Európsky týždeň mobility 2014 aj s MHD zadarmo

S mottom „Naše ulice, naša voľba“ prebieha 16. – 22. septembra v našich mestách Európsky týždeň mobility. Viaceré slovenské samosprávy a združenia pripravili pri tejto príležitosti rôzne akcie a kampaň za zdravšiu a udržateľnejšiu dopravu.Aktuálne je do kampane Európsky týždeň mobility 2014 zapojených 1 105 samospráv z 32 krajín, z toho 16 zo Slovenska. K ETM sa každoročne pridávajú samosprávy ako Bratislava, Banská Bystrica, Košice, Margecany, Moldava nad Bodvou či Prešov. Pribúdajú i nováčikovia, ktorí sa však zapoja len jednorazovo, bez zachovania kontinuity aktivít a trvalých opatrení.

Bratislava počas tohtoročného Európskeho týždňa mobility prináša napríklad vodičom automobilov možnosť využívať denné linky MHD v Bratislave bezplatne. Ako cestovný lístok im poslúži platný vodičský preukaz vydaný v ktoromkoľvek štáte EÚ. Zaujímavé aktivity sa konajú vo všetkých zúčastnených mestách.

Európsky týždeň mobility 2014 v Prešove
Európsky týždeň mobility 2014 v Prešove, zdroj: tyzdenmobility.sk

Týždeň podujatí vyvrcholí na celom Slovensku aktivitou “Do mesta bez auta!”, ktorá prebieha už od roku 2000. Vyžaduje od účastníckych samospráv vyčlenenie jednej či viacerých zón, ktoré sú bežne užívané motorovou dopravou, výhradne pre chodcov, cyklistov a verejnú dopravu, a to počas celého dňa.

Prečo vznikol Európsky týždeň mobility?

Po väčšinu minulého storočia boli mestské oblasti v celej Európe formované tak, aby lepšie vyhovovali autám, často na úkor iných foriem dopravy. Dominancia súkromných vozidiel má dnes za následok, že naše mestá sú stále preťaženejšie, znečistenejšie, hlučnejšie, a zároveň menej príjemné a zdravé.

Európsky týždeň mobility 2014 si kladie za cieľ prehodnotiť spôsob, akým rozmýšľame o mestskom priestore a preskúmať vzťah medzi využívaním krajiny a kvalitou života. Povzbudzuje ľudí, aby vytvorili mesto, v ktorom chcú žiť. Pochopenie tejto výzvy je veľmi dôležité preto, aby došlo k systémovej zmene, ktorá sa bude týkať celoeurópskeho prechodu ku kultúre mobility, kde dochádza k lepšej rovnováhe medzi všetkými druhmi mobility, a tiež aby boli nízkouhlíkové a udržateľné do budúcnosti.

Zdroj: tyzdenmobility.sk

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail