Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Lukas M.

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale vďaka vysokej kvalite, modernej technológii a virtuálnej batérii šetria aj rodinný rozpočet.

Spoločným menovateľom je slnko

Na strechách rodinných domov sa objavujú dva typy zariadení, ktoré využívajú energiu zo Slnka.

Tým prvým zariadením sú solárne kolektory, ktoré sa na Slovensku tešia veľkej obľube, pretože premieňajú slnečnú energiu na teplo. Používajú sa najmä na ohrev vody využívanej v kúpeľni či kuchyni, čím sa znižujú náklady v domácnosti.

Fotovoltické panely majú so solárnymi kolektormi spoločného menovateľa – slnko. Ich princíp fungovania je ale celkom iný. Na rozdiel od solárnych kolektorov, ktoré spotrebúvajú slnečnú energiu na výrobu tepla, fotovoltické panely premieňajú slnečné žiarenie na elektrickú energiu.

Fotovoltika aj so štátnou dotáciou

Výroba vlastnej ekologickej elektriny je pre mnohých ľudí atraktívnym riešením, pretože byť nezávislým od verejnej distribučnej siete so sebou nesie veľa výhod. V prospech fotovoltických panelov hrá aj špeciálna dotácia, vďaka ktorej sa ich inštalácia stáva finančne zaujímavá.

„Národný projekt Zelená domácnostiam II umožňuje slovenským domácnostiam žiadať o štátnu dotáciu na fotovoltiku v celkovej hodnote 1500 EUR. Pri solárnych kolektoroch dosahuje výška dotácie 1750 EUR. ZSE pritom pomáha s vybavením finančného príspevku, aby bol pre našich zákazníkov celý proces získania príspevku čo najjednoduchší,“ vysvetľuje Miroslav Bištuť, produktový manažér ZSE.

Uvažujete nad fotovoltikou?

Len v ZSE garantujeme objem vyrobenej elektriny bez ohľadu na počasie. Zároveň máme pre vás výhodnejšie ceny. Zistiť viac o fotovoltike od ZSE

Ideálne riešenie pre rodinné domy

Vyrábať si doma vlastnú elektrickú energiu sa pred dvomi desaťročiami mohlo javiť ako sci-fi, ale vďaka dostupnosti fotovoltických panelov sa táto možnosť otvára pre všetkých majiteľov rodinných domov.

Dôležité je mať strechu, ktorej plocha tvorí aspoň 40 m2, aby sa na ňu zmestilo aspoň osem panelov. Orientácia strechy na juh, východ a západ rovnako zvyšuje efektivitu zeleného zdroja energie.

„Na Slovensku máme ideálne podmienky na efektívne využívanie fotovoltiky. Hoci na severe Slovenska máme počas roka menej slnečných dní, fotovoltické panely pracujú pri nižších teplotách efektívnejšie, ako keď sú prehrievané horúcim počasím. Z tohto pohľadu fungujú perfektne bez ohľadu na to, či vlastníte dom v Hurbanove alebo vo Vysokých Tatrách,“ dopĺňa Miroslav Bištuť.

Investícia na celé desaťročia

Cena elektriny má stúpajúci trend. Aj z tohto pohľadu je investícia do fotovoltických panelov perspektívnou voľbou. Dizajnové a funkčné fotovoltické panely zároveň zdvíhajú hodnotu nehnuteľností.

S momentálnym nastavením a dotačným programom Zelená domácnostiam II sa návratnosť investície odhaduje na približne 12 až 13 rokov. Fotovoltika je rozhodne generačnou záležitosťou. Panely vydržia v dobrej kondícii aj 40 rokov.

Keď slnko vyrobí viac energie ako vieme spotrebovať

Je veľmi pravdepodobné, že fotovoltické panely vyrobia viac elektriny ako dokážu zákazníci spotrebovať. S revolučným riešením virtuálnej batérie nemusia vyhodiť „do vzduchu“ ani jeden kilowatt zelenej energie.

„Virtuálna batéria funguje ako priebežné úložisko. Zákazník si do nej ukladá vyrobenú elektrinu, ktorú nespotrebuje a akonáhle bude jeho spotreba vyššia ako výroba (napríklad v noci), tak bude čerpať elektrinu z virtuálnej batérie,“ hovorí Miroslav Bištuť.

Zákazníci využívajúci virtuálnu batériu platia len nízky mesačný poplatok a nemusia si zaobstarať vlastnú pomerne drahú fyzickú batériu. Virtuálna batéria tak skracuje návratnosť investície oproti štandardnej fotovoltike až o tri roky.

 

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...