Nórsko má problém: príliš veľa elektromobilov!

Tesla_model_S

Do tejto rozľahlej, mrazivej a riedko osídlenej škandinávskej krajiny by to asi málokto povedal. Nórsko je napriek tomu európskym lídrom v oblasti elektromobility. Elektromobilov tam jazdí viac ako 10 000. Objavil sa ale nečakaný problém: elektrických áut už je jednoducho veľa!

Nórsko je jednou z mála krajín Európy, kde počet elektromobilov na cestách prekonal magickú hranicu 10 000. Niet sa čo čudovať. Nórska vláda je totiž elektromobilite vyložene naklonená. Zatiaľ čo na klasické „spaľováky“ uvalila tučné daňové sadzby, nákup elektrického auta je pre miestnych veľmi výhodný a často vyjde lacnejšie, ako nákup auta so spaľovacím motorom.

Aj preto si Nórsko vybrala americká automobilka Tesla Motors ako jeden zo vstupných trhov do Európy. Aktuálne tam začala predávať svoj elektromobil Model S s dojazdom 480 km na jedno nabitie. A zároveň v Nórsku vybudovala prvú európsku sieť svojich dobíjacích staníc zvaných Supercharger. Tie majú proti klasickým dobíjacím staniciam pre elektromobily hneď dve kritické výhody: pre majiteľov vozidiel Tesla sú zdarma (navždy) a navyše dokážu auto plne dobiť behom jedinej hodiny.

Ale všetko nie je také ružové, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Oslo, hlavné mesto Nórska, už je elektromobilmi doslova preplnené. A pretože elektrické autá majú oproti bežným spaľovacím vozidlám množstvo výhod – napríklad možnosť využívať pruhy vyhradené pre hromadnú dopravu, začínajú sa objavovať problémy.

Niektorí obyvatelia poukazujú na to, že zvyšujúci sa počet elektromobilov upcháva vyhradené pruhy, a tým znepríjemňuje dopravu ostatným ľuďom cestujúcim napr. v autobusoch. Navyše, odhady tvrdia, že do roku 2017 by sa mal počet elektromobilov v Nórsku zvýšiť päťnásobne až na 50 000 kusov. Takže situácia sa bude iba ďalej zhoršovať.

Aktivisti preto volajú po tom, aby boli elektromobilom niektoré zvláštne privilégia opäť odobrané. Ani to najskôr  nezastaví nárast ich počtu, ale snáď aspoň pomôže problémové doprave. Nóri totiž elektromobily milujú a v Osle sa o tom môžete presvedčiť doslova na každom kroku.

 

Zdroj: EkoBonus.cz

Zdieľajte:   Facebooktwittermail