Energetický štítok chladničky a mrazničky+tipy, ako ušetriť

redakcia setri.sk

Chladnička s mrazničkou je jedna z najdôležitejších a často prvých investícií v domácnosti. Predstavuje pomerne dlhodobú investíciu a zároveň aj jednu z energeticky najnáročnejších. Podiel spotreby energie chladničky a mrazničky na celkovej spotrebe domácnosti predstavuje až 26 %. Pri výbere konkrétneho spotrebiča nám o spotrebe energie najviac napovie jeho energetický štítok.

Chladiace zariadenia pracujú nepretržite 24 hodín denne, 365 dní v roku. Ten, kto myslí na spotrebu energie už pri ich kúpe, šetrí každou minútou ich fungovania. Dôležité je zvoliť vhodnú veľkosť – priestor by mal byť zaplnený aspoň na 70 %. Ideálna teplota na uchovanie potravín v chladničke je +5 oC, v mrazničke -18 oC. Zníženie teploty vnútri chladničky o 2 oC znamená zvýšenie spotreby energie o 15 %. Chladničku otvárajte len na nevyhnutný čas.

Spotreba elektrickej energie sa pri chladiacich a mraziacich zariadeniach za posledných 20 rokov znížila až o dve tretiny. Najúspornejšia trieda chladiacich a mraziacich zariadení je A. Po novom už neplatí prídavné plus, ale dochádza k návratu k triedam A až G bez pridaných znamienok. Aj keď možno za chladničku či mrazničku v najvyššej triede A alebo B zaplatíte o niečo viac, neskôr na prevádzkových nákladoch značne ušetríte.

Tipy na šetrenie

Chlaďte iba studené
Potraviny vkladajte do chladničky len vychladené a zabalené. V opačnom prípade musí vaša chladnička s mrazničkou pracovať navyše.

Vyberte správne miesto
Chladničku a mrazničku umiestnite čo najďalej od sporáku alebo iných zdrojov tepla, ktoré svojou teplotou zvyšujú výkon chladiaceho systému. Chladenie sa tak zapína častejšie a dochádza k zvýšeniu spotreby aj k jej rýchlejšiemu opotrebovaniu.

Urobte si prehľad
V mraziacom boxe, či mrazničke sa oplatí mať zoznam, čo jednotlivé boxy obsahujú. Budete mať lepší prehľad a ušetríte si namáhavé hľadanie. Časté a dlhé otváranie dverí vás stojí energiu.

Odmrazujte
Moderná chladnička odmrazuje vnútorný priestor automaticky, keď kompresor nepracuje. Mrazničky, ktoré nemajú automatické odmrazovanie, je potrebné odmraziť už pri vrstve ľadu viac ako jeden centimeter. V zariadeniach „NoFrost“ sa ľad nevytvára. Pri starších prístrojoch platí: odmrazujte pravidelne, pretože mrazničky s vrstvou ľadu spotrebujú viac energie.

Odstraňujte prach
Vetraciu mriežku na zadnej strane zariadenia pravidelne utierajte od prachu. Je to nevyhnutné pre cirkuláciu vzduchu pri ochladzovaní chladiacej kvapaliny.

Zelená elektrina zo Slovenska

Najľahší spôsob, ako mať zelenší domov. Zistiť viac o Zelenej elektrine

Energetický štítok chladničky a mrazničky

Energetické štítky nás informujú o tom, v akej kategórii energetickej účinnosti sú zaradené jednotlivé spotrebiče. Pomáhajú nám ľahšie si vybrať najúspornejší spotrebič a zároveň motivujú výrobcov k tomu, aby svoje produkty inovovali smerom, ktorý bude prospešný tak pre spotrebiteľov, ako pre životné prostredie. Tento systém bol zavedený v roku 1995 a je platný v celej EÚ.

V marci 2021 prišli do platnosti nové energetické štítky. Najzásadnejšou zmenou je návrat k triedam A až G, a to bez pridaných znamienok „plus“, ktoré boli často mätúce a neprehľadné (A+++, A++ alebo A+ sú po novom už len A).

Starý energetický štítok a nový energetický štítok platný od 1. 3. 2021

Nový energetický štítok chladničky a mrazničky obsahuje tieto informácie:

I. QR kód, pomocou ktorého je možné už pred kúpou v EU-databáze EPREL (European Product Database for Energy Labeling) si jednoducho cez smartfón stiahnuť presné informácie o spotrebiči.

II. meno dodávateľa alebo obchodná značka;

III. identifikačný kód modelu dodávateľa znamená kód, zvyčajne alfanumerický, ktorým sa odlišuje určitý model od iných modelov s rovnakou obchodnou značkou alebo menom dodávateľa;

IV. trieda energetickej efektívnosti; vrchol šípky obsahujúci triedu energetickej efektívnosti sa umiestni do tej istej výšky, v akej je špička šípky príslušnej triedy energetickej efektívnosti;

V. ročná spotreba energie v kWh

VI. priestorový obsah chladničky a mrazničky;

VII. úroveň vydávaného hluku prenášaného vzduchom

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...