Minulý rok pribudli desiatky nabíjacích staníc. Čo prinesie rok 2022?

Katarína J.

Trend v predaji elektromobilov vo svete narastá a nie je tomu inak ani na Slovensku. Rok 2021 bol u nás v tomto smere rekordný. Počet predaných vozidiel s čisto elektrickým pohonom prekročil za minulý rok už hranicu 1100.

Rozširujúca sa základňa majiteľov elektromobilov preto určite víta rastúce tempo výstavby nabíjacích staníc, ktoré sa začalo stupňovať v roku 2021. Nabíjacie stanice budujú nielen známi prevádzkovatelia (ZSE Drive, GreenWay či ejoin), ale aj nákupné centrá či veľké obchodné reťazce (Lidl, Billa, Tesco a Kaufland).

Elektronabíjacia stanica

Koľko nabíjacích staníc sa u nás podarilo vybudovať 3 najväčším prevádzkovateľom v minulom roku a aké sú ich plány na rok 2022 sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 

ZSE Drive

Firme ZSE Drive za rok 2021 pribudlo v ich sieti celkovo  43 AC nabíjacích bodov, z toho 21 vybudovali vo vlastnej réžii a 22 v rámci služby ZSE Partner Roaming. Majitelia elektromobilov sa môžu tešiť aj zo 17-tich nových ultra-rýchlych nabíjacích bodov s výkonom 150kW a viac. Okrem výkonnejších stojanov pribudlo aj 8 nových DC nabíjacích bodov so stojanmi o výkone 50 kW. Celkovo 68 nabíjacích bodov vyrástlo na 22 nových lokalitách. Aktuálne sa tak ZSE Drive môže pochváliť až 116 lokalitami, na ktorých môžu majitelia elektromobilov využívať 303 nabíjacích bodov.

Pre rok 2022 počíta ZSE Drive s vybudovaním približne rovnakého počtu nabíjacích staníc ako v roku minulom. Prioritou bude budovanie ultra-rýchlych nabíjacích staníc s výkonom 150 kW a viac. Rastislav Žembery z úseku e-mobility ZSE Drive ale upresňuje, že v prípade spustenia niektorého z komponentov Plánu obnovy ešte v roku 2022 sa čísla môžu výrazne zvýšiť.

ejoin

Prevádzkovateľ nabíjacej siete ejoin rozšíril svoju sieť o desiatky AC nabíjacích bodov, ale aj o 20 DC nabíjačiek s výkonom 60kW. Tie sú osadené minimálne  konektormi CCS a CHAdeMO, ktoré je možné využívať aj súčasne a dostupný nabíjací výkon sa delí. Spoločnosť sa v minulom roku zamerala na pokrytie viacerých kľúčových ťahov, Bratislavy, Košíc, ale osádzala nabíjacie stanice aj v odľahlejších miestach, ktoré doteraz nemali žiadnu DC nabíjaciu stanicu. Napríklad v Námestove a Leviciach. V súčasnosti spoločnosť prevádzkuje viac ako 40 DC nabíjacích bodov a spolu s AC nabíjacími bodmi je ich celkový počet viac ako 200.

Firma ejoin v roku 2022 naďalej plánuje rozširovať svoju nabíjaciu sieť. Prioritou je ale začať s inštaláciou DC rýchlo-nabíjacích staníc s výkonom 120kW. Ejoin je výrobcom nabíjacích staníc pre domáce, ale aj biznis riešenia a v roku 2022 plánujú priniesť aj nové produkty.

Zdroj: ejoin.eu

GreenWay

Spoločnosť GreenWay spustila v roku 2021 na Slovensku celkovo 33 nových nabíjacích staníc. Spoločnosť má vo vlastnej sieti na Slovensku dokopy 124 verejných nabíjacích staníc.

