Otázky a odpovede: ako vybaviť kotolňu v RD?

redakcia setri.sk

Vaša otázka: Dobrý deň, nevedeli by ste mi poradiť, ako vybaviť kotolňu a nadimenzovať vykurovacie zariadenia v novostavbe RD v Marianke (hlavne kotla a zásobníka TUV). Vedeli by ste mi poradiť so správnym výberom výkonu kotla (kotlov) a zostavy kotolne?

otázky a odpovede

Chceli by sme mať ako primárny zdroj tepla elektrinu a využívať výhodnejšie tarify. Teda používať elektrinu na vykurovanie, aj ohrev TUV a varenie. Sekundárne by sme chceli používať solárne kolektory, na ohrev TUV a vody v bazéne. Tepelné čerpadlo by sme radšej nechceli.
Popis domu:
Nepodpivničený, s prízemím a podkrovím. Sedlová strecha, izolácia nad krokvami, hrúbka 300 mm. Obvodové steny: prevetrávaný plášť KM Beta Sendwix L 2418, akumulačná tehla, hr. izol. 180 mm. Podlaha hr. izol 160 mm. Okná trojsklo, Uw = 0,9 – 1,0. Nie je zamýšľaný ako pasív!
Obostavaná plocha: 265 m2
Obostavaný objem: 1308 m3
Vykurovaná plocha: 310 m2
Vykurovanie je podlahové, poloakumulačné, vodné. V strede domu je KRB s vložkou, sálavý.
Solárne panely plocha: 12 m2, otočené na juhozápad.
Ďakujem za odpoveď, prípadne návrh na stretnutie.

Odpoveď:

Dobrý deň,
na základe vami poskytnutých údajov môžeme predbežne podľa vykurovanej plochy stanoviť odhadovanú tepelnú stratu vášho domu na 15 500 W. Kotol by mal mať výkon pri použití dvojtarifu minimálne 18 600 W. Pri najjednoduchšej variante by som vám odporúčal kotol s bivalentným zásobníkom o objeme minimálne 400 l.
Vzhľadom na veľký počet kolektorov je potrebné vyriešiť podporu vykurovania akumulačným zásobníkom o objeme minimálne 1000 l a odovzdávanie tepla cez bazénový výmenník do bazénu.
Odporúčam vám preto:

  • Dať si spracovať presný výpočet tepelných strát, na základe ktorého môžete presne navrhnúť veľkosť zariadení. Pri presnom výpočte tepelných strát by sme došli k podstatne nižším číslam tepelnej straty vzhľadom na použité materiály.
  • Konzultovať s odborníkom spôsob zapojenia jednotlivých zdrojov tepla a spotrebičov, aby ste optimalizovali maximálne využitie solárnej energie.

V prípade vášho záujmu vám rád pomôžem.
S pozdravom

Ing. Štefan Šajtoš
odborný poradca šetri.sk
pre vykurovanie a chladenie
0904 250 446

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...