Eko-mapa: tipy na víkend a ekologické aktivity vo vašom kraji

Maros S.

Chcete sa cez víkend vybrať na zaujímavé eko-miesto, objavovať prírodu alebo plánujete nákup biopotravín? Pozrite si, čo ponúka eko-mapa. Praktický, interaktívny, vizuálny a komplexný mapový navigátor pomáha identifikovať „eko-body“. S eko-mapou ľahko nájdete zberne obnoseného šatstva, miesta, kde zaniesť staré batérie alebo stavebný odpad, ale aj najbližšie chránené miesto v prírode.

Eko-mapa obsahuje miesta a služby, ktoré pomáhajú žiť zdravšie a s ohľadom na životné prostredie. Interaktívna databáza prírodných zaujímavostí, ekologických objektov z oblasti kultúry, športu, ekologickej energetiky a podnikania, zberu a likvidácie odpadov ponúka aktuálne viac ako 2 360 registrovaných miest po celom Slovensku.

Eko-mapa obsahuje miesta a služby, ktoré pomáhajú žiť zdravšie a s ohľadom na životné prostredie. Interaktívna databáza prírodných zaujímavostí, ekologických objektov z oblasti kultúry, športu, ekologickej energetiky a podnikania, zberu a likvidácie odpadov ponúka aktuálne viac ako 2 360 registrovaných miest po celom Slovensku. Je určená pre zariadenia so systémom Windows 8.
V aplikácii má každý kraj svoj „profil“, kde sa o ňom dozviete zaujímavosti ako priemerná spotreba obmedzených zdrojov, využívanie verejnej dopravy, zdroje energie, emisie škodlivín, ohrozené druhy rastlín či živočíchov a podobne. Nosnou časťou aplikácie je samozrejme eko-mapa, na ktorej sú všetky tieto objekty umiestnené, takže si ich môžete pozrieť a tie vo vašom okolí aj začať využívať. Pokiaľ zmýšľate ekologicky, táto aplikácia vás určite obohatí.
Na eko-mape ďalej ľahko zistíte trasu k zaujímavým eko-bodom vo svojom okolí. Ak chcete na hľadanie eko-bodov využiť svoj android smartfón stiahnite si aplikáciu Eko-Trace. Ak si vyberiete konkrétny bod, Eko-Trace vás bude navigovať ku konkrétnemu bodu.

Eko-Trace náhľad aplikácie, ktorá je súčasťou projektu eko-mapa.

Náhľad aplikácie Eko-Trace. Zdroj: eko-mapa.sk

NÁŠ TIP: Informácie ako inštalovať Eko-Trace.

Čo presne je na eko-mape

Body na Eko-mape sú zaradené v hlavných tematických skupinách, ktoré sa ďalej delia na podskupiny:
–          príroda – cyklotrasy, chránené územia, parky, pamätné stromy, náučné chodníky
–          organizácie venujúce sa ochrane prírody, útulky pre zvieratá, zelené školy
–          predajne bio-potravín a zdravej výživy, biofarmy, bazáre a antikvariáty, servisy …
–          zberné dvory odpadu, auto vrakoviská, zber autobatérií, žiaroviek a žiariviek, čistiarne odp.vôd …
–          stavby – vodné zdroje, úpravne pitnej vody, eko domy, alternatívne zdroje energie, ekodukty
–          permakultúra – školské záhrady, súkromné záhrady a pozemky, dizajnéri, lektori a remeselníci, organizácie, ekocentrá a verejné priestory
–          iné – všetko priateľsky zamerané na prírodu a životné prostredie
–          možnosť zobraziť trasu k nájdeným eko-bodom

Ako sa Eko-mapa tvorí a kto do nej prispieva

Eko-mapa je jedným z mnohých projektov Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica. Avšak eko-mapu nevytváraju zamestnanci sami. Generálnym partnerom je Microsoft a v každom kraji existujú aj ďalší partneri. V rámci projektu „Školy tvoria Eko-mapu“ sa do mapovania zapájajú aj žiaci a študenti. Ktoré školy, firmy a organizácie v jednotlivých krajoch spolupracujú nájdete priamo na stránkach eko-mapa.sk.

Každý môže prispieť

Pri tvorbe eko-mapy je aj pomoc verejnosti viac než vítaná. Ak máte akýmkoľvek tip na zelené body, posielajte ich na eko-mapa@zivica.sk. Ak poznáte eko-miesto, ktoré ešte Eko-mapa neobsahuje, napíšte o ňom autorom pár viet, pripojte fotografiu, link na webovú stránku a ideálne súradnice.
Ak k niektorému bodu chýba fotografia a vy ju máte, radi ju k bodu pripoja, ak im ju pošlete. Autori aj užívatelia určite ocenia, keď si všimnete, že niektorý bod už nie je aktuálny (napr. obchod zatvorili, oprava odevov sa presťahovala, náučný chodník má už zdevastované tabule…) a dáte o tom vedieť!
Zdroj: www.zivica.sk, www.eko-mapa.sk

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného života.

Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale...

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na...

Svetelný smog alebo koľko svetla naozaj potrebujeme

Životné prostredie okolo nás je od priemyselnej revolúcie neustále zaťažované sekundárnymi dôsledkami technického progresu. Na jednej strane neodmysliteľné výdobytky ako teplo, svetlo, doprava dostupné pre...

Nóri sa rozhodli odoberať CO2 z ovzdušia. Pomôže im vikingská loď Longship

Mnohí vedci sa zhodujú na tom, že ak chceme zlepšiť kvalitu atmosféry, bude potrebné čo najrýchlejšie znižovať podiel CO2 (prípadne metánu). Do odčerpávania oxidu uhličitého...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť II: Ako ušetriť na vykurovaní a na plyne

Ak domácnosť vykurujete plynom a používate ho aj na varenie a pečenie, podstatná časť vášho rodinného rozpočtu ide zrejme na túto energiu. V tomto článku sme si pre...

Tipy na darčeky, ktoré nestoja veľa a sú šetrné k prírode

Občas býva celkom náročné vybrať vhodný darček. Obzvlášť vtedy, ak chceme každý rok potešiť našich blízkych niečím zaujímavým a užitočným.

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť I: Kde všade môžete doma ušetriť elektrinu

Najlacnejšia elektrina je tá, ktorú nespotrebujeme, a tak vám prinášame prehľad jednoduchých rád, ktoré vám pomôžu ušetriť elektrinu v domácnosti.