Elektrobicykel na vodíkový pohon je nabitý za 2 minúty a poskytne 100 km dojazd

elektrobicykel

Elektrobicykel αlpha je prvý komerčne dostupný bicykel, ktorý namiesto batérie poháňa vodíkový palivový článok.

Expresne nabitý elektrobicykel

Francúzska spoločnosť Pragma Industries predstavila elektrobicykel αlpha, ktorý je podľa výrobcu prvým svojho druhu. Ide o ekologický dopravný prostriedok, ktorý po sebe nezanecháva uhlíkovú stopu a jediným vedľajším produktom je voda. Na rozdiel od bežných elektrobicyklov, ktoré sú zvyčajne citlivé najmä na nízke teploty, dokáže podať rovnaký výkon a dojazd v každom počasí. Od konvenčných modelov sa zároveň odlišuje rýchlosťou nabíjania. Nabíja sa prostredníctvom špeciálnych čerpacích staníc, ktoré vyvinula spoločnosť Atawey, partner Pragma Industries. Takáto čerpacia stanica pritom produkuje vodík pomocou procesu elektrolýzy vody. Stlačený vodík sa potom uskladní a je k dispozícii na čerpanie do zásobníka elektrobicykla. Zásobník by mal byť plný už za 2 minúty. Nabíjanie bežných elektrobicyklov pritom trvá minimálne pár hodín.

elektrobicykel

 

Elektrobicykel pre skupinové jazdy

Elektrobicykel αlpha má jeden, Brose 36V motor, ktorý poskytne 250 W asistenčný výkon a elektrickú asistenciu do 25 km/h. Samotný motor je poháňaný lítiovo-iónovým batériovým balíkom, ktorý sa nabíja prostredníctvom zabudovaného 150 W PEM palivového článku. Ten má objem 2 L a je naplnený stlačeným vodíkom, dostupným na čerpacej stanici.  Podľa výrobcu je αlpha určený najmä skupinové použitie, napríklad pre verejné služby, korporačnú mobilitu, dodávky na kratšie trasy, prenájom pre turistov či programy zdieľaného jazdenia.

elektrobicykel

elektrobicykel

Vodíkový elektrobicykel

Pragma Industries dúfa, že by sa vďaka elektrobicyklu αlpha mohla do piatich rokov stať svetovým lídrom v oblasti vodíkovej mobility. Podľa ich vízie totiž vodík zmení našu spoločnosť a vytvorí udržateľnejšiu a etickejšiu energetickú ekonomiku. Otázkou však ostáva samotné nabíjanie, keďže nie je úplne jasné odkiaľ výrobca čerpacích staníc získava elektrickú energiu na proces elektrolýzy. Ak by to totiž bolo viac elektrickej energie než na bežné nabitie elektrobicykla priamo zo siete, je takýto typ zrejme iba pohodlný pre majiteľa a existujú aj ekologickejšie možnosti. Elektrobicykel αlpha ale oproti podobným modelom vo svojej kategórii ponúka rôzne výhody, od skutočne dlhého dojazdu až k odolnosti voči chladnejším podmienkam.

Zdroj:

https://www.wiseed.com

https://www.pragma-industries.com

Zdieľajte:   Facebooktwittermail