Na holandských cestách už je stotisíci elektromobil

elektromobil

V novembri bol v Holandsku zaregistrovaný elektromobil, ktorý má poradové číslo 100 000 a krajina je v poradí druhou v Európe s najvyšším počtom elektromobilov na cestách.

Stotisíci elektromobil v Holandsku

Holandsko dosiahlo prvý krát v histórii nový rekord. Na jeho cestách sa už teraz pohybuje 100 tisíc elektromobilov. Šofér z provincie Južný Holland v meste Rijswijk bol oficiálne zaregistrovaný a slávnostne mu odovzdali kľúče od jeho nového elektromobilu. Podľa holandskej agentúry RVO (Národná agentúra pre podnikanie), ktorá je poverená sledovaním počtu elektromobilov v krajine ministerstvom pre ekonomické záležitosti,  stúpol ich počet v krajine za tento rok až o 10%. Z celkového množstva 100 tisíc elektrických áut tvorí 12 tisíc kompletne elektrických áut, pričom pár tisíc je značky Tesla, ktorá je najpopulárnejšou. 86 162 áut je čiastočne elektrických a takýto elektromobil spadá do kategórie zásuvkový hybrid. Všetkým elektromobilom v krajine je k dispozícii 24 405 dostupne verejných nabíjacích staníc, čím Holandsko zaberá piatu priečku v na svete.

elektromobil

Druhý najvyšší počet elektromobilov v Európe

Holandsko je známe svojim ekologickým a technologickým rozvojom a je jedným z európskych lídrov na poli elektromobility. RVO uvádza, že po Nórsku má v Európe najviac zaregistrovaných elektromobilov. Spolu s rozvinutou sieťou cyklotrás a aktívnou podporou ekologických riešení nielen v energetike je právom označovaná za jednu z najekologickejších krajín v Európe. Elektromobilita je podporovaná aj vládou a ten kto vlastní elektromobil, ušetrí na poplatkoch a daniach. Krajina by chcela do roku 2025 takisto zakázať predaj benzínových a dieslových áut.

elektromobil

Prehnaný optimizmus?

Stotisíci elektromobil na holandských cestách je isto pozitívnou správou, ale v porovnaní s celkovým počtom áut v tejto krajine niektoré sociálne agentúry či technické univerzity upozorňujú, že prehnaný optimizmus nie je na mieste. 100 tisíc elektromobilov totiž v praxi znamená, že ich využíva iba 1,5% obyvateľov. Najnovšie rozhodnutie ministra pre ekonomické záležitosti Henka Kampa takisto ruší dotácie pri nákupe elektrických áut, pretože ich efekt sa mu nezdá celkom jasný. Rôzne organizácie preto upozorňujú, že sa dá očakávať stagnácia rastu počtu elektromobilov v tejto krajine. Podľa nich toto rozhodnutie spôsobí, že počet 100 tisíc by už nemal výrazne stúpnuť a záujemcovia uprednostnia nákup elekromobilov z druhej ruky v zahraničí.

Zdroj:

www.nos.nl

http://www.elektrisch-oplaadpunt.nl/

https://www.elaad.nl

 

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail