Hyundai predstavil futuristický koncept Elevate, chodiace auto do každého terénu

Hyundai

Hyundai odhalil elektrické vozidlo, ktoré bolo navrhnuté najmä pre záchranné zložky pri rôznych prírodných katastrofách.

Hyundai Elevate zachráni životy

Juhokórejský výrobca automobilov, spoločnosť Hyundai nedávno predstavila unikátne koncepčné vozidlo s názvom Elevate. Toto UMV (Ultimate Mobility Vehicle, teda vozidlo s najvyššou mobilitou) výrobca popísal ako futuristický koncept, ktorý na pohyb namiesto kolies využíva robotické nohy, ktoré mu umožňujú dostať sa ďalej než akékoľvek záchranné vozidlá. Kľúčom k záchrane ľudských životov po rôznych katastrofách, je totiž to, ako rýchlo sa záchranári dokážu dostať k ľuďom v prípade, že je poškodená dôležitá infraštruktúra. Elevate sa dá využiť v rôznych situáciách ako sú zemetrasenia, hurikány, lavíny či vlny tsunami. Do každého terénu sa dokáže prispôsobiť výmenou kabíny spod rámu vozidla.

Hyundai

Hyundai

Záchranné vozidlo má namiesto kolies nohy

Každá vysúvateľná noha koncepčného vozidla Hyundai Elevate má päť stupňov voľnosti, čo znamená, že má päť nezávislých aspektov pohybu. Na konci každej nohy je umiestnené koleso s vlastným motorom, ktoré umožňuje tomuto UMV udržiavať vozidlo v pohybe i keď sa jedno alebo dve kolesá nemôžu z akéhokoľvek dôvodu hýbať. Ak príde k najhoršiemu, Elevate môže kolesá úplne zastaviť a začať „kráčať“. Bez problémov by malo zvládnuť 1,5-metrovú stenu či 1,5-metrovú jamu alebo inú prekážku v ceste. Potom ako sa vozidlo dostane na miesto určenia, sa dajú jeho nohy opäť zasunúť pod kabínu, systém sa zameria na maximalizáciu kapacity batérie a Elevate funguje opäť ako klasický elektromobil pri bežných rýchlostiach.

Hyundai

Hyundai

Koncept Hyundai Elevate

Využitie takejto platformy v budúcnosti však teoreticky presahuje rámec využitia v záchranných zložkách. John Suh, viceprezident Hyundai pri odhaľovaní vozidla vysvetlil, že „využitie tejto technológie je omnoho širšie než iba pre záchranné zložky. Ľudia s rôznymi  zdravotnými problémami po celom svete by si mohli teoreticky zavolať Elevate ako taxi, ktoré by došlo k ich dverám, samo by sa nadvihlo a umožnilo ľudom na vozíčku jednoducho vojsť do kabíny. Možnosti sú neobmedzené“. Riaditeľ dizajnu, David Byron dodal, že kombinácia sily robotiky s najnovšími elektronickými technológiami Hyundai poskytla Elevate schopnosť dostať ľudí tam, kde sa predtým iné auto nedostalo a redefinovať naše vnímanie slobody prepravy.“ Keďže však ide o koncept, uvidíme či a kedy by sa takéto vozidlo mohlo začať reálne využívať.

Zdroj:

https://www.hyundainews.com

https://www.motor1.com

Zdieľajte:   Facebooktwittermail