Čo treba vedieť, ak máte doma krb alebo kachľovú pec?

krb

Ak používate krb alebo kachľovú pec na vykurovanie domu, alebo len na občasné ohriatie sa, či romantické chvíle mali by ste vedieť zopár praktických rád.

Krb alebo kachle dnes už neslúžia iba na vykurovanie. Dokážu vytvoriť v priestoru útulnú atmosféru domova s nezameniteľnou vôňou a zvukmi horiaceho dreva. Ale aj pri takejto príjemnej veci treba byť ostražitý a dodržiavať zásady, ktoré budú chrániť predovšetkým vaše zdravie, ale aj krb a kachle samotné.

Krb a kachle: čo robiť:

  1. Používajte dobre vysušené drevo. Najlepšie ak je aspoň 6 mesiacov pred použitím vonku a to najlepšie aj počas leta. Keď máte drevo uložené von na dvore nezabúdajte ho zvrchu prikryť. Pri daždi zabránite jeho zbytočnému navlhnutiu.
  2. Drevo horí najlepšie ak vlhkosť v ňom je menšia ako 20%.
  3. Či už krb používate často alebo iba občas, pre zachovanie správneho prúdenia vzduchu nezabúdajte pravidelne odstraňovať popol z nádoby pod krbovou vložkou.
  4. Všetky horľavé materiály, ako napr. závesy, nábytok, noviny alebo knihy udržujte v dostatočnej vzdialenosti, zvlášť ak máte otvorený kozub.
  5. Krbovú vložku alebo dvere kachľovej pece majte zatvorené a otvárajte ich len vtedy, keď pridávate nové drevo na spálenie. Nezabúdajte, že v krbe alebo peci je prítomný oxid uhoľnatý, ktorý nie je práve najzdravší, takže je lepšie ak čo najviac eliminujeme jeho prienik do priestoru.
  6. Nezabúdajte stlmiť štandardné kúrenie, ak práve používate krb.

Krb a kachle: čo nerobiť:

  1. Krb nie je spaľovňa. Nikdy nepáľte v krbe domáci odpad, plasty, penu, obaly, alebo farebné časopisy. Všetky tieto materiály obsahujú škodlivé látky, ktoré sa pri pálení materiálu uvoľňujú. Rovnako nikdy nespaľujte lakované alebo farbené drevo. Pri spaľovaní sa uvoľňujú toxické látky.
  2. Rovnako v krbe nespaľujte lepené drevo, lepenku, preglejku alebo drevotrieskové dosky alebo akékoľvek lepené drevo, keďže obsahujú lepidlá a uvoľňujú veľmi agresívne toxické látky.
  3. Nikdy nezapaľujte oheň v krbe benzínom alebo petrolejom. Použite radšej osvedčené triesky, papier alebo noviny.
  4. V krbe alebo kachľovej peci nespaľujte mokré alebo čerstvé drevo zo stromu, teda také, ktoré ešte nie je vysušené a pripravené na pálenie v krbe.

 

A ešte na jedn nevyhnutnosť, zvlášť ak máte starší krb. Každý rok, najlepšie pred začatím vykurovacej sezóny si nechajte skontrolovať a prečistiť komín certifikovaným kominárom. Prináša šťastie :-)

Zdieľajte:   Facebooktwittermail