Energetický štítok pre vysávače už od septembra

energetický štítok pre vysávače bude od 1. septembra 2014 povinný

Od 1. septembra 2014 zavádza EÚ energetický štítok pre vysávače. Spotrebiteľovi by mal priniesť lepšiu orientáciu pri kúpe vysávača a prehľad o parametroch týkajúcich sa výkonu. Ľahšie sa tak porovnajú informácie s ostatnými vysávačmi. Rozhodovanie o nákupe konkrétneho modelu sa tak zjednoduší.
Podobný energetický štítok ako majú chladničky, práčky alebo ďalšie spotrebiče budú mať aj vysávače. „S platnosťou od 1. septembra 2014 musia mať všetky vysávače dodávané výrobcami na trh v rámci Európskej únie nový energetický štítok. Najväčšou zmenou, ktorú štítky prinesú, je povinnosť výrobcov uvádzať na trh výhradne vysávače s maximálnym výkonom 1 600 wattov,“ informovala firma Bosch, výrobca domácich spotrebičov. Spotreba spotrebiča energetickej triedy A bude v takomto prípade menšia ako 850 W.

Čo bude obsahovať energetický štítok pre vysávače

Ako to už na energetickom štítku býva, najvýraznejšou a najviditeľnejšou hodnotou uvádzanou na štítku bude energetická trieda. Rozdelená bude od najvyššej triedy A po najnižšiu G. Pri nákupe vysávačov však energetická trieda nie je hlavným kritériom, pretože v skutočnosti neprináša žiadne informácie o tom, ako účinne prístroj vysáva.

energeticky_stitok_vysavac
Energetický štítok pre univerzálny vysávač. Zdroj: energia.dennikn.sk

 

„Spotrebič triedy A s výkonom 850 wattov môže vysávať veľmi dobre, môže však dosahovať aj mimoriadne neuspokojivé výsledky,“ upozornila firma. V spodnej časti štítka (pozri obrázok: energetický štítok pre vysávače) budú informácie o účinnosti vysávania zvlášť pre koberce a zvlášť pre tvrdé povrchy. Účinnosť bude zase zaradená do tried od A po G.

Ďalšou novinkou bude zaradenie vysávača do triedy prachových emisií. Trieda prachových emisií vyjadruje mieru čistoty odvádzaného vzduchu, a na štítku bude rovnako ohraničená škálou od A po G. Spotrebitelia zo štítka ľahko vyčítajú aj údaj o hlučnosti vysávača. Udávaná bude v decibeloch.

Ako vybrať vysávač?

Keď budete vyberať vysávač, zohľadňujte hodnoty všetkých kritérií. Okrem triedy energetickej účinnosti je pri vysávači rozhodujúca predovšetkým účinnosť vysávania, ale zohľadnite aj triedu prachových emisií, ktorá je indikátorom čistého vzduchu vychádzajúceho z vysávača. Dôležitým kritériom pri výbere vysávača je jeho hlučnosť, pretože už niekoľko decibelov rozhoduje o tom, či bude vysávač veľmi hlučný alebo príjemne tichý.
Veríme, že nový energetický štítok bude pomáhať pri rozhodovaní o výbere nového vysávača.

Najdôležitejšie informácie o energetických štítkoch na vysávačoch:

– od 1. septembra 2014 budú štítkom označené všetky vysávače uvádzané na trh v EÚ a po tomto dátume už výrobcovia nemôžu uviesť na trh vysávač s výkonom nad 1600 W

– na novom energetickom štítku na vysávače je možné porovnať na prvý pohľad energetickú triedu, účinnosť vysávania tvrdých podláh a kobercov, hlučnosť a prachové emisie

– energetický štítok bude mať rozmery 75 mm x 150 mm a bude musieť byť umiestnený na dobre viditeľnom mieste.

– všetky farby a grafika štítka sú záväzné a nie je možné ich individuálne meniť

– používanie a predaj vysávačov výrobcami uvedenými na trh pred 1. septembrom 2014 a výrobkov, ktoré sú zatiaľ v obehu, bude možné aj po povinnom zavedení štítka, od tohto dátumu však výrobcovia nemôžu uvádzať na trh spotrebiče bez európskeho energetického štítka

– EÚ umožňuje použitie štítka aj niekoľko mesiacov pred záväzným termínom.

 

zdroj: bosch.sk, venergetike.sk

 

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail