Nissan začína v Japonsku testovať prvé autonómne vozidlá taxi služby Easy Ride

elektromobilita

Prvé autonómne vozidlá budú môcť využiť zaregistrovaní obyvatelia japonského mesta Yokohama už začiatkom marca.

Autonómne vozidlá ako taxi služba

Japonská automobilka Nissan začne v marci testovať autonómne vozidlá Nissan Leaf. Tie budú fungovať ako taxi služba s názvom Easy Ride. Testovania sa zúčastnia obyvatelia distriktu Minatomirai v Yokohame, ktorí sa vopred zaregistrovali na stanovenej 4,5 km trase medzi budovou globálneho riaditeľstva Nissan a blízkeho nákupného centra. Všetky robotické taxíky budú premávať bez vodiča, ale kvôli bezpečnosti budú monitorované na diaľku. V prípade, že by sa stalo niečo neočakávané, bude k dispozícii operátor, ktorý bude môcť prevziať kontrolu nad vozidlom.

autonómne vozidlá

autonómne vozidlá

autonómne vozidlá

autonómne vozidlá

autonómne vozidlá

autonómne vozidlá

Autonómne vozidlá poskytnú rôzne služby

Nissan sa na tomto projekte spojil so spoločnosťou DeNA. Vďaka tomu môže japonská automobilka využiť jednu z najväčších sociálnych herných sietí. DeNA má zároveň skúsenosti s vývojom používateľských rozhraní, ale aj platobných systémov. Takisto prevádzkuje aplikáciu pre zdieľanú jazdu s 30 miliónmi používateľov. V rámci testovania robotických taxíkov poskytnú počas jazdy možnosť vyskúšať rôzne služby. Zákazníci si budú môcť vyžiadať cieľové destinácie prostredníctvom hlasových príkazov alebo textových správ. Autonómne vozidlá budú obsahovať obrazovku, ktorá pasažierom ukáže odporúčania pre takmer 500 miest, kde nájdu rôzne služby či reštaurácie. Okrem toho si budú môcť stiahnuť zľavové kupóny pre okolité prevádzky priamo do ich telefónov.

Autonómne vozidlá v celej krajine po roku 2020

Pasažieri by mali v rámci testovania vyplniť prieskum spokojnosti. Nissan a DeNA vyhodnotia ich výsledky, aby boli schopní vylepšiť službu pre ďalšie testovacie kolá. Nissan plánuje rozšíriť služby do celej krajiny a celý projekt by sa mal spustiť po roku 2020. Dovtedy bude japonská automobilka pracovať a zlepšovať trasy, logiku distribúcie robotických taxíkov, proces vyzdvihovania a vystupovania zákazníkov. Mobilná aplikácia Easy Ride by mala mať v budúcnosti zároveň ďalšie jazykové verzie. Výkonný riaditeľ Nissan, Hiroto Saikawa uviedol, že „si uvedomujú, že to zaberie istý čas, pokým sa stanú prevádzkovateľom takejto služby, ale chcú do tohto segmentu vstúpiť v rámci partnerstva so spoločnosťami, ktoré sú v tejto oblasti expertami.“

Zdroj:

https://www.electrive.com

Zdieľajte:   Facebooktwittermail