Inteligentný robot e-Slnečnica rozkvitol v Leviciach

redakcia setri.sk

Študenti gymnázia Pétera Czeglédiho Reformovanej kresťanskej cirkvi s vyučovacím jazykom maďarským v Leviciach zrealizovali projekt e-Slnečnica. Hi-tec stacionárny inteligentný robot efektívne využíva obnoviteľnú energiu z okolitého prostredia a poskytuje užitočné služby pre verejnosť.

e-Slnecnica - inteligentný robot sa dobíja z obnoviteľných zdrojov energie

Spoločný projekt študentov, učiteľov a externých poradcov vznikol aj vďaka podpore 6 000 eur z Nadačného fondu ZSE Živá energia.

e-Slnečnica funguje na obnoviteľné zdroje energie

„Robot e-Slnečnica je energeticky nezávislý autonómny systém. Využíva dostupné obnoviteľné zdroje svetelnej, tepelnej a mechanickej energie. Zmenou polohy a tvaru jednotlivých aktívnych komponentov inteligentne reaguje na zmeny vonkajších podmienok. e-Slnečnica je vybavená senzormi, ktoré poskytujú kompletné meteorologické informácie o okolitom prostredí, ako napr. teplota vzduchu, tlak vzduchu, intenzita svetla a UV žiarenia, rýchlosť a smer vetra a čistota ovzdušia. Tieto informácie zobrazuje na LED displeji a zároveň na webovej stránke www.e-slnecnica.dt-net.sk, ktorá je verejne dostupná,“  uviedol Ernest Dálnoky, pedagóg a vedúci krúžku robotiky.

„Inteligentný robot dokáže vytvoriť voľne prístupnú Wi-Fi sieť, je vybavený pohybovými a zvukovými senzormi a s okolím komunikuje hlasom. Pomocou vstavaného USB portu umožňuje nabíjať „zelenou energiou“ mobilné telefóny, tablety a ostatné prenosné zariadenia,“ dopĺňa Ernest Dálnoky.
Projekt v spolupráci s externými odborníkmi realizovalo 11 študentov z krúžku robotiky pod vedením vedúceho krúžku. V prvej etape študenti zhromažďovali informácie o tepelnej, svetelnej a veternej energii, a o súčasných technologických možnostiach využitia obnoviteľných zdrojov. Demonštračný model navrhli študenti s použitím Lego Mindstorms NXT. Následne testovali základnú funkčnosť robota v programe CAD Autodesk inventor. Z troch rôznych konceptov napokon pripravili jeden virtuálny model riadenia v Matlabe. Konštrukciu robota zavŕšili zmenšeným modelom s dvoma fotovoltaickými panelmi, na ktorom preverili všetky technické parametre a stavbou funkčného robota v skutočnej veľkosti. Získané informácie a vedomosti využili študenti na hodinách fyziky a informatiky a tiež pri príprave Festivalu vedy a techniky.

Inteligentný robot e-Slnečnica v prevádzke na dvore gymnázia.

Inteligentný robot e-Slnečnica v prevádzke na dvore gymnázia.

Projekt prebiehal od septembra 2012 do konca júna 2013. Inteligentný robot, nazvaný príznačne e-Slnečnica, sa nachádza na gymnáziu v Leviciach. „Ak sa konštrukcia e-Slnečnice osvedčí, postupne by sme chceli zhotoviť ďalšie exempláre a odštartovať projekt „e-Slnečnica na každý školský dvor“,“ priblížil Ernest Dálnoky.
Ak máte záujem dozvedieť sa o projekte e-Slnečnica podrobnejšie informácie, kontaktujte: Ing. Ernesta Dálnokyho, pedagóga a vedúceho krúžku robotiky, 0911 929 940, dalnoky@regpress.sk.

Zdroj: ZSE, Živá energia

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...