Minulý rok pribudli desiatky nabíjacích staníc. Čo prinesie rok 2022?

Katarína J.

Trend v predaji elektromobilov vo svete narastá a nie je tomu inak ani na Slovensku. Rok 2021 bol u nás v tomto smere rekordný. Počet predaných vozidiel s čisto elektrickým pohonom prekročil za minulý rok už hranicu 1100.

Rozširujúca sa základňa majiteľov elektromobilov preto určite víta rastúce tempo výstavby nabíjacích staníc, ktoré sa začalo stupňovať v roku 2021. Nabíjacie stanice budujú nielen známi prevádzkovatelia (ZSE Drive, GreenWay či ejoin), ale aj nákupné centrá či veľké obchodné reťazce (Lidl, Billa, Tesco a Kaufland).

Elektronabíjacia stanica

Koľko nabíjacích staníc sa u nás podarilo vybudovať 3 najväčším prevádzkovateľom v minulom roku a aké sú ich plány na rok 2022 sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 

ZSE Drive

Firme ZSE Drive za rok 2021 pribudlo v ich sieti celkovo  43 AC nabíjacích bodov, z toho 21 vybudovali vo vlastnej réžii a 22 v rámci služby ZSE Partner Roaming. Majitelia elektromobilov sa môžu tešiť aj zo 17-tich nových ultra-rýchlych nabíjacích bodov s výkonom 150kW a viac. Okrem výkonnejších stojanov pribudlo aj 8 nových DC nabíjacích bodov so stojanmi o výkone 50 kW. Celkovo 68 nabíjacích bodov vyrástlo na 22 nových lokalitách. Aktuálne sa tak ZSE Drive môže pochváliť až 116 lokalitami, na ktorých môžu majitelia elektromobilov využívať 303 nabíjacích bodov.

Pre rok 2022 počíta ZSE Drive s vybudovaním približne rovnakého počtu nabíjacích staníc ako v roku minulom. Prioritou bude budovanie ultra-rýchlych nabíjacích staníc s výkonom 150 kW a viac. Rastislav Žembery z úseku e-mobility ZSE Drive ale upresňuje, že v prípade spustenia niektorého z komponentov Plánu obnovy ešte v roku 2022 sa čísla môžu výrazne zvýšiť.

ejoin

Prevádzkovateľ nabíjacej siete ejoin rozšíril svoju sieť o desiatky AC nabíjacích bodov, ale aj o 20 DC nabíjačiek s výkonom 60kW. Tie sú osadené minimálne  konektormi CCS a CHAdeMO, ktoré je možné využívať aj súčasne a dostupný nabíjací výkon sa delí. Spoločnosť sa v minulom roku zamerala na pokrytie viacerých kľúčových ťahov, Bratislavy, Košíc, ale osádzala nabíjacie stanice aj v odľahlejších miestach, ktoré doteraz nemali žiadnu DC nabíjaciu stanicu. Napríklad v Námestove a Leviciach. V súčasnosti spoločnosť prevádzkuje viac ako 40 DC nabíjacích bodov a spolu s AC nabíjacími bodmi je ich celkový počet viac ako 200.

Firma ejoin v roku 2022 naďalej plánuje rozširovať svoju nabíjaciu sieť. Prioritou je ale začať s inštaláciou DC rýchlo-nabíjacích staníc s výkonom 120kW. Ejoin je výrobcom nabíjacích staníc pre domáce, ale aj biznis riešenia a v roku 2022 plánujú priniesť aj nové produkty.

Zdroj: ejoin.eu

GreenWay

Spoločnosť GreenWay spustila v roku 2021 na Slovensku celkovo 33 nových nabíjacích staníc. Spoločnosť má vo vlastnej sieti na Slovensku dokopy 124 verejných nabíjacích staníc.

V roku 2022 plánuje GreenWay spustiť desiatky nových nabíjacích staníc. Venuje sa ale aj zmene technologických štandardov. S príchodom roku 2022 spoločnosť ustúpila od inštalácie nabíjacích staníc s výkonom 50 kW v prospech zariadení s výkonom 100 a 150 kW. Navyše postupne opustí štandard CHAdeMO. Na miestach, kde to bude možné, budú nainštalované dva CCS konektory.

Zdroj: greenway.sk

 

Ako sme spomínali v úvode, nabíjacie siete pre elektromobily budujú vo veľkom už aj niektoré nákupné centrá a obchodné reťazce.

