Energetický štítok klimatizácie

Maros S.

K tomu, aby sme sa najmä v horúcich letných mesiacoch cítili príjemne, nám slúžia klimatizačné zariadeniaKlimatizácia je napriek mnohým odporcom a negatívnym vplyvom na naše zdravie (najmä pri nesprávnom používaní) z roka na rok používanejšia. Pri jej kúpe a používaní je potrebné zvážiť niekoľko faktov, energetický štítok klimatizácie vám v tom pomôže.

klimatizacia whl

Klimatizácia je zariadenie, ktoré vyrovnáva vonkajšie a vnútorné vplyvy prostredia na ľudský organizmus. Parametre výkonu si používateľ nastaví sám a automatická regulácia zabezpečí ich udržiavanie. Čím je rýchlosť vzduchu vyššia, tým musí byť privádzaný vzduch teplejší. Teplotu privádzaného vzduchu zo zariadenia preto volíte podľa jeho rýchlosti. Klimatizačné zariadenia tak vytvárajú príjemné, hygienicky vhodné a teplotne stále prostredie počas celého roka.
Nastavenie výkonu klimatizačného zariadenia umožňuje:

 • filtráciu, ionizáciu vzduchu
 • chladenie alebo ohrievanie vzduchu
 • zvlhčovanie alebo odvlhčovanie vzduchu
 • prúdenie vzduchu

Tip na šetrenie 

Udržujte primeraný teplotný rozdiel
Rozdiel medzi vonkajším prostredím a klimatizovanou miestnosťou by nemal byť vyšší ako 5-7 stupňov. Vyšší rozdiel predstavuje nielen vyššiu spotrebu energie – nižšia energetická hospodárnosť, ale aj zbytočnú záťaž pre organizmus.

Energetický štítok klimatizácie – popis

energetický štítok klimatizácie 2energetický štítok klimatizácie obr. 1

1. Základné údaje o výrobcovi a výrobku 
Názov a obchodná značka výrobku, identifikačná značka modelu výrobcu.
2. Trieda energetickej hospodárnosti
Existuje 7 tried energetickej hospodárnosti A, B, C, D, E, F, G, pričom energetickú triedu A dosahujú energeticky najhospodárnejšie elektrospotrebiče a energetickú triedu G najmenej hospodárne elektrospotrebiče. Trieda energetickej hospodárnosti spotrebiča je uvedená vo výške príslušnej šípky.
3. Ekologická značka – kvietok
Environmentálna značka Európskej únie je udeľovaná výrobkom, ktoré počas celej životnosti, vrátane vývinu produktu, výroby, distribúcie, používania a likvidácie v porovnaní s bežnými výrobkami menej zaťažujú životné prostredie. Jednotlivé životné fázy výrobku sú hodnotené z nasledujúcich environmentálnych aspektov:

 • tvorba odpadu, znečisťovanie a poškodzovanie pôdy
 • znečisťovanie vody
 • znečisťovanie ovzdušia
 • hluk
 • spotreba energie
 • spotreba prírodných zdrojov
 • dopady na ekosystémy

4. Spotreba elektrickej energie
Spotreba elektrickej energie v kWh pre režim chladenia vychádza z priemerného použitia 500 hodín ročne v režime chladenia pri plnom zaťažení.
5. Chladiaci výkon
Údaj označuje chladiaci výkon v kW v režime chladenia pri plnom zaťažení.
6. Typ
Typ: len chladenie, chladenie /vykurovanie:
Šípka sa umiestni v rovnakej rovine, ako je príslušný typ.
7. Tepelný výkon
Len pre klimatizačné jednotky s možnosťou vykurovania. Tepelný výkon je definovaný ako vykurovací spotrebiča v kW v režime vykurovania pri plnom zaťažení.
8. Účinnosť vykurovania 
Len pre klimatizačné jednotky s možnosťou vykurovania, trieda energetickej hospodárnosti vyjadrená na stupnici A (vyššia) po G (nižšia).
9. Hlučnosť
Údaj o maximálnej hlučnosti klimatizačnej jednotky.

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného života.

Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale...

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na...

Svetelný smog alebo koľko svetla naozaj potrebujeme

Životné prostredie okolo nás je od priemyselnej revolúcie neustále zaťažované sekundárnymi dôsledkami technického progresu. Na jednej strane neodmysliteľné výdobytky ako teplo, svetlo, doprava dostupné pre...

Nóri sa rozhodli odoberať CO2 z ovzdušia. Pomôže im vikingská loď Longship

Mnohí vedci sa zhodujú na tom, že ak chceme zlepšiť kvalitu atmosféry, bude potrebné čo najrýchlejšie znižovať podiel CO2 (prípadne metánu). Do odčerpávania oxidu uhličitého...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť II: Ako ušetriť na vykurovaní a na plyne

Ak domácnosť vykurujete plynom a používate ho aj na varenie a pečenie, podstatná časť vášho rodinného rozpočtu ide zrejme na túto energiu. V tomto článku sme si pre...

Tipy na darčeky, ktoré nestoja veľa a sú šetrné k prírode

Občas býva celkom náročné vybrať vhodný darček. Obzvlášť vtedy, ak chceme každý rok potešiť našich blízkych niečím zaujímavým a užitočným.

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť I: Kde všade môžete doma ušetriť elektrinu

Najlacnejšia elektrina je tá, ktorú nespotrebujeme, a tak vám prinášame prehľad jednoduchých rád, ktoré vám pomôžu ušetriť elektrinu v domácnosti.