V roku 2022 plánuje GreenWay spustiť desiatky nových nabíjacích staníc. Venuje sa ale aj zmene technologických štandardov. S príchodom roku 2022 spoločnosť ustúpila od inštalácie nabíjacích staníc s výkonom 50 kW v prospech zariadení s výkonom 100 a 150 kW. Navyše postupne opustí štandard CHAdeMO. Na miestach, kde to bude možné, budú nainštalované dva CCS konektory.

Zdroj: greenway.sk

 

Ako sme spomínali v úvode, nabíjacie siete pre elektromobily budujú vo veľkom už aj niektoré nákupné centrá a obchodné reťazce.

Lidl

Najviac nových nabíjačiek spomedzi obchodných sietí v minulom roku vybudoval Lidl. Pozitívnou správou je aj to, že vždy pritom pokryl celkom novú lokalitu. Za posledný rok dokázali vybudovať až sedem nových lokalít s nabíjacou stanicou s trojicou konektorov – pomalým Typ 2 konektorom s výkonom 22 kW, a rýchlymi DC konektormi CCS a CHAdeMO s výkonom 50 kW. Je určite potrebné dodať, že DC konektory nie je možné využívať súčasne.

Zdroj: spolocenskazodpovednost.sk| Lidl

Aktuálny zoznam nabíjacích staníc Lidl:

Bratislava, Ametystová

Bratislava, Trenčianska

Košice, Železiarenská

Liptovský Hrádok, Slovenského národného povstania

Modra, Vajanského

Most pri Bratislave, Bratislavská ulica

Nová Dubnica, Na Hlinách

Senec, Boldocká

Tornaľa, Mierová ulica

V roku 2022 plánujú postaviť desiatky ďalších nabíjacích staníc. Nabíjanie je zatiaľ zadarmo pre zákazníkov. Reťazec má v Nemecku veľmi širokú sieť nabíjacích staníc, ku ktorým vytvoril aj mobilnú aplikáciu. Vďaka nej je možné nájsť presnú lokalitu a dostupnosť nabíjačiek. U nás zatiaľ aplikácia dostupná nie je, no dá sa predpokladať, že sa jej časom dočkáme aj my.

ZSE Drive - získajte prístup k najväčšej sieti nabíjacích staníc

Nabijeme vám elektromobil na cestách, u vás doma aj vo firme. Viac o ZSE Drive

Billa

Počet nabíjacích staníc spoločnosti Billa sa v roku 2021 oproti uplynulému roku nezmenil, no ďalšie rozširovanie majú v pláne. Predpríprava bola zatiaľ urobená pri predajniach v Ružomberku, Levoči, vo Svite a v Komárne. Nabíjanie je zadarmo, bez nutnosti akejkoľvek autentifikácie.

Aktuálny zoznam nabíjacích staníc:

Bratislava, Bajkalská 19/A, 2 stojany s výkonom 2×22 kW AC

Bratislava – Záhorská Bystrica, ul. Pri Vápenickom potoku 8583/98 – 2×22 kW AC

Galanta, Šafárikova 43 – 2×22 kW AC

Malacky, Ul. Na brehu 1 – 2×22 kW AC

Senec, Svätoplukova 1/A – 2×22 kW AC

Trnava, Hospodárska 53 – DC 25 kW (CHAdeMO, CCS)

Trenčín, Pred polom 755 – DC25 kW (CHAdeMO, CCS)

Veľký Meder, Nám. Bélu Bartóka 3222/24 – 2×22 kW AC

Žiar nad Hronom, A. Kmeťa 622/10 – 2×22 kW AC

 

Kaufland

Reťazec konkrétne plány pre najbližšiu budúcnosť nechce komentovať, nakoľko ide o interné záležitosti. Vo všeobecnosti však plánuje rozširovať sieť nabíjacích staníc pre elektromobily pri svojich predajniach.

