Honda spustí výrobu a predaj elektromobilu Urban EV v roku 2019

Urban EV

Produkčná verzia konceptu Urban EV bude prvým elektrickým modelom pre Európu a prvé kusy by sa mali objaviť na cestách už v roku 2019.

Urban EV v Európe už v roku 2019

Japonská automobilka prvý krát predstavila koncepčný elektromobil ešte v septembri tohto roka na frankfurtskom autosalóne. Teraz už je isté, že Honda skutočne začne s produkciou a predajom Urban EV pre Európu a to dokonca o necelé dva roky. Elektromobil má originálny dizajn, inšpirovaný prvými verziami známeho modelu Civic zo 70-tych rokov. Ako napovedá jeho názov, nejde o žiaden retro model, ale moderný a šikovný elektromobil určený najmä do mesta. Má totiž množstvo zaujímavých prvkov ako napríklad panel v prednej a zadnej časti, na ktorom sa môžu zobrazovať rôzne informácie, pozdravy či odkazy iným vodičom. Ďalší displej zobrazuje úroveň batérie a priebeh nabíjania.

Urban EV

Urban EV

Urban EV

Urban EV

Štýlový a moderný elektromobil Urban EV

Podľa zdroja z Hondy, ktorý produkciu pre Európu v roku 2019 pre Autocar potvrdil, by mala mať produkčná verzia oproti konceptu Urban EV iba pár zmien. To sa týka najmä exteriéru, ktorému by malo pribudnúť viacero zrkadiel a kľučiek a elektromobil by mal mať o niečo menšie kolesá než sa pôvodne plánovalo. Interiér, ktorý ukázala Honda vo Frankfurte, bol viac než pôsobivý. Hlavným cieľom bolo dosiahnuť maximálnu úroveň viditeľnosti. To sa podarilo najmä vďaka extrémne štíhlym stĺpikom a širokému čelnému sklu, ktoré pôsobí, akoby pokrývalo celú prednú časť vozidla. Elektromobil mal byť pôvodne štvormiestny s modernými lavicovými sedadlami. Vyzerá to tak, že produkčná verzia ale bude päťmiestna.

Urban EV

Honda Sports EV

Hodna zatiaľ nezverejnila podrobnosti ohľadom dojazdu. Pri predstavení Urban EV ale uviedla, že elektromobil bude mať ľahký batériový balík s vysokou hustotou energie. Dá sa očakávať, že dojazd by mal byť okolo 250 km. Honda na tokijskom autosalóne predstavila ďalší zaujímavý koncepčný model Sports EV. Ten má oproti Urban EV ešte štýlovejší vzhľad, ktorý odkazuje na model S600 Coupe, ktorý sa vyrábal krátko v 60-tych rokoch. S Urban EV ale zrejme budú mať spoločnú platformu. Sports EV by malo byť vybavené systémom Honda Automated Network Assistant. Ide o umelú inteligenciu, ktorá okrem základných funkcií ako navigovanie využíva „emotion engine“. Tento prvok by mal rozpoznať pocity vodiča, ktoré môžu ovplyvniť jeho riadenie. Na rozdiel od Urban EV ale zatiaľ nie je jasné, kedy by sa malo elektrické kupé dostať do výroby a predaja.

Zdroj:

https://www.autocar.co.uk

Zdieľajte:   Facebooktwittermail