Led žiarovky alebo úsporné žiarivky – porovnanie a ako fungujú

led žiarovky

Nie ste si istí, či sú pre vás vhodné úsporné žiarivky (žiarovky) alebo skôr LED žiarovky? Pomôžeme vám pochopiť rozdiely medzi nimi.

LED žiarovky vs. úsporné žiarivky – ktoré sú lepšie?

LED žiarovky sú lepšie ako úsporné žiarivky. To je celé. Sú v úplne inej lige, čo sa týka zdroja svetla. Úprimne – je šokujúce, že toľko ľudí sa správa, akoby šlo o osobné preferencie. Ak chcete tie najlepšie high-tech žiarovky pre váš domov, vyberte si LED. Ak chcete horšiu technológiu, ktorá bude vyzerať gýčovo už za niekoľkých rokov, zvoľte si úsporné žiarivky.

LED žiarovky sú lepšie z nasledujúcich dôvodov:

  • vydržia dlhšie
  • vyžadujú menej energie
  • produkujú menej emisií oxidu uhličitého

 Na rozdiel od žiariviek, LED žiarovky:

  • môžete zvyšovať / znižovať intenzitu svetla
  • nepoškodzuje ich rýchle zapnutie / vypnutie
  • odolajú náhodnému pádu bez rozbitia
  • nie sú citlivé na vlhkosť.

K tomu všetkému LED žiarovky sú relatívne netoxické. Pokiaľ rozbijete úspornú žiarivku, budete sa musieť čím rýchlejšie postarať o vyčistenie miestnosti. Žiarivky sú jednoducho na odchode, napr. General Electric sa rozhodla zastaviť ich výrobu na konci roka 2016.

Jediná skutočná výhoda žiariviek je ich cena. Ale aj LEDky sú lacnejšie z mesiaca na mesiac a za tých pár euro navyše skutočne stoja.

Ako LED žiarovky fungujú

S LED svetlom ste sa už vo svojom každodennom živote stretávali. Robia semafory sýto zelenými, žltými a červenými, používajú sa v old-school digitálnych hodinkách, dokonca vám možno podsvieťujú televíziu.

LED diódy sú druh osvetlenia, ktorý sa nazýva polovodičové osvetlenie (SSL). To je osvetlenie, kde svetlo vzniká tak, že polovodičom prechádza elektrický prúd, na rozdiel od žiarivky, kde prúd prechádza plynom alebo vláknom.

Druhy LED žiaroviek

led žiarovky

LED žiarovky vyžarujú len nízke teplo a môžu byť použité v rôznych svietidlách. Tu sú hlavné typy LED žiaroviek. Čím sa líšia nebudeme teraz rozoberať.

Ako fungujú úsporné žiarivky

Žiarivky fungujú na rovnakej technológii ako tie dlhé trubice, ktoré sa požívajú v kanceláriách, továrňach a pod.  Vnútro trubice je naplnené argónom (plyn) a malým množstvom ortuťovej pary. Ak je elektrický prúd vedený cez trubicu, generuje neviditeľné ultrafialové svetlo. To stimuluje fosforový náter trubice, čo vytvorí jasné a viditeľné svetlo. Zaujímavé je, že pri prvom zapálení sa spáli viac energie než u klasickej žiarovky. Ale akonáhle žiarivka svieti, spotrebuje oveľa menej energie než klasická žiarovka. Žiarivka si potom sama reguluje tok elektriny a zaisťuje, že spotrebováva minimálne množstvo energie na vytvorenie svetla.

Typy úsporných žiariviek

Tu sú hlavné typy žiariviek:

 led žiarovky

Dôvody na zamyslenie

Pretože žiarivky obsahujú toxickú ortuť, sú oveľa nebezpečnejšie ako ostatné žiarovky. Ak sa vám podarí nejakú rozbiť, ​​budete upratovaniu musieť venovať nejaký čas, aby ste miesto riadne vyčistili.

led žiarovky

Tu je stručný prehľad toho, čo by ste mali urobiť, ak ste náhodou rozbili žiarivku.

