Odhaľte dych vyrážajúce zákutia Dunajských ostrovov

Katarína J.

Nahliadnite do prekrásnej lokality jednej rieky a dvoch krajín. V okolí Dunajských ostrovov môžete zažiť jedinečnú flóru a faunu tisícich ostrovov, dobrodružné splavy, unikátne technické pamiatky a cykloturistiku vhodnú pre začiatočníkov aj pokročilých.

Dunajským ostrovom a krajine dominuje voda, ktorá vytvára jedinečný rastlinný a živočíšny život. Medzi najkrajšie a najrozmanitejšie oblasti patrí Číčovské mŕtve rameno. Chodník, na ktorom môžete spoznať chránené živočíchy a rastliny je dlhý 6 km a má 12 zastávok, ktoré vám predstavia vzácne a pre toto územie typické druhy rýb, ako kapre a sumčeky, viac ako 100 druhov sťahovavých, prevažne vodných vtákov. Nádherné lekná, vŕby a mnohé ďalšie jedinečné dreviny vytvárajú v celej oblasti čarovné zákutia.

Veľmi vzácnym je chránený Ostrov orliaka morského, ktorý je hniezdiskom najväčšieho hniezdiaceho dravca na Slovensku – orliaka morského a domovom mnohých vzácnych a ohrozených druhov rastlín a živočíchov.

Za návštevu určite stojí aj Veľkolélsky ostrov pri Zlatnej na Ostrove, ktorý je posledným veľkým dunajským ostrovom na slovenskom úseku rieky. Ostrov vytvára krásnu a rozmanitú mozaiku lúčnych, lesných a mokraďových rastlín.

Svetové ocenenie kraja

Bratislavský región (vrátane časti Dunajských ostrovov) získal v období 2020 – 2021 prestížne ocenenie „The Sustainable Top 100 Destinations“. Týmto sa región zapísal tiež do zoznamu odporúčaných destinácií v „Good Travel Guide“.

Naplánuj si výlet loďou či splav

Vodácky plánovač ponúka desiatky zaujímavých miest – úsekov rieky, ktoré sú navyše doplnené popisom s informáciami o dostupnosti miesta MHD, blízkosti reštauračných zariadení, ubytovania, športového vyžitia atď. Zároveň relevantné miesta obsahujú aj odkazy na domovské webové stránky poskytovateľov služieb.

Naplánuj si výlet na bicykli

Podobne ako vo vodáckom plánovači, v Cyklo plánovači nájdete zoznam dostupných cyklostrás vrátane ich charakteristiky, popisu, dĺžky a farby, ktorá udáva obtiažnosť.

Zelená elektrina zo Slovenska

Najľahší spôsob, ako mať zelenší domov. Zistiť viac o Zelenej elektrine

Tipy na udržateľné cestovanie Vám prinášame vďaka projektu #ObjavUdržateľnéSlovensko. Ďakujeme!

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...