Led žiarovky alebo úsporné žiarivky – aký je medzi nimi rozdiel?

Lukas P.

Nie ste si istí, či sú pre vás vhodné úsporné žiarivky (žiarovky) alebo skôr LED žiarovky? Pomôžeme vám pochopiť rozdiely medzi nimi.

led žiarovky

LED žiarovky sú lepšie z nasledujúcich dôvodov

 • vydržia dlhšie
 • vyžadujú menej energie
 • produkujú menej emisií oxidu uhličitého
 • môžete zvyšovať / znižovať intenzitu svetla
 • nepoškodzuje ich rýchle zapnutie / vypnutie
 • odolajú náhodnému pádu bez rozbitia
 • nie sú citlivé na vlhkosť

K tomu všetkému LED žiarovky sú relatívne netoxické. Pokiaľ rozbijete úspornú žiarivku, budete sa musieť čím rýchlejšie postarať o vyčistenie miestnosti. Žiarivky sú jednoducho na odchode, napr. General Electric sa rozhodol zastaviť ich výrobu na konci roka 2016.

Jediná skutočná výhoda žiariviek je ich cena. Ale aj LEDky sú čím ďalej lacnejšie a za tých pár eur navyše skutočne stoja.

Ako LED žiarovky fungujú

S LED svetlom ste sa už vo svojom každodennom živote stretávali. Robia semafory sýto zelenými, žltými a červenými, používajú sa v old-school digitálnych hodinkách, dokonca nimi možno máte podsvietenú televíziu. LED diódy sú druh osvetlenia, ktorý sa nazýva polovodičové osvetlenie (SSL). To je osvetlenie, kde svetlo vzniká tak, že polovodičom prechádza elektrický prúd, na rozdiel od žiarivky, kde prúd prechádza plynom alebo vláknom.

Typy LED žiaroviek

led žiarovky
LED žiarovky vyžarujú len nízke teplo a môžu byť použité v rôznych svietidlách.

Ako fungujú úsporné žiarivky

Žiarivky fungujú na rovnakej technológii ako tie dlhé trubice, ktoré sa požívajú v kanceláriách, továrňach a podobne.  Vnútro trubice je naplnené argónom (plyn) a malým množstvom ortuťovej pary. Ak je elektrický prúd vedený cez trubicu, generuje neviditeľné ultrafialové svetlo. To stimuluje fosforový náter trubice, čo vytvorí jasné a viditeľné svetlo. Zaujímavé je, že pri prvom zapálení sa spáli viac energie než u klasickej žiarovky. Ale akonáhle žiarivka svieti, spotrebuje oveľa menej energie než klasická žiarovka. Žiarivka si potom sama reguluje tok elektriny a zaisťuje, že spotrebováva minimálne množstvo energie na vytvorenie svetla.

Typy úsporných žiariviek

 led žiarovky

Dôvody na zamyslenie

Pretože žiarivky obsahujú toxickú ortuť, sú oveľa nebezpečnejšie ako ostatné žiarovky. Ak sa vám podarí nejakú rozbiť, ​​budete upratovaniu musieť venovať nejaký čas, aby ste miesto riadne vyčistili.
led žiarovky
Ako postupovať, ak náhodou rozbijete žiarivku: 
1) Miestnosť by mali všetci opustiť, kým sa dôkladne vyvetrá cez otvorené okno alebo dvere. Ak používate centrálnu klimatizáciu, vypnite ju. Nechajte priestor vetrať päť až desať minút.
2) Vyčistenie: miestnosť nevysávajte, vysávač by mohol rozšíriť toxický materiál v celom dome. Namiesto toho pozametajte väčšie kusy skla na nepotrebný kus kartónu alebo pevný hrubší papier. Drobné kusy skla a prášku odstráňte pomocou lepiacej pásky tak, že ju prilepíte a zasa odlepíte z miesta, kde sú roztrúsené. Použitú pásku aj s úlomkami vložte do uzatvárateľného pohára alebo plastovej nádoby.
3) Likvidácia: Pokiaľ máte k dispozícii odpadovú nádobu na toxický odpad, vložte zvyšky žiarivky do nej. Ak nie, musíte použiť klasický kontajner, ale pre prírodu to určite nebude dobré.

Rozdiely v osvetlení

Akonáhle budete rozhodnutí, aký druh žiarovky chcete kúpiť, vaša práca tým ešte nekončí. Budete tiež musieť zvoliť teplotu osvetlenia alebo CCT. To sa určuje tónom jasného svetla v kelvinoch alebo „K“.

Napríklad:

 • svetlo s nízkou CCT (okolo 2500K) bude mať oranžový alebo žltý odtieň
 • svetlo so stredným CCT (okolo 4000K) bude čisto biela
 • svetlo s vysokým CCT (okolo 650K) bude mať modrý nádych

led žiarovky
Ktorá farba svetla je najlepšia pre váš domov je čisto vec osobnej preferencie. Avšak väčšina dekoratérov opisuje nízke CCT ako teplý a príjemný odtieň, stredné CCT ako čisté a účinné svetlo a vysoké CCT ako svetlo jasné a chladné.

Životnosť a rozdiel v nákladoch

Existujú tri dôležité faktory, ktoré je potrebné pri výpočte celkových nákladov na žiarovky vziať do úvahy:

 • náklady na žiarovku
 • životnosť žiarovky
 • a náklady na energiu

Cena LED žiarovky je v priemere o niečo vyššia ako pri žiarivke, ale ceny sa postupne vyrovnávajú. Pretože LED žiarovky vydržia dlhšie a vyžadujú menej energie, sú v skutočnosti múdrejšia investícia.
Životnosť LED žiarovky sa zvyčajne uvádza medzi 15 000 – 25 000 hodín (to je viac ako 1000 dní vkuse). Znie to pôsobivo, ale musíte mať na pamäti jednu dôležitú vec: LED žiarovky vlastne takmer nikdy „nevyhoria“. Proste sa stmievajú pomaly v priebehu času. Tých 25 000 hodín je bod, v ktorom väčšina kvalitných LED žiaroviek dosiahne 70 % svojho špičkového jasu. Týchto 70 % nie je technologická hranica, ale rozhodli sa tak výrobcovia.

Úsporné žiarivky majú životnosť cca 10 000 hodín. Ale to tiež s poznámkou, že fluorescenčné žiarivky sú najviac zaťažené krátko potom, ako sú zapnuté. Akonáhle sa žiarivka zahreje a žiari, vyžadujú len veľmi málo energie. Takže ak žiarivku potrebujete často zapnúť a vypnúť, mohla by vám vydržať iba cca 4 000 hodín.

Ako vybaviť váš domov lepšími žiarovkami?
Môžete to urobiť tak, že jednoducho budete nahrádzať jednu žiarovku po druhej. Vyberte si svoju obľúbenú značku žiarovky a kúpte si celý balíček. Keď stará žiarovka vyhorí, vymeňte ju za novšiu. Váš domov bude žiariť úsporným svetlom šetrným k životnému prostrediu v priebehu niekoľkých rokov.

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Všetci by sme mali byť zdravými aktivistami

Moderátor, autor úspešného podcastu, aktivista a greenfluencer, ktorý má vo svojej genetickej výbave výraznú zvedavosť a odvahu. Vo svojom podcaste Sabo sebou sa venuje všetkým...

Ako schladiť byt či dom bez klimatizácie?

Teploty nám prekročili hranicu 20 ˚C a začínajú stúpať k 30 ˚C. Keďže sa väčšine z nás  nepodarí tráviť celé leto pri vode, pravdepodobne sa...

Nemusíme byť dokonalí, stačí keď robíme malé kroky. Na každom z nás záleží

Modelka, stylistka a greenfluencerka Natália Pažická sa rozhodla, že svoju energiu vloží do osvety o negatívnom dopade módneho priemyslu na životné prostredie. Na svojich sociálnych...

Ľudia si zbytočne vytvárajú problémy, ktoré neexistujú

Po desiatich rokoch skončila s profesionálnym snowboardingom. S príchodom syna založila značku detských doplnkov DIOBO. Je mamou dvoch detí, Tobiáša a Idy. Ľudí inšpiruje svojím...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného života.

Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale...

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na...

Svetelný smog alebo koľko svetla naozaj potrebujeme

Životné prostredie okolo nás je od priemyselnej revolúcie neustále zaťažované sekundárnymi dôsledkami technického progresu. Na jednej strane neodmysliteľné výdobytky ako teplo, svetlo, doprava dostupné pre...