Čo treba vedieť, ak máte doma krb alebo kachľovú pec?

redakcia setri.sk

Ak používate krb alebo kachľovú pec na vykurovanie domu, alebo len na občasné ohriatie sa, či romantické chvíle mali by ste vedieť zopár praktických rád.

krb

Krb alebo kachle dnes už neslúžia iba na vykurovanie. Dokážu vytvoriť v priestoru útulnú atmosféru domova s nezameniteľnou vôňou a zvukmi horiaceho dreva. Ale aj pri takejto príjemnej veci treba byť ostražitý a dodržiavať zásady, ktoré budú chrániť predovšetkým vaše zdravie, ale aj krb a kachle samotné.

Krb a kachle: čo robiť:

  1. Používajte dobre vysušené drevo. Najlepšie ak je aspoň 6 mesiacov pred použitím vonku a to najlepšie aj počas leta. Keď máte drevo uložené von na dvore nezabúdajte ho zvrchu prikryť. Pri daždi zabránite jeho zbytočnému navlhnutiu.
  2. Drevo horí najlepšie ak vlhkosť v ňom je menšia ako 20%.
  3. Či už krb používate často alebo iba občas, pre zachovanie správneho prúdenia vzduchu nezabúdajte pravidelne odstraňovať popol z nádoby pod krbovou vložkou.
  4. Všetky horľavé materiály, ako napr. závesy, nábytok, noviny alebo knihy udržujte v dostatočnej vzdialenosti, zvlášť ak máte otvorený kozub.
  5. Krbovú vložku alebo dvere kachľovej pece majte zatvorené a otvárajte ich len vtedy, keď pridávate nové drevo na spálenie. Nezabúdajte, že v krbe alebo peci je prítomný oxid uhoľnatý, ktorý nie je práve najzdravší, takže je lepšie ak čo najviac eliminujeme jeho prienik do priestoru.
  6. Nezabúdajte stlmiť štandardné kúrenie, ak práve používate krb.

Krb a kachle: čo nerobiť:

  1. Krb nie je spaľovňa. Nikdy nepáľte v krbe domáci odpad, plasty, penu, obaly, alebo farebné časopisy. Všetky tieto materiály obsahujú škodlivé látky, ktoré sa pri pálení materiálu uvoľňujú. Rovnako nikdy nespaľujte lakované alebo farbené drevo. Pri spaľovaní sa uvoľňujú toxické látky.
  2. Rovnako v krbe nespaľujte lepené drevo, lepenku, preglejku alebo drevotrieskové dosky alebo akékoľvek lepené drevo, keďže obsahujú lepidlá a uvoľňujú veľmi agresívne toxické látky.
  3. Nikdy nezapaľujte oheň v krbe benzínom alebo petrolejom. Použite radšej osvedčené triesky, papier alebo noviny.
  4. V krbe alebo kachľovej peci nespaľujte mokré alebo čerstvé drevo zo stromu, teda také, ktoré ešte nie je vysušené a pripravené na pálenie v krbe.

A ešte na jedn nevyhnutnosť, zvlášť ak máte starší krb. Každý rok, najlepšie pred začatím vykurovacej sezóny si nechajte skontrolovať a prečistiť komín certifikovaným kominárom. Prináša šťastie 🙂

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...