Lidl

Najviac nových nabíjačiek spomedzi obchodných sietí v minulom roku vybudoval Lidl. Pozitívnou správou je aj to, že vždy pritom pokryl celkom novú lokalitu. Za posledný rok dokázali vybudovať až sedem nových lokalít s nabíjacou stanicou s trojicou konektorov – pomalým Typ 2 konektorom s výkonom 22 kW, a rýchlymi DC konektormi CCS a CHAdeMO s výkonom 50 kW. Je určite potrebné dodať, že DC konektory nie je možné využívať súčasne.

Zdroj: spolocenskazodpovednost.sk| Lidl

Aktuálny zoznam nabíjacích staníc Lidl:

Bratislava, Ametystová

Bratislava, Trenčianska

Košice, Železiarenská

Liptovský Hrádok, Slovenského národného povstania

Modra, Vajanského

Most pri Bratislave, Bratislavská ulica

Nová Dubnica, Na Hlinách

Senec, Boldocká

Tornaľa, Mierová ulica

V roku 2022 plánujú postaviť desiatky ďalších nabíjacích staníc. Nabíjanie je zatiaľ zadarmo pre zákazníkov. Reťazec má v Nemecku veľmi širokú sieť nabíjacích staníc, ku ktorým vytvoril aj mobilnú aplikáciu. Vďaka nej je možné nájsť presnú lokalitu a dostupnosť nabíjačiek. U nás zatiaľ aplikácia dostupná nie je, no dá sa predpokladať, že sa jej časom dočkáme aj my.

ZSE Drive - získajte prístup k najväčšej sieti nabíjacích staníc

Nabijeme vám elektromobil na cestách, u vás doma aj vo firme. Viac o ZSE Drive

Billa

Počet nabíjacích staníc spoločnosti Billa sa v roku 2021 oproti uplynulému roku nezmenil, no ďalšie rozširovanie majú v pláne. Predpríprava bola zatiaľ urobená pri predajniach v Ružomberku, Levoči, vo Svite a v Komárne. Nabíjanie je zadarmo, bez nutnosti akejkoľvek autentifikácie.

Aktuálny zoznam nabíjacích staníc:

Bratislava, Bajkalská 19/A, 2 stojany s výkonom 2×22 kW AC

Bratislava – Záhorská Bystrica, ul. Pri Vápenickom potoku 8583/98 – 2×22 kW AC

Galanta, Šafárikova 43 – 2×22 kW AC

Malacky, Ul. Na brehu 1 – 2×22 kW AC

Senec, Svätoplukova 1/A – 2×22 kW AC

Trnava, Hospodárska 53 – DC 25 kW (CHAdeMO, CCS)

Trenčín, Pred polom 755 – DC25 kW (CHAdeMO, CCS)

Veľký Meder, Nám. Bélu Bartóka 3222/24 – 2×22 kW AC

Žiar nad Hronom, A. Kmeťa 622/10 – 2×22 kW AC

 

Kaufland

Reťazec konkrétne plány pre najbližšiu budúcnosť nechce komentovať, nakoľko ide o interné záležitosti. Vo všeobecnosti však plánuje rozširovať sieť nabíjacích staníc pre elektromobily pri svojich predajniach.

Aktuálny zoznam nabíjacích staníc Kaufland:

Bratislava, Trnavská

Bratislava, Púchovská

Ilava, Logistické centrum

Prešov, Bardejovská

Trnava, Trstínska

Šamorín, Kasárenská

 

Tesco

V priebehu minulého roka Tesco spolu s partnerom GreenWay plánovali a pripravovali nové lokality pri obchodných centrách Tesco v rámci celého Slovenska, kde inštalácia prebehne v najbližších rokoch. Cieľom Tesca je sprístupniť čo najväčší možný počet nabíjacích staníc a umiestniť ich v rámci parkovísk tak, aby dostupnosť k nim a obslužnosť pre zákazníka bola na čo najlepšej úrovni.

Spoločnosť Tesco buduje v spolupráci s poskytovateľom nabíjacích služieb GreenWay nabíjacie stanice pre elektromobily už od roku 2014. Pri obchodných centrách sú nainštalované rýchlo-nabíjacie stanice s konektormi AC Type 2 konektor s výkonom 22 kW a 2 DC konektory CHAdeMO + CCS oba s výkonom 50 kW. Na staniciach sa môžu na nabíjať dve vozidlá súčasne v kombinácii konektorov DC + AC.

Aktuálny zoznam nabíjacích staníc Tesco:

Malacky

Malacky

Čadca

Žilina, Košická

Prešov, Košická

Košice, Trolejbusová

 

Zdroje: Mojelektromobil.skTechbox.dennikn.sk

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...