Koncepčný karavan od Dethleffs je kompletne pokrytý solárnymi panelmi
Karavan je plne poháňaný solárnou energiou a majitelia sa tak nemusia obávať jedného s najdôležitejších problémov elektromobility, dojazdom.
Karavan s neobmedzeným dojazdom
Mnohí majitelia a fanúšikovia karavanov v súčasnosti na ich pohon využívajú alternatívne zdroje energie. Existuje mnoho návodov a tipov, ako si svojpomocne na svoje vozidlo nainštalovať solárne panely. To, že elektromobilita predstavuje budúcnosť všetkých druhov prepravy si plne uvedomuje aj známy nemecký výrobca karavanov Dethleffs. Nedávno totiž predstavil zaujímavý koncept: karavan pod značkou e.home, ktorý je poháňaný energiou zo slnka. Okrem toho je však kompletne pokrytý solárnymi panelmi, takže cestovatelia sa nemusia obávať problémov s hľadaním najbližšej dostupnej nabíjacej stanice.
Karavan pokrytý solárnymi panelmi
Karavan e.home je vystavaný na podvozku elektrickej dodávky Iveco Daily Electric. Tá je poháňaná 80 kW elektrickým motorom s rôznymi možnosťami batériových balíčkov. Najvyššia verzia poskytne takmer 280 km dojazd. Keďže karavan (spolu s vybavením a nábytkom) váži čosi viac ako dodávka, v jeho prípade sa dojazd zníži asi na 160 km. Dojazd ale pri tomto karavane nie je veľmi dôležitý. Solárne panely totiž pokrývajú 31 m² exteriéru a dokážu vyprodukovať až 3-tisíc wattov na nabíjanie a pohon 228-Ah sodík-nikel-chloridovej batérie. Na lepšie a efektívnejšie nabíjanie a vybíjanie batérie slúžia superkondezátory, ktoré zároveň zlepšujú celkový výkon vozidla.
Inteligentný a energeticky efektívny karavan
Okrem toho, že je karavan e.home poháňaný solárnou energiu, bol takisto navrhnutý ako inteligentný dopravný prostriedok. Výrobca venoval osobitnú pozornosť vykurovaciemu systému. Pre čo najvyššiu efektivitu boli preto použité materiály s fázovou zmenou, ktoré dokážu absorbovať nežiadané teplo ak sa teplota vyšplhá na viac ako 26° C. Počas chladných nocí takéto materiály teplo, naopak, uvoľňujú. K energetickej efektivite prispievajú aj infračervené vykurovacie panely, umiestnené v podlahe, stenách a nábytku. Šetria spotrebu tepla a energie tým, že dokážu rýchlo ohriať objekty, bez toho aby sa zbytočne vykurovalo ich okolie. Ďalšími zaujímavými prvkami sú napríklad systém na monitorovanie a asistenciu vodiča s názvom Mobileye či mobilná aplikácia Campconnect, ktorá pomáha s kontrolou a monitorovaním funkcií karavanu. Výrobca okrem toho experimentoval s technológiou založenou na dvoch vrstvách. Jedna je nainštalovaná na oknách a umožní zatemnenie okien pre spánok či súkromie. Druhá sa nachádza v osvetlení a vytvára zrkadlový povrch keď sú svetlá vypnuté.
Zdroj:
https://www.dethleffs.de
https://newatlas.com
Mohlo by vás zaujímať
Zelená elektrina
Už viac ako 125 000 zákazníkov sa stará o svoj domov ekologickejšie ako doteraz. Zelená elektrina od ZSE je ekologickejšia alternatíva zo 100 % obnoviteľných...