Energia z vetra bude vo Veľkej Británii prvýkrát lacnejšia než nukleárna energia

energia z vetra

Energia z vetra bude historicky prvýkrát nižšia než nukleárna, ceny klesajú najmä vďaka väčším veterným turbínam s vyššou kapacitou.

Energia z vetra a alternatívnych zdrojov je centrom energetickej stratégie

Veľká Británia je jednou z krajín, ktorá sa čoraz viac spolieha na obnoviteľné zdroje energie. Podľa ministra pre energiu a priemysel, Richarda Harringtona, krajina umiestnila rozvoj a využívanie čistej energie do centra stratégie pre priemysel. To by malo pomôcť k dosiahnutiu nových príležitostí po celej krajine spolu s postupným znižovaním uhlíkových emisií. K tomu prispievajú aj štátne dotácie a aukcie pre čistú energiu, vďaka ktorým v krajine vznikajú nové offshorové (pobrežné) veterné farmy. Vďaka tomu bude energia z vetra v tejto ostrovnej krajine lacnejšia než nukleárna energia.

energia z vetra

Historicky lacná energia z vetra

K nižším cenám veternej energie prispeli aj štátne dotácie, ktoré potenciálni záujemcovia získavajú prostredníctvom aukcií pre projekty čistej energie, pričom víťazom sa stáva najnižšia ponuka. Ich cena sa od roku 2015 znížila o polovicu. To znamená, že garantovaná cena energie z pobrežných veterných fariem klesla na hodnotu 57,50 libier za MWh pre roky 2022-2023. V roku 2015, kedy sa konala posledná porovnateľná aukcia, bola pritom pre rovnaké projekty priemerná schválená cena 117,14 libier za MWh. Dotácie pre najnovšiu nukleárnu elektráreň Hinkley Point C sú pre porovnanie na úrovni 92,50 libier za MWh.

Nukleárna energia bude stále potrebná

Výsledky najnovšej aukcie sú podľa zástupcov energetického sektora veľmi pôsobivé. Odborníci však upozorňujú, že nukleárna energia bude v budúcnosti stále potrebná. Energia z vetra a ostatných obnoviteľných zdrojov energie je totiž nestála a nie celkom spoľahlivá. Ako uviedol Tom Greatrex, riaditeľ Asociácie pre nukleárny priemysel, okrem toho nezáleží na tom, aká lacná bude veterná energia. Nedokáže totiž vyprodukovať potrebné množstvo energie na zásobenie celej krajiny. Ideálnym modelom pre Veľkú Britániu by teda mal byť rozmanitý a vyrovnaný mix  nízkouhlíkovej energetiky. Samotný sektor veternej energie by mal však do roku 2021 investovať až 17,5 miliardy libier a zároveň prostredníctvom projektov vytvoriť tisíce nových pracovných miest.

Zdroj:

http://www.bbc.co.uk

Zdieľajte:   Facebooktwittermail