1) Miestnosť by mali všetci opustiť , kým sa dôkladne vyvetrá cez otvorené okno alebo dvere. Ak používate centrálnu klimatizáciu, vypnite ju. Nechajte priestor vetrať päť až desať minút.

2) Vyčistenie: nepoužite vysávač, mohol by rozšíriť toxických materiál v celom dome. Namiesto toho pozmetajte väčšie kusy skla na nepotrebný kus kartónu alebo pevný hrubší papier. Drobné kusy skla a prášku odstráňte pomocou lepiacej pásky tak, že ju prilepíte a zasa odlepíte z miesta, kde sú roztrúsené. Použitú pásku aj s úlomkami vložte do uzatvárateľného pohára alebo plastovej nádoby.

3) Likvidácia: Pokiaľ máte k dispozícii odpadovú nádobu na toxický odpad, vložte zvyšky žiarivky do nej. Ak nie, žiaľ musíte použiť klasický kontajner, ale pre prírodu to určite nebude dobré.

Rozdiely v osvetlení

Akonáhle budete rozhodnutí, aký druh žiarovky chcete kúpiť, vaša práca tým ešte nekončí. Budete tiež musieť zvoliť teplotou osvetlenia, alebo CCT. To sa určuje tónom jasného svetla v kelvinoch alebo „K“.

Napríklad:

Svetlo s nízkou CCT (okolo 2500K) bude mať oranžový alebo žltý odtieň.

Svetlo so stredným CCT (okolo 4000K) bude čisto biela.

Svetlo s vysokým CCT (okolo 6500), bude mať modrý nádych.

led žiarovky

Ktorá farba svetla je najlepšia pre váš domov je čisto vec osobnej preferencie. Avšak väčšina dekoratérov opisuje nízke CCT ľahký ako teplý a príjemný odtieň, stredné CCT ako čisté a účinné svetlo a vysoké CCT ako svetlo jasné a chladné.

Životnosti a rozdiely v nákladoch

Existujú tri dôležité faktory, ktoré je potrebné pri výpočte celkových nákladov na žiarovky vziať do úvahy: náklady na žiarovku, životnosť žiarovky a náklady na energiu. Cena LED žiarovky je v priemere o niečo vyššia ako pri žiarivke, ale ceny sa postupne vyrovnávajú. Pretože LED žiarovky vydržia dlhšie a vyžadujú menej energie, sú v skutočnosti múdrejšia investícia.

Životnosť LED žiarovky sa zvyčajne uvádza medzi 15 000 – 25 000 hodín (to je viac ako 1000 dní v kuse). Znie to pôsobivo, ale musíte mať na pamäti jednu dôležitú vec: LED žiarovky vlastne takmer nikdy „nevyhoria“. Proste sa stmievajú pomaly v priebehu času. Tých 25 000 hodín je bod, v ktorom väčšina kvalitných LED žiaroviek dosiahnuť 70 percent svojho špičkového jasu. Prečo 70 percent? Nie je to technologická hranica. Rozhodli sa tak výrobcovia.

Úsporné žiarivky majú životnosť cca 10 000 hodín. Ale to tiež s poznámkou, že fluorescenčné žiarivky sú najviac zaťažené krátko potom, ako sú zapnuté. Akonáhle sa žiarivka zahreje a žiari, vyžadujú len veľmi málo energie. Takže ak žiarivku potrebujete často zapnúť a vypnúť, mohla by vám vydržať iba cca 4 000 hodín.

Ako vybaviť váš domov lepšími žiarovkami

Znamená to, že by ste si mali nakúpiť moderné žiarovky a vyhodil všetky staršie typy? Môžete to urobiť, ak chcete. Ale dá sa to urobiť aj tak, že jednoducho budete nahrádzať jednu po druhom. Vyberte si svoju obľúbenú značku žiarovky a kúpiť si celý balíček. Keď stará žiarovka vyhorí, vymeňte ju za novšiu. Váš domov bude žiariť úsporným svetlom šetrným k životnému prostrediu v priebehu niekoľkých rokov.

 

Zdroj: internet

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail