Elektromobil TUfast eLi14 vytvoril Guinessov rekord v efektívnosti

elektromobil

Tím študentov z Technickej univerzity v Mníchove zostrojil elektromobil TUfast eLi14, ktorý je oficiálne najefektívnejší elektromobil na svete vďaka dosiahnutej hodnote využitia energie 1 232 km/kWh.

Prvý najefektívnejší elektromobil na svete

Po roku príprav sa 16. júla 2016 podarilo tímu konštruktérov z nemeckej Technickej univerzity v Mníchove vytvoriť svetový rekord v efektívnosti elektromobilu. Aj napriek tomu, že tím medzičasom zostrojil ďaľšie dva modely eLi15 a eLi16 sa tím rozhodol na vytvorenie rekordu použiť vylepšený model  Elektromobil TUfast eLi14, ktorý bol zostrojený ešte v roku 2014. Ten vytvoril na druhý pokus Guinessov rekord v hodnote 1 232 km/kWh, čo predstavuje 10 956 km na liter 95-oktánového benzínu. Nie je však iba prvým elektromobilom na svete, ktorému sa podarilo takýto výkon dosiahnuť, ale táto hodnota je takisto asi 200 krát vyššia ako výkon priemerného elektromobilu na súčasnom trhu.

elektromobil elektromobil

Elektromobil prekonal očakávania

Tím konštruktérov, ktorý sami seba nazvali TUfast Eco Team zostrojili elektromobil TUfast eLi14 ešte v roku 2014 ako experimentálny model do súťaže Shell Eco Marathon. Odvtedy tím neustále pracoval na vývoji modelu a na dosiahnutie jeho rekordnej efektívnosti bolo potrebné zlepšiť najmä motor, kolesá a závity. TUfast eLi14 nie je klasický model, ale veľkosťou pomerne malé auto, ktoré jazdí na troch kolesách, aby sa dosiahla čo najvyššia stabilita. Jeho aerodnamický tvar v tvare slzy vytvára maximálnu efektivitu výkonu a na docielenie vysoko kompaktnej jazdy s nízkym odporom vzduchu musí šofér riadiť tento elektromobil v polohe ležmo. Rekordná jazda sa uskutočnila v testovacom areáli Audi, ktoré je zároveň dlhoročným sponzorom tímu. Pôvodný stanovený cieľ bol dosiahnuť hodnotu 1000km/kWh. Na samotné prekvapenie TUfast Eco Team sa ho ale podarilo prekonať už pri prvej testovacej jazde a to hodnotou 1142 km/kWh. Pred druhou jazdou však konštruktéri upravili ovládanie otáčok, vymenili zadnú pneumatiku, zvýšili tlak v pneumatikách a prepracovali akceleračný profil. Aj napriek silnejšiemu vetru sa podarilo druhou jazdou výkon ešte zlepšiť a vytvoriť tak nový svetový rekord v prítomnosti zástupcov Guinessovej knihy rekordov v hodnote 1 232 km/kWh, čo v prepočte znamená neuveriteľný dojazd až takmer 11 tisíc kilometrov na jediný liter 95-oktánového benzínu.

elektromobil  elektromobil

elektromobil

Elektromobil TUfast eLi14 a ďalšie modely

TUfast Eco Team sa už od roku 2011 pravidelne zúčastňuje podujatia Shell Eco Marathon a medzičasom už zostrojil aj ďaľšie dva modely elektromobil eLi15 a eLi16. Shell Eco Marathon je súťaž konštruktérov z celého sveta, v ktorej sa účastníci snažia zostrojiť špeciálne vozidlá s čo najvyššou efektivitou spotreby. Je teda možné, že tento tím už čoskoro prekoná svoj vlastný rekord.

Zdroj:

http://tufast-eco.de

Zdieľajte:   Facebooktwittermail