Legendárna Honda Super Cub sa vracia, tentokrát ako elektrická motorka

Honda

Honda plánuje produkciu elektrického modelu už od roku 2009, ale zatiaľ nie je jasné, kedy sa skutočne objaví na trhu.

Honda Super Cub

Legendárna motorka Honda Super Cub sa vyrába už od roku 1958 a na svete sa už predalo viac než milión kusov. Je preto stále najpredávanejším vozidlom svojho druhu v histórii. Elektromobilita sa však čoraz rýchlejšie rozširuje nielen do segmentu osobných vozidiel, ale aj menších dopravných prostriedkov. Aj preto japonská automobilka už v roku 2009 na tokijskom autosalóne odhalila prvý koncept elektrického modelu EV-Cub, ktorý mal byť súčasnou verziou známeho modelu. Začiatok výroby bol naplánovaný na rok 2010. V roku 2016 Honda opäť sľúbila, že sa elektrická motorka stane čoskoro realitou, ale do dnešného dňa ju, žiaľ, nezačala vyrábať.

Honda

Honda

Honda

Elektrická Honda od Shanghai Customs

Čínska spoločnosť Shanghai Customs však využila príležitosť a pred dvoma rokmi začala vyrábať svoju vlastnú elektrickú verziu modelu Honda Super Cub s názvom eCub. Elektrickú motorku vyrába tak, že z originálnych modelov odstráni motor a benzínovú nádrž. Tie nahradí 1 000 W motorom a do zvyšného priestoru sa umiestni lítiovo-iónová batéria, ktorá sa dá vybrať a externe nabíjať, zatiaľ čo je motorka zaparkovaná vonku či v garáži. Pôvodný model spred dvoch rokov poskytol maximálnu rýchlosť 80 km/h. Nedávno však spoločnosť oznámila, že chystá novú platformu s názvom eCub2, ktorá je navrhnutá pre jazdu po meste a kratšie vzdialenosti. Palubnú dosku okrem toho nahradil držiak na smartfón, na ktorom možno vidieť všetky relevantné informácie ohľadom jazdy.

Honda

Honda

Honda

Honda

Honda ako eCub2

Elektrická motorka eCub2 poskytne dojazd 40 km a maximálnu rýchlosť 45 km/h. To sa pri obrovskej konkurencii môže zdať pomerne málo, ale na jazdu po meste a dochádzanie to vystačí. Shanghai Customs však myslela aj na milióny ľudí, ktorí už vlastnia benzínový model známej motorky Honda Super Cub, ale radi by prešli na elektrický model. Vytvorili totiž balíček, pomocou ktorého si môže ktokoľvek premeniť svoju motorku Cub na originálnu elektrickú verziu priamo v pohodlí domova. Čínska spoločnosť sa momentálne zameriava na domáci trh, keďže sa čínska vláda snaží pomocou rôznych opatrení znižovať znečistenie ovzdušia. Vlastníctvo motocykla vo veľkých mestách sa tak stalo pomerne drahou záležitosťou. Za vydanie značky pre motorku na benzínový pohon totiž záujemcovia musia zaplatiť omnoho viac než za vydanie značky pre elektrický model. Dá sa preto očakávať, že trh s menšími elektrickými vozidlami sa bude v Číne veľmi rýchlo rozrastať.

Zdroj:

https://electrek.co

Zdieľajte:   Facebooktwittermail