Mestský elektromobil od Smart bude pre Európu dostupný v troch verziách

elektromobil

Smart bude čoskoro predávať svoj elektromobil novej generácie, ktorý je určený najmä na kratšie vzdialenosti, ale je ideálny do mesta.

Elektromobil od Smart

V minulom článku sme informovali o tom, ako sa stali elektromobily jednoznačným trendom a hlavnou témou tohtoročného parížskeho autosalónu. Viaceré značky tu predstavili svoje najnovšie (nielen) elektrické modely a v tomto článku si bližšie predstavíme jeden z nich: elektromobil od známej nemeckej značky Smart. Prvá generácia elektrického modelu Smart fortwo nebola na trhu celkom úspešná. Model mal svoje výhody ako napríklad jeho kompaktnú veľkosť a relatívne slušný dojazd 145 km, ktorý na jazdenie po meste celkom stačí, ale podľa niektorých malo toto auto problémy najmä so spoľahlivosťou.

elektromobil elektromobil

elektromobil elektromobil

Elektromobil v troch rôznych vyhotoveniach

Nová generácia elektromobilov Smart bude v budúcnosti ponúkať tri rôzne modely Smart fortwo, Smart Cabrio a štvordverový Smart forfour. Všetky modely budú obsahovať elektrický motor, poháňaný 17,7 kWh lítiovo-iónovou batériou, ktorá by mala poskytnúť až 159 km dojazd pre kupé modely a 154 km pre model Cabrio. Vďaka inovovanej batérii je možné palubné nabíjanie, ktoré by malo trvať iba asi tri hodiny, čo je polovica času potrebného na nabitie predchádzajúcej verzie. Na predĺženie dojazdu slúži nastavenie Eco setting, ktoré zníži maximálnu rýchlosť a reguluje nastavenie klimatizácie tak, aby sa batéria vybíjala menej.  Maximálna rýchlosť je 125 km/h a jedným menším nedostatkom môže byť akcelerácia, keďže tento elektromobil zrýchli z 0 na 100 km za 11,4 sekundy (Cabrio model za 11,7 sekundy).

elektromobil elektromobil

elektromobil elektromobil

elektromobil elektromobil

Šikovný elektromobil do mesta

Elektromobil Smart fortwo vyzerá zvonku takmer totožne ako jeho tradičná verzia, interiér je však priestrannejší a má navyše monitor s ukazovateľom nabíjania a zobrazením stavu batérie. Mal by sa začať predávať začiatkom roku 2017 a v lete by mala prísť na trh aj Cabrio verzia. Cena zatiaľ nie je známa, ale bude sa zrejme pohybovať okolo 18 tisíc eur. Zdá sa teda, že tento šikovný elektromobil by  mohol byť úspešný aj v Európe,  i keď nie celkom presvedčí svojim dojazdom, ktorý však na jazdu po meste stačí a svojou veľkosťou je na parkovanie a kratšie presuny či menšie nákupy ideálny.

http://www.caranddriver.com

http://int.smart.com

 

 

 

 

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail