurovanie, aj ohrev TUV a varenie. Sekundárne by sme chceli používať solárne kolektory, na ohrev TUV a vody v bazéne. Tepelné čerpadlo by sme radšej nechceli.
Popis domu:
Nepodpivničený, s prízemím a podkrovím. Sedlová strecha, izolácia nad krokvami, hrúbka 300 mm. Obvodové steny: prevetrávaný plášť KM Beta Sendwix L 2418, akumulačná tehla, hr. izol. 180 mm. Podlaha hr. izol 160 mm. Okná trojsklo, Uw = 0,9 – 1,0. Nie je zamýšľaný ako pasív!
Obostavaná plocha: 265 m2
Obostavaný objem: 1308 m3
Vykurovaná plocha: 310 m2
Vykurovanie je podlahové, poloakumulačné, vodné. V strede domu je KRB s vložkou, sálavý.
Solárne panely plocha: 12 m2, otočené na juhozápad.
Ďakujem za odpoveď, prípadne návrh na stretnutie.

Odpoveď:

Dobrý deň,
na základe vami poskytnutých údajov môžeme predbežne podľa vykurovanej plochy stanoviť odhadovanú tepelnú stratu vášho domu na 15 500 W. Kotol by mal mať výkon pri použití dvojtarifu minimálne 18 600 W. Pri najjednoduchšej variante by som vám odporúčal kotol s bivalentným zásobníkom o objeme minimálne 400 l.
Vzhľadom na veľký počet kolektorov je potrebné vyriešiť podporu vykurovania akumulačným zásobníkom o objeme minimálne 1000 l a odovzdávanie tepla cez bazénový výmenník do bazénu.
Odporúčam vám preto:

  • Dať si spracovať presný výpočet tepelných strát, na základe ktorého môžete presne navrhnúť veľkosť zariadení. Pri presnom výpočte tepelných strát by sme došli k podstatne nižším číslam tepelnej straty vzhľadom na použité materiály.
  • Konzultovať s odborníkom spôsob zapojenia jednotlivých zdrojov tepla a spotrebičov, aby ste optimalizovali maximálne využitie solárnej energie.

V prípade vášho záujmu vám rád pomôžem.
S pozdravom

Ing. Štefan Šajtoš
odborný poradca šetri.sk
pre vykurovanie a chladenie
0904 250 446

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného života.

Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale...

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na...

Svetelný smog alebo koľko svetla naozaj potrebujeme

Životné prostredie okolo nás je od priemyselnej revolúcie neustále zaťažované sekundárnymi dôsledkami technického progresu. Na jednej strane neodmysliteľné výdobytky ako teplo, svetlo, doprava dostupné pre...

Nóri sa rozhodli odoberať CO2 z ovzdušia. Pomôže im vikingská loď Longship

Mnohí vedci sa zhodujú na tom, že ak chceme zlepšiť kvalitu atmosféry, bude potrebné čo najrýchlejšie znižovať podiel CO2 (prípadne metánu). Do odčerpávania oxidu uhličitého...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť II: Ako ušetriť na vykurovaní a na plyne

Ak domácnosť vykurujete plynom a používate ho aj na varenie a pečenie, podstatná časť vášho rodinného rozpočtu ide zrejme na túto energiu. V tomto článku sme si pre...

Tipy na darčeky, ktoré nestoja veľa a sú šetrné k prírode

Občas býva celkom náročné vybrať vhodný darček. Obzvlášť vtedy, ak chceme každý rok potešiť našich blízkych niečím zaujímavým a užitočným.

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť I: Kde všade môžete doma ušetriť elektrinu

Najlacnejšia elektrina je tá, ktorú nespotrebujeme, a tak vám prinášame prehľad jednoduchých rád, ktoré vám pomôžu ušetriť elektrinu v domácnosti.