Elektrická rúra a jej správny výber

elektrická rúra

Podľa čoho sa rozhodujete pri kúpe novej elektrickej rúry? Je to energetická trieda, teda úspora energie, výkon, alebo množstvo funkcií? Úspora energie je rovnako dôležitá ako výkon a funkcie. Kvalitná elektrická rúra v tých najúspornejších energetických triedach A až A +++ je dostupná v rozumných cenových reláciách.

Dokonca v niektorých predajniach elektrickú rúru s nižšou energetickou triedou ako je A ani nedostanete.

Pri pečení sa kompromisy zvyčajne nerobia, preto je dobré pred kúpou elektrickej rúry zodpovedať si základné otázky a to čí má byť rúra vstavaná do kuchynskej linky alebo samostatná, so sporákom či bez neho a či chceme mať rúru plynovú alebo elektrickú.

Je dobré vedieť, že napríklad elektrická rúra sa dobre reguluje a rovnomerne pečie ako zhora tak i odspodu. Ak radi grilujete stavte na rúru s grilom a naopak ak radi pripravujete jedlá na pare vyberte si s parnou funkciou.

elektrická rúra

Vo veľkej väčšine domácnosti sa dnes používajú vstavané elektrické rúry. Jej výber tiež závisí od intenzity pečenia. Ak pečiete radi a často, výkon a úspora sú rovnako dôležité. Pri častom pečení je dôležité, aby ste nemíňali viac energie ako je nevyhnutné. Pokiaľ je to možné vyberte si elektrickú rúru energetickej triedy aspoň A +. Pri častom pečení alebo grilovaní je dobré aby elektrická rúra mala tzv. chladené sklo. Je to tiež veľmi vhodné najmä pri malých deťoch. Vonkajšie sklo rúry pri pečení nie je horúce, preto sa na ňom nedá popáliť. Teplo sa udržuje iba vo vnútri elektrickej rúry. Ak máte malé deti dajte pozor, aby elektrická rúra, ktorú si vyberáte mala detskú poistku proti otvoreniu dverí.

Aké programy obsahuje elektrická rúra?

Veľká väčšina vstavaných elektrických rúr obsahuje základné programy ako je horný a spodný ohrev, grilovanie, osvetlenie rúry a ventilátor. Ostatné programy sú často vzájomnou kombináciou, napr. samostatné grilovanie a grilovanie s ventilátorom, alebo horný ohrev s ventilátorom a pod.

Niektoré typy elektrických rúr majú tiež samostatný program rozmrazovania, rýchly predohrev alebo infra vykurovacie teleso. U niektorých typoch nájdeme aj samostatnú funkciu na čistenie rúry.

Za zváženie ešte stojí fakt aká veľká domácnosť ste a doslova aké veľké jedlá budete v rúre pripravovať. Rozsah objemov elektrických rúr je pomerne široký. Tie štandardné sú okolo 55 – 60 litrov. Najčastejšie používané sú v rozmedzí 60 – 70 litrov a samozrejmosťou sú aj rúry nad 70 litrov. Konkrétny výber veľkosti závisí aj od rozmerov kuchynskej linky, ako aj vašich požiadaviek na rozsah využívania elektrickej rúry.

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail