Lamborghini odhalilo koncepčný super elektromobil Terzo Millennio
Lamborghini vyvinulo svoj prvý koncepčný elektromobil v spolupráci s Massachusettskou technickou univerzitou.
Lamborghini tretej generácie
Taliansky výrobca športových áut v rámci každoročnej konferencie EmTech, ktorú organizuje Massachusettská technická univerzita (MIT), predstavil futuristický super elektromobil s názvom Terzo Millennio. Taliansky názov v preklade znamená tretie milénium a podľa výrobcu nejde o auto ďalšej generácie, ale generácie po nej. Zameriava sa na štyri základné piliere: skladovanie energie, inovácia materiálov, pohon a architektúra vozidla a dizajn spolu so zvukom a emóciami. Aj keď je možné, že sa toto super-auto nikdy nedostane do výroby, malo by ukázať ako si Lamborghini predstavuje super elektromobil budúcnosti.
Nový superkondenzátor
Je očividné, že pri vývoji Terzo Millennio mali dizajnéri voľnú ruku a popustili uzdu svojej fantázie. Elektromobil má výrazný futuristický vzhľad. Stále si však zachováva typický vzhľad talianskeho športiaku, ktorému ale pribudlo viacero aerodynamických prvkov. Oproti iným elektromobilom sa Terzo Millennio líši tým, že na pohon štyroch integrovaných elektromotorov využíva superkondenzátor. Lamborghini totiž plánuje vyvinúť inovatívny superkondenzátor, ktorý by mal vyriešiť problémy konvenčných batérií v oblasti hustoty energie. To by malo výrazne znížiť čas, potrebný na nabíjanie.
Spolupráca Lamborghini a MIT
Vďaka inovatívnym materiálom sa zároveň podarilo znížiť váhu vozidla a použitím uhlíkových vlákien v štruktúre Terzo Millennio experimentovať s technológiu, vďaka ktorej si elektromobil dokáže sám opraviť drobné škrabance či škody, spôsobené nehodou. Ak sa im podarí uspieť, uhlíkové vlákna v plášti auta by mali byť dokonca schopné skladovať a uvoľňovať energiu, čo by malo vytvoriť nový typ superkondenzátora a výrazne vylepšiť akceleráciu. Spolupráca Lamborghini a MIT je naplánovaná na tri roky. Prvý rok by mal byť o výbere materiálov, druhý rok by sa mala vyvíjať štruktúra na ukladanie a uvoľňovanie energie a tretí rok by sa mala celá technológia pretaviť do trojdimenzionálnej geometrie a následne reality. Taliansky výrobca športiakov za asistenciu na tomto projekte platí MIT 200- tisíc amerických dolárov ročne.
Zdroj:
https://www.lamborghini.com
https://www.theverge.com
Mohlo by vás zaujímať
Elektromobilita
Jazdite bez obmedzení s kartou ZSE Drive. Stačí sa zaregistrovať a nabíjať cez aplikáciu. Je to rýchle, pohodlné a jednoduché.