Elektrická koncepčná motorka od BMW bude bezpečná aj bez prilby

motorka

Futuristická elektrická motorka Motorrad Vision Next 100, ktorú predstavila nemecká automobilka BMW, by mala mať automatický balančný systém.

Motorka a jej unikátny samo-balančný systém

Nemecká automobilová spoločnosť BMW predstavila pri príležitosti stého výročia jej založenia viacero koncepčných vozidiel, ktoré by mali predstavovať budúcnosť dopravy. Azda najzaujímavejším z nich je koncept futuristickej elektrickej motorky Motorrad Vision Next 100. Podľa BMW by mala byť taká vyspelá, že na jej šoférovanie už nebude potrebné nosenie rôznych ochranných pomôcok ako napríklad prilba. Motorka Motorrad Vision Next 100 by totiž mala mať unikátny samo-balančný systém, ktorý ju udrží v rovnej polohe a to ako počas jazdy, tak aj v prípade, že sa nepohybuje. BMW predstavilo viaceré futuristické prvky, ktoré by mali umožniť šoférom na všetkých úrovniach „užívať si pri jazde na nej pocit absolútnej slobody“.

motorka motorka

Motorka bez kontrolného panelu

Ďalším významným prvkom, ktorý táto motorka má, je smart displej. Ten je však na rozdiel od kontrolného panelu, ktorý majú tradičné motorky, umiestnený v ochrannom štíte, ktorý bude šofér nosiť namiesto prilby. Prostredníctvom tohto štítu sa vymení väčšina informácií medzi šoférom a motorkou. Štít totiž zaberie šoférovi celý výhľad a poskytne nielen ochranu, ale aj relevantné informácie, ktoré sa premietnu priamo do jeho zorného poľa ako a keď je to potrebné. Tieto informácie však nebudú potrebné po celý čas jazdy, keďže podľa BMW bude motorka Motorrad Vision Next 100 spolu s ďalšími vozidlami z tejto rady vybavená autopilotnou technológiou.

motorka motorka

Budúcnosť prepravy ako zo sci-fi filmu

Motorka Motorrad Vision Next 100 ďalšie vozidlá, ktoré pri príležitosti ich stého výročia predstavili, by nemali podľa BMW produkovať žiadne emisie, keďže nemecká automobilka verí, že budúctnosť prepravy spočíva v elektrickej energii. Ďalšími modelmi by mali byť napríklad mohutný Rolls-Royce s vyspelou umelou inteligenciou nazvanou Eleanor, ktorá je plne autonómna a bez volantu. BMW takisto predstavilo plány na nový koncept populárneho modelu Mini, ktorý by mal byť čiastočne transparentný a podľa BMW bude jednoducho možné zavolať si automobil, ktorý sa bude šoférovať sám, prostredníctvom aplikácie v smartfóne. Uvidime teda, či sa plány BMW do budúcnosti naplnia a či budeme ozaj šoférovať vozidlá ako zo sci-fi filmu.

Zdroj:

http://brand.bmw-motorrad.com/

 

 

 

.

Zdieľajte:   Facebooktwittermail