Nové solárne bunky dokážu získavať energiu z dažďových kvapiek
Tím čínskych inžinierov vyvinul hybridné solárne bunky, ktoré dokážu produkovať energiu zo slnečných lúčov, ale aj dažďových kvapiek.
Solárne bunky vyprodukujú elektrinu v každom počasí
Aj najvýkonnejšie solárne panely súčasnosti sú prakticky nepoužiteľné v prípade, že prší. To sa ale môže čoskoro zmeniť vďaka technológii, ktorú vyvinul tím čínskych vedcov z Univerzity Soochow. Vytvorili totiž hybridné solárne bunky, ktoré v sebe obsahujú zariadenie, vytvárajúce elektrický náboj pomocou dvoch materiálov, ktoré sa o seba otierajú, podobne ako pri statickej elektrine. Kľúčovou súčasťou systému je tribo-elektrický nano-generátor TENG. Nejde o prvé zariadenie TENG, umiestnené na solárnych paneloch, ale tento nový dizajn je oproti predchodcom výrazne jednoduchší a efektívnejší.
Solárne bunky s extra vrstvami
Tím vedcov umiestnil na solárne bunky dve vrstvy priehľadného polyméru. Na to, aby sa zvýšila efektivita TENG-u, boli tieto polymérové vrstvy vytvorené na základe odtlačkov štandardných DVD diskov. Vedci ale na jednu vrstvu pridali drážky. Keď na solárne bunky dopadajú dažďové kvapky, tlačia na vrchnú vrstvu tak, aby sa dostala do kontaktu so spodnou vrstvou, ktorá potom funguje ako elektróda medzi TENG-om a solárnym panelom. Vďaka tomu, že sú obe vrstvy priehľadné, je solárny panel schopný zachytávať aj slnečné lúče. Efektivita však nie je taká vysoká ako pri solárnych paneloch bez extra vrstiev.
Bude potrebné zvýšenie efektivity
Ďalšou úlohou pre vedcov je preto zvýšenie efektivity získavania elektrickej energie. Vďaka tomu, že je možné získavať akúkoľvek energiu z dažďa, je táto technológia významným krokom. Momentálne však dokáže konvertovať iba nízke percento prijímanej energie, ktoré je v porovnaní so súčasnými solárnymi panelmi pomerne slabé. Ak sa im však skutočne podarí zvýšiť objem vygenerovanej elektrickej energie, mohla by byť tieto solárne bunky skutočným prelomom v oblasti obnoviteľných zdrojov energie a znížiť závislosť na konvenčných zdrojoch. Ako uviedol jeden z autorov štúdie, Baoquan Sun, vďaka unikátnemu dizajnu tejto technológie je zariadenie veľmi ľahké. V budúcnosti by preto chceli preskúmať aj možnosti, ako ho integrovať do rôznych mobilných zariadení a nositeľnej elektroniky. Na komerčné využitie tejto technológie si tak ale budeme musieť aspoň pár rokov počkať.
Zdroj:
https://www.sciencealert.com
Fotovoltika
Získajte špičkové riešenie na splátky už od 44 € mesačne. Elektrinu na večer si odložíte do Virtuálnej batérie. Ročne usporíte na elektrine až 1 281...