Najväčšia strešná solárna elektráreň v Európe vznikne neďaleko našich hraníc

solárna elektráreň

Solárna elektráreň na strechách dvoch logistických centier s výmerou 160-tisíc m² a výkonom 12 MW vznikne v maďarskom Győri.

Najväčšia strešná solárna elektráreň

Automobilka Audi v spolupráci so spoločnosťou E.ON vybuduje v maďarskom Győri solárny park s rozlohou 160-tisíc m². Podľa zverejnených informácií by malo ísť o najväčší solárny fotovoltaický systém inštalovaný na strechách budov v Európe. Bude totiž umiestnený na streche dvoch logistických centier, ktoré sú súčasťou priemyselného komplexu Audi Hungaria. Každá z nich dosahuje výmeru 80-tisíc m² a maximálny výkon systému je na úrovni 12 MW.

solárna elektráreň

Solárna elektráreň obmedzí škodlivé emisie

Za realizáciu a spustenie projektu bude zodpovedná spoločnosť E.ON. Tá bude solárny park prevádzkovať aj v budúcnosti. Strešná solárna elektráreň bude pozostávať z 35-tisíc slnečných modulov a ročne by mala poskytnúť 9,5 GWh elektrickej energie. To by malo zabezpečiť dostatok čistej energie pre 5-tisíc domácností. Vďaka využitiu obnoviteľných zdrojov by sa tak malo ušetriť asi 6-tisíc ton emisií oxidu uhličitého. Dôležitým prvkom na dosiahnutie udržateľných cieľov bude aj inteligentný energetický manažment, v rámci ktorého sa kombinuje ochrana životného prostredia s obchodnými aktivitami. Práce na projekte by mali začať v auguste tohto roku, s výrobou zelenej energie by sa mohlo začať od začiatku budúceho roka.

solárna elektráreň

Slnečná energia nevyhnutná pre udržateľnú budúcnosť

“Zaviazali sme sa k ekonomickému využívaniu zdrojov a preto chceme udržať environmentálny dopad pochádzajúci z našej výroby čo najnižší. Zhruba 70% tepelnej potreby Audi Hungaria pokrýva klimaticky neutrálna geotermálna energia. Našim cieľom do roku 2030 by mali byť úplne CO2 neutrálne továrne. Pokiaľ ide o dodávku energie, ďalším krokom k dosiahnutiu tohto cieľa je vybudovanie tohto solárneho parku“, uviedol Achim Heinfling, predseda predstavenstva Audi Hungaria v tlačovom vyhlásení spoločnosti. Zástupca E.ON v Maďarku, Zsolt Jamniczky dodal, že „naša spoločnosť sa zaviazala k riešeniam, ktoré podporujú udržateľnú budúcnosť“. Rozsiahle využívanie slnečnej energie je podľa neho neoddeliteľnou súčasťou tohto úsilia.

Zdroj:

https://www.eon.com

https://www.audi-mediacenter.com

Zdieľajte:   Facebooktwittermail