Klimatizácia – ako ušetriť náklady na prevádzku

Lukas P.

Možno už o pár týždňov bude tvoriť klimatizácia výraznú časť vašich nákladov za energiu. Malé zmeny môžu výrazne znížiť náklady na jej prevádzku. Ponúkame vám pár jednoduchých úsporných tipov.

 

 • Udržujte lampy a ďalšie zdroje tepla v dostatočnej vzdialenosti od termostatu . Môžu spôsobovať, že klimatizácia bude v prevádzke viac, než je nevyhnutné.
 • Vymeňte žiarovky doma za energeticky úsporné. Nie len že ušetríte na spotrebe elektriny za svietenie, ale klasické žiarovky vytvárajú výrazne viac tepla ako úsporné žiarovky.

Výmena žiaroviek za LED žiarovky môže spôsobiť, že vaša klimatizácia bude fungovať efektívnejšie.

 

 • Vypnite svetlá, keď sa nepoužívajú . Dokonca aj úsporné žiarovky produkujú nejaké teplo.
 • Minimalizujte používanie rúry na pečenie, mikrovlnej rúry , sporáku, hriankovača a pod.  Sú zodpovedné za udržiavanie tepla v interiéri.
 • So spustením umývačky, sušičky a ďalších spotrebičov produkujúcich teplo počkajte až kým zapadne slnko.
 • Pre sušenie bielizne a oblečenia použite radšej klasickú šnúru alebo sušič, aby sa zabránilo používaniu sušičky.
 • Pokiaľ ešte máte možnosť pri realizácii stavby vybrať si izolačný materiál, vyberte si materiály, ktoré minimalizujú uchovávanie tepla v stavbe, a to najmä na južnej strane.
 • Zabezpečte, aby bola vaša kondenzačná jednotka v tieni. Chladnejší vonkajší vzduch znamená, že váš klimatizačný systém nebude musieť pracovať tak intenzívne, aby ochladil váš domov.
 • Nechajte závesy a žalúzie zatiahnuté, počas dopadu slnečného žiarenia na vaše okná.

Klimatizácia priestorov bude jednoduchšia pri použití kvalitnej tieniacej techniky.

 

 • Pokiaľ nechávate elektroniku v pohotovostnom (stand-by) režime, produkuje isté množstvo tepelnej energie. Pokiaľ je to možné, vypnite tie zariadenia, ktoré nie sú v prevádzke úplne. Väčšina zariadení, ktoré používajú elektrinu vyrába tiež teplo.
 • Izolujte vzduchovody vášho klimatizačného systému, ak sú v stropoch , podkroví, garážach a ďalších priestoroch.
 • Používajte vyspelé okenné systémy, príp. reflexné tónované fólie, ktoré zabránia prechodu tepelnej slnečnej energie cez vaše okná a minimalizujte tak absorpciu tepla vašim zariadením miestností.
 • Pre efektívne tienenie využite aj rýchlo rastúce popínavé rastliny a stromy, najmä pozdĺž južnej a západnej strany vášho domu.
 • Zabezpečte pravidelnú ročnú údržby klimatizačného systému a pravidelne meňte filter. Dobre udržovaný systém bude fungovať efektívnejšie.
 • Pre reguláciu chladenia využite programovateľný termostat. V čase, keď nebývate doma, nechajte nastavenú o niečo vyššiu teplotu, aby systém nepracoval zbytočne.

Dôležité údaje o klimatizácii nájdete aj v našom staršom článku: Energetický štítok klimatizácie.

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Všetci by sme mali byť zdravými aktivistami

Moderátor, autor úspešného podcastu, aktivista a greenfluencer, ktorý má vo svojej genetickej výbave výraznú zvedavosť a odvahu. Vo svojom podcaste Sabo sebou sa venuje všetkým...

Ako schladiť byt či dom bez klimatizácie?

Teploty nám prekročili hranicu 20 ˚C a začínajú stúpať k 30 ˚C. Keďže sa väčšine z nás  nepodarí tráviť celé leto pri vode, pravdepodobne sa...

Nemusíme byť dokonalí, stačí keď robíme malé kroky. Na každom z nás záleží

Modelka, stylistka a greenfluencerka Natália Pažická sa rozhodla, že svoju energiu vloží do osvety o negatívnom dopade módneho priemyslu na životné prostredie. Na svojich sociálnych...

Ľudia si zbytočne vytvárajú problémy, ktoré neexistujú

Po desiatich rokoch skončila s profesionálnym snowboardingom. S príchodom syna založila značku detských doplnkov DIOBO. Je mamou dvoch detí, Tobiáša a Idy. Ľudí inšpiruje svojím...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného života.

Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale...

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na...

Svetelný smog alebo koľko svetla naozaj potrebujeme

Životné prostredie okolo nás je od priemyselnej revolúcie neustále zaťažované sekundárnymi dôsledkami technického progresu. Na jednej strane neodmysliteľné výdobytky ako teplo, svetlo, doprava dostupné pre...