Aktuálny zoznam nabíjacích staníc Kaufland:

Bratislava, Trnavská

Bratislava, Púchovská

Ilava, Logistické centrum

Prešov, Bardejovská

Trnava, Trstínska

Šamorín, Kasárenská

 

Tesco

V priebehu minulého roka Tesco spolu s partnerom GreenWay plánovali a pripravovali nové lokality pri obchodných centrách Tesco v rámci celého Slovenska, kde inštalácia prebehne v najbližších rokoch. Cieľom Tesca je sprístupniť čo najväčší možný počet nabíjacích staníc a umiestniť ich v rámci parkovísk tak, aby dostupnosť k nim a obslužnosť pre zákazníka bola na čo najlepšej úrovni.

Spoločnosť Tesco buduje v spolupráci s poskytovateľom nabíjacích služieb GreenWay nabíjacie stanice pre elektromobily už od roku 2014. Pri obchodných centrách sú nainštalované rýchlo-nabíjacie stanice s konektormi AC Type 2 konektor s výkonom 22 kW a 2 DC konektory CHAdeMO + CCS oba s výkonom 50 kW. Na staniciach sa môžu na nabíjať dve vozidlá súčasne v kombinácii konektorov DC + AC.

Aktuálny zoznam nabíjacích staníc Tesco:

Malacky

Malacky

Čadca

Žilina, Košická

Prešov, Košická

Košice, Trolejbusová

 

Zdroje: Mojelektromobil.skTechbox.dennikn.sk

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Ako správne nabíjať smartfón?

Pri nabíjaní telefónu sa mnohí ľudia dopúšťajú chýb, ktoré vedú k tomu, že sa batéria viac opotrebuje a rýchlejšie stratí svoju pôvodnú kapacitu.  Prinášame vám...

Pasívny dom – za koľko eur sa dá reálne postaviť?

Pasívny dom je navrhnutý tak, aby poskytoval vysokú kvalitu bývania a minimalizoval prevádzkové náklady. Má veľmi nízku potrebu energie na svoju prevádzku – vychádza z...

Holandskí vedci vyvinuli prototyp batérie na uskladňovanie tepla

Potreba znižovania závislosti na plyne vplyvom konfliktu na Ukrajine rapídne narastá. Holandsko možno konečne našlo riešenie, ako by milióny domácností mohli fungovať bez plynu. Lacným...

Prezidentská zelená pečať

Prezidentská kancelária predstavila začiatkom apríla nový projekt „Prezidentská zelená pečať“. Ide o ocenenie, ktoré sa bude odovzdávať za nadštandardnú obnovu verejných budov.

Revízia plynového zariadenia – všetko, čo potrebujete vedieť

Revízia plynového zariadenia je kontrola prívodu plynu a plynových spotrebičov odborne spôsobilou osobou – revíznym technikom. Jej cieľom je zabezpečiť bezporuchovú prevádzku plynových zariadení (kotlov,...

Už 3 mesiace zálohujeme PET fľaše a plechovky. Ako nám to ide?

Začiatkom roka sme vás informovali o spustení zálohového systému na Slovensku. Po niekoľkých mesiacoch realita ukazuje, že aj napriek počiatočnej nedôvere sú Slováci ochotní vracať zálohované...

Môžu solárne parky pomáhať biodiverzite?

Je možné, aby obrovské solárne parky vyrábali čistú energiu bez toho, aby mali negatívny vplyv na rastliny a živočíchy v ich blízkosti? V posledných rokoch sa po celom...

Moja spotreba elektriny výrazne narástla „bez príčiny“

Máte podozrenie, že ročné zúčtovanie za odber elektrickej energie neodráža Vašu reálnu spotrebu? Môže ísť o pokazený elektromer, pochybenie pri odpise elektrickej energie alebo vám niekto...

Jadro a plyn dostali zelenú v zelenej transformácii Európy

Európska komisia v rámci tzv. taxonómie zaradila dočasne energetiku na báze jadra a plynu medzi udržateľné zdroje energie, do ktorých sa oplatí investovať a dlhodobo môžu prinášať návratnosť....