Nová energetická politika má podľa Greenpeace rezervy

Vláda na svojom stredajšom rokovaní schválila novú energetickú politiku Slovenska (EP). Podľa Greenpeace energetická politika Slovenska nerieši problematiku našej energetickej bezpečnosti.

Vo vyhlásení organizácie Greenpeace Slovensko, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa organizácie Miroslava Ábelová, sa uvádza, že nová stratégia nerieši našu závislosť od dovozu ropy, plynu a jadrového paliva z Ruska. Vláda tiež podľa organizácie nemá záujem o rozvoj výroby energie z obnoviteľných zdrojov.

Vláda podľa Greenpeace zvyšuje našu závislosť od dovozu jadrového paliva z Ruska presadzovaním absolútne nezmyselného projektu výstavby nových blokov elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. „Ako keby slovenskej vláde nestačila kauza predlžujúcej sa dostavby a neustáleho zvyšovania rozpočtu blokov 3 a 4 v Mochovciach. Nehovoriac o tom, že celý výkon Mochoviec bude musieť ísť na vývoz za dumpingové ceny,“ povedal koordinátor klimatickej a energetickej kampane Greenpeace Slovensko Pavol Široký. „Vláda chce aj naďalej bezprecedentne podporovať ekonomicky neefektívny jadrový priemysel, pričom náklady naň koniec koncov aj tak zaplatia občania“. Posilňovanie jadrovej energetiky je podľa Širokého zbytočné, keďže spotreba elektriny na Slovensku už 16 rokov prakticky nerastie. Takmer všetky prognózy spotreby energie z dielne štátu boli podľa neho výrazne nadhodnotené, s cieľom presvedčiť verejnosť, že potrebujeme nové veľké elektrárne.

Organizácia tiež kritizuje nízke ciele štátu v oblasti využívania energie z obnoviteľných zdrojov. „Ciele novej energetickej politiky v oblasti obnoviteľných zdrojov sú v čase rozvoja týchto energií smiešne,“ povedal Široký. „Plán vlády dosiahnuť v roku 2030 iba 20 % energie z obnoviteľných zdrojov je možné dosiahnuť iba obmedzovaním súčasného trendu a porušovaním voľného trhu s energiami“. Podľa Širokého malo Slovensko v roku 2012 z obnoviteľných zdrojov asi 11 % energie. Keby pokračoval trend z obdobia 2006 až 2012, v roku 2020 by podľa neho bolo okolo 16 % energie z obnoviteľných zdrojov a v roku 2030 približne 24 až 26 %. „Aj tieto neambiciózne čísla vláda ešte skresala,“ dodal Široký s tým, že optimálne by pre Slovensko bolo, aby do roku 2030 pochádzalo 45 % spotrebovanej energie z obnoviteľných zdrojov.

Vláda na svojom stredajšom zasadnutí schválila novú energetickú politiku, ktorá nahradí politiku z roku 2008 a definuje hlavné ciele a priority energetického sektora do roku 2035 s výhľadom na rok 2050. Nová stratégia napríklad počíta s výstavbou nových blokov jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Podiel obnoviteľných zdrojov na výrobe energie má do roku 2030 dosiahnuť 20 %, pričom sa štát chce zamerať predovšetkým na biomasu a na využívanie malých vodných elektrární . Pri dodávkach ropy, plynu a jadrového paliva naďalej počítame s Ruskom ako s primárnym zdrojom. Stratégia tiež počíta s výstavbou spoločných plynovodov s Poľskom a Maďarskom a výstavbou ropovodu z Bratislavy do rakúskeho Schwechatu.

Zdroj: netky.sk

Zdieľajte:   Facebooktwittermail