Eko-mapa: tipy na víkend a ekologické aktivity vo vašom kraji

Eko-mapa obsahuje miesta a služby, ktoré pomáhajú žiť zdravšie a s ohľadom na životné prostredie. Interaktívna databáza prírodných zaujímavostí, ekologických objektov z oblasti kultúry, športu, ekologickej energetiky a podnikania, zberu a likvidácie odpadov ponúka aktuálne viac ako 2 360 registrovaných miest po celom Slovensku.

Chcete sa cez víkend vybrať na zaujímavé eko-miesto, objavovať prírodu alebo plánujete nákup biopotravín? Pozrite si, čo ponúka eko-mapa. Praktický, interaktívny, vizuálny a komplexný mapový navigátor pomáha identifikovať „eko-body“. S eko-mapou ľahko nájdete zberne obnoseného šatstva, miesta, kde zaniesť staré batérie alebo stavebný odpad, ale aj najbližšie chránené miesto v prírode.

Eko-mapa obsahuje miesta a služby, ktoré pomáhajú žiť zdravšie a s ohľadom na životné prostredie. Interaktívna databáza prírodných zaujímavostí, ekologických objektov z oblasti kultúry, športu, ekologickej energetiky a podnikania, zberu a likvidácie odpadov ponúka aktuálne viac ako 2 360 registrovaných miest po celom Slovensku. Je určená pre zariadenia so systémom Windows 8.

V aplikácii má každý kraj svoj „profil“, kde sa o ňom dozviete zaujímavosti ako priemerná spotreba obmedzených zdrojov, využívanie verejnej dopravy, zdroje energie, emisie škodlivín, ohrozené druhy rastlín či živočíchov a podobne. Nosnou časťou aplikácie je samozrejme eko-mapa, na ktorej sú všetky tieto objekty umiestnené, takže si ich môžete pozrieť a tie vo vašom okolí aj začať využívať. Pokiaľ zmýšľate ekologicky, táto aplikácia vás určite obohatí.

Na eko-mape ďalej ľahko zistíte trasu k zaujímavým eko-bodom vo svojom okolí. Ak chcete na hľadanie eko-bodov využiť svoj android smartfón stiahnite si aplikáciu Eko-Trace. Ak si vyberiete konkrétny bod, Eko-Trace vás bude navigovať ku konkrétnemu bodu.

Eko-Trace náhľad aplikácie, ktorá je súčasťou projektu eko-mapa.
Náhľad aplikácie Eko-Trace. Zdroj: eko-mapa.sk

NÁŠ TIP: Informácie ako inštalovať Eko-Trace.

Čo presne je na eko-mape

Body na Eko-mape sú zaradené v hlavných tematických skupinách, ktoré sa ďalej delia na podskupiny:

–          príroda – cyklotrasy, chránené územia, parky, pamätné stromy, náučné chodníky

–          organizácie venujúce sa ochrane prírody, útulky pre zvieratá, zelené školy

–          predajne bio-potravín a zdravej výživy, biofarmy, bazáre a antikvariáty, servisy …

–          zberné dvory odpadu, auto vrakoviská, zber autobatérií, žiaroviek a žiariviek, čistiarne odp.vôd …

–          stavby – vodné zdroje, úpravne pitnej vody, eko domy, alternatívne zdroje energie, ekodukty

–          permakultúra – školské záhrady, súkromné záhrady a pozemky, dizajnéri, lektori a remeselníci, organizácie, ekocentrá a verejné priestory

–          iné – všetko priateľsky zamerané na prírodu a životné prostredie

–          možnosť zobraziť trasu k nájdeným eko-bodom

Ako sa Eko-mapa tvorí a kto do nej prispieva

Eko-mapa je jedným z mnohých projektov Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica. Avšak eko-mapu nevytváraju zamestnanci sami. Generálnym partnerom je Microsoft a v každom kraji existujú aj ďalší partneri. V rámci projektu „Školy tvoria Eko-mapu“ sa do mapovania zapájajú aj žiaci a študenti. Ktoré školy, firmy a organizácie v jednotlivých krajoch spolupracujú nájdete priamo na stránkach eko-mapa.sk.

Každý môže prispieť

Pri tvorbe eko-mapy je aj pomoc verejnosti viac než vítaná. Ak máte akýmkoľvek tip na zelené body, posielajte ich na eko-mapa@zivica.sk. Ak poznáte eko-miesto, ktoré ešte Eko-mapa neobsahuje, napíšte o ňom autorom pár viet, pripojte fotografiu, link na webovú stránku a ideálne súradnice.

Ak k niektorému bodu chýba fotografia a vy ju máte, radi ju k bodu pripoja, ak im ju pošlete. Autori aj užívatelia určite ocenia, keď si všimnete, že niektorý bod už nie je aktuálny (napr. obchod zatvorili, oprava odevov sa presťahovala, náučný chodník má už zdevastované tabule…) a dáte o tom vedieť!

Zdroj: www.zivica.sk, www.eko-mapa.sk

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail