Obnoviteľné zdroje energie budú na 100% zásobovať španielsky ostrov

obnoviteľné zdroje energie

El Hierro, najmenší z kanárskych ostrovov sa plánuje stať úplne energeticky samostatným tým, že ho budú na 100% zásobovať energiou  obnoviteľné zdroje energie.

Veterná farma Gorona del Viento

El Hierro je najmenší zo súostrovia Kanárskych ostrovov a rozlohou je menší než Malta. Žije tu iba 10 tisíc obyvateľov, ktorí nemajú žiaden prístup k externej elektrickej sieti. V júni 2014 začala na ostrove prevádzku veterná farma Gorona del Viento, ktorá kombinuje výkon piatich veterných turbín s kapacitou 11,5 MW stojacich na kopci s dvoma vodnými zásobníkmi umiestenými nižšie pod turbínami. Keď fúka vietor, voda z vyššie položeného zásobníka vo výške 700 m n. m sa uvoľní do toho nižšieho. Zásobníky sú prepojené potrubím v dĺžke 3 km a voda preteká cez systém vodných turbín, ktoré generujú energiu. Takáta kombinácia obnoviteľných zdrojov je unikátna a ostrov po otvorení Gorona del Viento plánoval 100% zásobovanie energiou iba prostredníctvom vody a vetra.

obnoviteľné zdroje energie

Obnoviteľné zdroje energie poskytujú suverenitu

Energetická samostatnosť bola dlhoročným snom, keďže dovtedy bol ostrov závislý na nafte, dovážanej z neďalekého ostrova Tenerife. Tomas Padron, zakladajúci člen projektu uviedol, že absolútna energetická suverenita je pre izolované územie, akým tento ostrov je, veľmi dôležitá. Po troch rokoch od začatia prevádzky sa však zatiaľ nepodarilo úplne splniť stanovený cieľ. Juan Pedro Sanchez, riaditeľ Gorona del Viento, priznáva, že v súčasnosti obnoviteľné zdroje energie zásobujú ostrov v priemere iba na 50%. Podľa neho však potrebujú iba viac času, keďže je tento projekt prvým svojho druhu.

obnoviteľné zdroje energie

Úspešný príklad ako využiť obnoviteľné zdroje energie

Aj napriek tomu, že sa pôvodný plán nepodarilo splniť, je prevádzka Gorona del Viento významným úspechom. Stretol sa so záujmom svetových médií či zástupcov podobných či väčších ostrovov ako napríklad Seychely, Indonézia, Japonsko či Aruba. Analytik z Medzinárodnej agentúry pre obnoviteľné zdroje energie uviedol, že sa jedná o fungujúci model, ktorý je možné replikovať. Vďaka Gorona del Viento sa ušetrili tony CO2, ktoré by znečistili atmosféru, ale takisto 3 tisíc ton nafty, čo ostrovu ušetrilo asi 1,2 milióna eur. Na úplnú energetickú samostatnosť ale budú potrebné ďalšie investície a rozšírenie farmy. Už teraz je však úspešným príkladom ako využiť obnoviteľné zdroje energie a to najmä pre podobné ostrovy, ktoré sú najviac vystavené následkom klimatických zmien.

Zdroj:

http://www.bbc.co.uk

http://www.thelocal.es

Zdieľajte:   Facebooktwittermail