Ľudia si zbytočne vytvárajú problémy, ktoré neexistujú
Po desiatich rokoch skončila s profesionálnym snowboardingom. S príchodom syna založila značku detských doplnkov DIOBO. Je mamou dvoch detí, Tobiáša a Idy. Ľudí inšpiruje svojím životným štýlom, nadhľadom a láskou k prírode. Baša Števulová nám porozprávala o rodinnom developerskom projekte, ale aj o tom, ako vedie svoje deti, aby z nich vyrástli dobrí dospeláci.
Stačí pekne žiť a dieťa sa pridá
Život v kufri s doskou na nohách bol vzrušujúci. Vďaka snowboardingu precestovala celý svet, spoznala skvelých ľudí a zažila veľa víťazstiev aj pádov. V istom momente pocítila potrebu založiť si rodinu. Profesionálnu športovú kariéru zavesila na klinec, aby sa mohla stať mamou. „Nikdy nezabudnem na to, keď som sa na Tobiáša pozrela v pôrodnici a v duchu som si vravela, veď on ide so mnou domov, čo budem teraz robiť? Byť mamou je ale super. Je to nová etapa, nová výzva, nové dobrodružstvo,“ tvrdí s úsmevom Baša. A má pravdu. Budúci rodičia majú pred rodičovstvom často rešpekt. Obávajú sa zmien a dôsledne skúmajú, čoho všetkého sa budú musieť vzdať, aby mohli naplniť svoju úlohu zodpovedného rodiča.
Keď sa pozrieme na Bašin životný štýl, uvedomíme si, že bariéry a obmedzenia spojené s rodičovstvom, si vytvárame najmä vo vlastnej hlave. „Dieťa by sme nemali vnímať ako prekážku. U nás doma sa s príchodom detí nič nezmenilo. Robíme všetko tak, ako sme robili predtým, len hľadáme kompromisy, aby sme sa mohli s Tomášom venovať aktivitám, ktoré máme radi, či už ide o šport alebo letné festivaly.“ S takýmto nastavením pristupuje Baša aj k cestovaniu s deťmi. S rodinným karavanom absolvovali kopec výletov po Európe. Hoci podmienky nie sú vždy priaznivé a deti občas odmietajú kooperovať, stačí jedna noc pod holým nebom v opustenej zátoke, aby si Baša mohla povedať, že to stálo zato. „Možno počas týchto ciest nemáme taký komfort, ale vždy sme to zvládli, aj nás to posilnilo.“
Zelená elektrina zo Slovenska
Najľahší spôsob, ako mať zelenší domov. Zistiť viac o Zelenej elektrine
Pôžitok z cestovania treba vyvážiť dobrým skutkom
Napriek tomu, že Baša veľmi rada cestuje, nie je fanúšičkou lacných leteniek. Pri plánovaní dovoleniek hľadá spôsoby, ako spoznávať krajiny udržateľným spôsobom. „Nemám potrebu preletieť sa do Barcelony alebo kamkoľvek na svete len za to, že je to lacné. To mi nepríde ako správne. Naopak, keď chcem niekam ísť, na letenku si našetrím, aby sme ako rodina mohli odletieť na jednu dovolenku ročne.“ Neodsudzuje ľudí, ktorí kupujú lacné letenky, ale verí, že by mali uvažovať aspoň nad nejakou protihodnotou. Ako pekné gesto vníma napríklad sadenie stromov. Tento nápad vznikol v Bašinom snowboardingovom tíme, keď dievčatá premýšľali, akým dobrým skutkom by mohli vrátiť zemi niečo užitočné za nalietané kilometre.
Rovnako vedie aj svoje deti. Nekupuje im žiadne zbytočné plastové hračky. Veď predsa príroda je plná zaujímavých predmetov, s ktorými sa deti môžu zabaviť. „Keď otvoríme dvere na karavane, pustím deti von a užívam si pohľad na to, ako sa hrajú s kamienkami, paličkami alebo stavajú niečo v piesku. Deťom naozaj netreba veľa. Mali by sme sa im venovať a nie ich zahlcovať plastovým odpadom,“ tvrdí Baša.
Moderné technológie sú skvelé, ak berú ohľad na životné prostredie
Ľudia musia prírodu úprimne milovať, aby urobili všetko pre jej ochranu a konzerváciu. Aj Baši záleží na tom, aby jej deti poznali tie správne hodnoty. S rodinou trávia všetok voľný čas na čerstvom vzduchu. „Tobiáš chodí do lesného klubu, pretože som si nevedela predstaviť, že by bol celý deň zavretý v nejakej miestnosti, kde by sa hral s hračkami. Myslím, že vychovávame celkom dobrodružné deti.“ Rodáčka zo Stredného Slovenska síce aktuálne žije s rodinou v centre Bratislavy, ale nedávno sa pustili do odvážneho developerského projektu v Banskom Studenci.
Na dvoch pozemkoch v objatí prírody budú stavať dva domčeky na prenájom s vonkajším pump trekom – dráhou pre cyklistov. „Celý pozemok je zaliaty slnkom a bolo by veľmi ľahkovážne, ak by sme v 21. storočí nevyužili solárne kolektory alebo fotovoltické panely, vďaka ktorým si môžeme vyrobiť vlastnú elektrickú energiu. Ja som totiž veľmi naklonená technológiám, pokiaľ berú ohľad na životné prostredie.“ Celý projekt má byť prírodný, pričom využije potenciál okolitej prírody a jazera. „Chceme, aby to zostalo pekné, čisté a aby projekt čo najviac zapadol do prostredia.“ Na Baši je sympatické najmä to, že berie život s úžasnou ľahkosťou. Ako sama vraví, treba sa tešiť zo života a ukázať to aj deťom. „Ľudia si zbytočne vytvárajú problémy, ktoré neexistujú. Keď budú brať život s väčším nadhľadom, budú spokojnejší,“ dodáva s úsmevom Baša.
Mohlo by vás zaujímať
Zelená elektrina
Už viac ako 125 000 zákazníkov sa stará o svoj domov ekologickejšie ako doteraz. Zelená elektrina od ZSE je ekologickejšia alternatíva zo 100 % obnoviteľných...