Energetický štítok klimatizácie

redakcia setri.sk

K tomu, aby sme sa najmä v horúcich letných mesiacoch cítili príjemne, nám slúžia klimatizačné zariadeniaKlimatizácia je napriek mnohým odporcom a negatívnym vplyvom na naše zdravie (najmä pri nesprávnom používaní) z roka na rok používanejšia. Pri jej kúpe a používaní je potrebné zvážiť niekoľko faktov, energetický štítok klimatizácie vám v tom pomôže.

klimatizacia whl

Klimatizácia je zariadenie, ktoré vyrovnáva vonkajšie a vnútorné vplyvy prostredia na ľudský organizmus. Parametre výkonu si používateľ nastaví sám a automatická regulácia zabezpečí ich udržiavanie. Čím je rýchlosť vzduchu vyššia, tým musí byť privádzaný vzduch teplejší. Teplotu privádzaného vzduchu zo zariadenia preto volíte podľa jeho rýchlosti. Klimatizačné zariadenia tak vytvárajú príjemné, hygienicky vhodné a teplotne stále prostredie počas celého roka.
Nastavenie výkonu klimatizačného zariadenia umožňuje:

 • filtráciu, ionizáciu vzduchu
 • chladenie alebo ohrievanie vzduchu
 • zvlhčovanie alebo odvlhčovanie vzduchu
 • prúdenie vzduchu

Tip na šetrenie 

Udržujte primeraný teplotný rozdiel
Rozdiel medzi vonkajším prostredím a klimatizovanou miestnosťou by nemal byť vyšší ako 5-7 stupňov. Vyšší rozdiel predstavuje nielen vyššiu spotrebu energie – nižšia energetická hospodárnosť, ale aj zbytočnú záťaž pre organizmus.

Energetický štítok klimatizácie – popis

energetický štítok klimatizácie 2energetický štítok klimatizácie obr. 1

1. Základné údaje o výrobcovi a výrobku 
Názov a obchodná značka výrobku, identifikačná značka modelu výrobcu.
2. Trieda energetickej hospodárnosti
Existuje 7 tried energetickej hospodárnosti A, B, C, D, E, F, G, pričom energetickú triedu A dosahujú energeticky najhospodárnejšie elektrospotrebiče a energetickú triedu G najmenej hospodárne elektrospotrebiče. Trieda energetickej hospodárnosti spotrebiča je uvedená vo výške príslušnej šípky.
3. Ekologická značka – kvietok
Environmentálna značka Európskej únie je udeľovaná výrobkom, ktoré počas celej životnosti, vrátane vývinu produktu, výroby, distribúcie, používania a likvidácie v porovnaní s bežnými výrobkami menej zaťažujú životné prostredie. Jednotlivé životné fázy výrobku sú hodnotené z nasledujúcich environmentálnych aspektov:

 • tvorba odpadu, znečisťovanie a poškodzovanie pôdy
 • znečisťovanie vody
 • znečisťovanie ovzdušia
 • hluk
 • spotreba energie
 • spotreba prírodných zdrojov
 • dopady na ekosystémy

4. Spotreba elektrickej energie
Spotreba elektrickej energie v kWh pre režim chladenia vychádza z priemerného použitia 500 hodín ročne v režime chladenia pri plnom zaťažení.
5. Chladiaci výkon
Údaj označuje chladiaci výkon v kW v režime chladenia pri plnom zaťažení.
6. Typ
Typ: len chladenie, chladenie /vykurovanie:
Šípka sa umiestni v rovnakej rovine, ako je príslušný typ.
7. Tepelný výkon
Len pre klimatizačné jednotky s možnosťou vykurovania. Tepelný výkon je definovaný ako vykurovací spotrebiča v kW v režime vykurovania pri plnom zaťažení.
8. Účinnosť vykurovania 
Len pre klimatizačné jednotky s možnosťou vykurovania, trieda energetickej hospodárnosti vyjadrená na stupnici A (vyššia) po G (nižšia).
9. Hlučnosť
Údaj o maximálnej hlučnosti klimatizačnej jednotky.

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...