Immortus – prvé športové solárne auto

solárne auto

Solárne auto nie je úplne nová myšlienka a pokusov zostrojiť aspoň niečo, čo funguje bolo už niekoľko desiatok. Funkčnosť bola vždy na prvom mieste a dizajn ustupoval do úzadia. Ale to sa má zmeniť.

To, že je auto na solárny pohon neznamená, že nemôže priniesť štýl. To je filozofia za projektom Immortus, limitovanej edície na mieru stavaných solárnych elektrický športových vozidiel, ktoré v súčasnosti vyvíjajú v Austrálii.

Solárne auto – dieťa výskumu a vývoja

Immortus je duchovným dieťaťom ľudí z projektu zameraného na elektrické vozidlá EVX, ktorí pracujú na vozidle spolu s výskumníkmi zo Swinburne University of Technology v Melbourne. Zatiaľ čo v srdci je to elektrické vozidlo, ktoré beží na šťave z elektrickej zásuvky, rozsiahle solárne obloženie na streche vozidla Immortus je určené na získanie značnej výdrže – teda dojazdu na ceste. Možno hovoriť o nikdy nekončiacej výdrži v prípade solárnej energie.

„Schopnosť bežať na energiu slnka, uložiť ju pre neskoršie použitie a dať takto vozidlu prakticky nekonečnú výdrž,“ propaguje zámer vývojárov webová stránka EVX. „Kým svieti slnko Immortus žije …“

Mohlo by to byť viac než len marketing ťah. Kým firma EVX  je pomerne mladá, väzba na  Swinburne dáva projektu značné odborné zázemie v oblasti výskumu solárnej energie a technológií elektrických vozidiel.

„Aj bez vládneho financovania, sme dosiahli významný pokrok v našom výskume a vývoji a blížime sa k bodu zmeniť svoju ambicióznu víziu na realitu,“ povedal Barry Nguyen, spoluzakladateľ EVX a jej CEO v tlačovej správe.

Podľa špecifikácie v technickom liste môže auto dosiahnuť 100 km/h za menej ako 7 sekúnd a má kombinovaný batériový a solárny dojazd viac ako 550 kilometrov s priemernou rýchlosťou 85 km/h. Avšak to všetko v závislosti na slnečných podmienkach. Za ideálnych slnečných podmienok by vraj vozidlo mohlo bežať bez obmedzenia na samotnú solárnu energiu v teoreticky neobmedzenom rozsahu pri rýchlosti nad 60 km/h. To je to, čo spoločnosť nazýva „úplna nezávislosť, kedy nikdy nepotrebujete natankovať“.

solárne auto

Zatiaľ len koncept

Je však potrebné otvorene uviesť, že Immortus zatiaľ v skutočnosti neexistuje. Je to stále iba koncept a tieto údaje pochádzajú z teoretických výpočtov. Jeho tvorcovia ale robia všetko pre to, aby  technológia a prevádzka vozidla reálne fungovala a aby ju mohli predviesť na zmenšenom modely na výstave SEMA 2015, čo je výstava venovaná špeciálnemu vybaveniu a koná sa v Las Vegas v Convention Centre v novembri.

„Nesnažíme sa byť Tesla, pretože by to vyžadovalo veľa peňazí len aby sme dostali auto na cestu,“ povedal Nguyen Ben Schiller z Fast Company. „Vzhľadom na to, že auto bude veľmi nákladné vyrobiť, urobíme auto na platforme existujúcich technológií pre solárne autá.“

Ak sa vám páči vzhľad solárne auto Immortus, nebudete pravdepodobne jediní. Jeho elegantné línie prezentované v návrhu vypovedajú v podstate o túžbe. A možno pri túžbe aj ostane, pretože predpokladaná predajná cena v USD je 370,000. Asi si treba začať odkladať drobné už teraz.

 

Zddroj: internet

Zdieľajte:   Facebooktwittermail