Microsoft testuje unikátne dátové centrum pod hladinou mora

dátové centrum

Spoločnosť Microsoft prišla so zeleným riešením, umiestnila svoje dátové centrum pod morskú hladinu, ušetrí tak náklady aj životné prostredie.

Pilotný projekt Natick

Spoločnosť Microsoft začiatkom júna spustila projekt s názvom Project Natick. V rámci neho umiestnila svoje dátové centrum asi 30 m pod hladinou Severného mora, v blízkosti ostrovov Orkneje. Vďaka tomu je celé centrum poháňané obnoviteľnými zdrojmi energie a prakticky energeticky samo-udržateľné. Microsoft uviedol, že v rámci pilotného projektu bude dátové centrum operovať 12 mesiacov. Počas nich chce testovať servery z hľadiska energetickej spotreby, úrovne vlhkosti, vytvárania hluku a teploty. Po testovacej fáze by mali začať servery využívať zákazníci. Ak by bol pilotný projekt úspešný, dátové centrum by malo operovať ďalej a umožniť ďalším zákazníkom využívať ich servery. Projekt Natick sa nachádza v oblasti, ktorá oficiálne patrí škótskej vláde, ale centrum je navrhnuté tak, aby sa zmestilo do štandardných prepravných kontajnerov a dalo sa umiestniť kdekoľvek.

dátové centrum

dátové centrum

dátové centrum

Podmorské dátové centrum

Dátové centrum tvorí 864 serverov, naskladaných v 12-metrovom kontajneri, ktorý sa nachádza asi 22 km od pobrežia. Je to iba zlomok iných veľkých serverovní, ktoré spoločnosti ako Microsoft bežne prevádzkujú. Na vykonanie pilotných testov a ukážky toho, že sa servery môžu umiestniť takýmto spôsobom to však stačí. Vďaka tomu, že sú moria a oceány v istej hĺbke studenšie, dokážu ochladzovať prístroje a ušetriť tak náklady na chladenie, ktoré sú významnou zložkou rozpočtu pre dátové centrá. Ostrovy Orkneje pritom produkujú 100% potrebnej energie z vetra, slnka a prílivu. To znamená, že dátové centrum je zásobené energiou prostredníctvom káblov pod vodou a nevytvára tak ďalšie nebezpečné emisie, ktoré prispievajú ku klimatickým zmenám.

Dátové centrum ušetrí náklady

Ak sa táto myšlienka skutočne ujme v komerčnom rozsahu, mohli by byť zrejme takéto dátové centrá zásobené energiou z akéhokoľvek zdroja, ktorý je lokálne dostupný. Ak by aj však boli zásobené fosílnymi palivami, vďaka  tomu, že nepotrebujú toľko energie na ochladzovanie, by pravdepodobne využívali menej energie ako rovnaké centrá na pevnine. Okrem toho dokážu fungovať bez osvetlenia. Microsoft zatiaľ nezverejnil náklady na toto dátové centrum, ale spoločnosť verí, že by bol tento dizajn v komerčnom rozsahu lacnejší než typické dátové centrá na pevnine. Ako uviedol hovorca spoločnosti „veria, že tento typ dátových centier by mohol viesť k znižovaniu nákladov, jednoduchším štruktúram, ktoré vyžadujú menej materiálov, údržby a elektrickej energie.

Zdroj:

https://news.microsoft.com

Zdieľajte:   Facebooktwittermail