Nabijeme svoj elektromobil čoskoro bezdrôtovo?

elektromobil

Čínska spoločnosť Zhejiang VIE predstavila nedávno riešenie, ktoré umožní nabiť svoj elektromobil bezdrôtovo a bez akejkoľvek zásuvky.

Dopyt po alternatívnom nabíjaní pre elektromobil

Elektromobilita zažíva  v súčasnej dobe obrovský rozvoj, avšak nájdu sa aj mnohí odporcovia takéhoto alternatívneho štýlu prepravy. Kritika sa väčšinou zameriava na kvalitu, dostupnosť, rýchlosť a cenu nabíjania. Je však možné, že tieto aspekty  čoskoro nebudú hrať vôbec žiadnu rolu, keďže čínska spoločnosť Zhejiang VIE v spolupráci Evatran (ktorý je výrobcom doteraz jediného bezdrôtového nabíjacieho zariadenia Plugless pre elektromobily na svete) na šanghajskom autosalóne nedávno predstavila svoje riešenie: bezdrôtové nabíjanie pre elektromobil. Čína momentálne predstavuje najrýchlejšie rastúci trh s elektromobilmi na svete. Podľa spoločného tlačového vyhlásenia je totiž v tejto krajine  extrémne vysoký dopyt po pokrokovej a flexibilnej alternatíve nabíjania.

Nabíjanie pre elektromobil vyrobený v Číne

Zhejiang VIE a Evatran sa preto rozhodli zareagovať na požiadavky, ktoré podľa nich zaznamenali u veľkého množstva svojich zákazníkov. Začiatkom decembra preto na šanghajskom autosalóne prvý krát predstavili a demonštrovali ukážku bezdrôtového nabíjania. Zaujímavé je ale podľa tlačového vyhlásenia to, že prvý krát bol takýmto spôsobom nabíjaný  elektromobil, vyrobený v Číne. Zhejiang VIE by takisto chcela začať s produkciou elektromobilov, ktoré by mohli využívať takýto spôsob nabíjania a dúfa, že výroba by mohla začať začiatkom roka 2018. Systém bezdrôtového nabíjania by mal byť podobný ako pri Plugless. Ten sa dá nakonfigurovať tak, aby nabíjal až do 7,2 kW, čo predstavuje necelých 40 km dojazdu nabitého za hodinu.

Úspech v USA a Kanade

Bezdrôtové nabíjanie bude teda zrejme veľmi podobné tomu, ako sa elektromobil nabíja cez Plugless. Ten je podľa spoločnosti jediným nabíjacím zariadením takéhoto druhu na svete a Evatran už predal v USA a Kanade 600 tisíc takýchto zariadení. Dá sa teda očakávať, že bude mať podobný úspech aj v Číne. Plugless je vhodný do interiéru, ale aj exteriéru a funguje aj pri extrémnych podmienkach počasia. Takisto poskytuje nabíjanie pri najväčšom rozsahu vychýlenia a z akejkoľvek strany celých 360˚zo stredu špeciálnej parkovacej podložky. Uvidíme, či ho budú môcť čoskoro využiť aj európski užívatelia.

Zdroj:

https://cleantechnica.com

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail