Dánsky ostrov, ktorého všetka spotrebovaná elektrická energia pochádza z obnoviteľných zdrojov

obnovitelne zdroje energie

Reč je o dánskom ostrove Samsø, ktorý sa ako jeden z mála miest na svete môže pochváliť energetickou nezávislosťou. Všetka spotrebovaná energia totiž pochádza z obnoviteľných zdrojov.

Energetickú samostatnosť dosiahol ostrov 4 roky po tom, ako sa v roku 1997 rozhodla dánska vláda ponúknuť svetu nový pohľad na svet obnoviteľných zdrojov. Jedná sa o projekt, ktorý dokonale využíva polohu ostrova a mal by ísť príkladom ďalším krajinám.
Zhruba 70% spotrebovanej energie pochádza z veterných turbín.

 

Zaujímavosťou je, že tento projekt nebol financovaný vládou, kdežto zhruba 4000 obyvateľmi ostrova, ktorí už nechceli byť závislí na dovoze uhlia a ropy z pevniny. Z počiatočných zdrojov tak vznikla veterná farma s 11 veternými turbínami. Niektoré domácnosti dokonca poňali projekt energetickej samostatnosti natoľko vážne, že si vybudovali vlastné spaľovne na biomasu, nainštalovali solárne panely a solárne kolektory pre ohrev vody.

Väčšina miestnych automobilov jazdí na biopalivá, ktoré sú vyrobené z plodín dopestovaných na ostrove a miestna samospráva jazdí výlučne len na elektromobiloch Peugeot iON, ktoré dobíjajú pomocou solárneho parkoviska s výkonom 120kW.
Skvelý príklad, ako môže jedna komunita celkovo zmeniť zaužívané zvyklosti.

 

A ako je na tom zvyšok Európy?
Dánsko – podobne ako ďalšie škandinávske krajiny – sú priekopníkmi v oblasti využívania obnoviteľných zdrojov. Konkrétne Dánsko má ambície sa stať do roku 2050 celkovo nezávislým od fosílnych zdrojov. Tento trend nasleduje prekvapivo aj Nórsko, ktorého veľká časť HDP pochádza práve z ťažby ropy. Európska únia sa ešte v roku 2012 zaviazala, že do roku 2020 bude až 20% celkovej spotreby energie pochádzať z obnoviteľných zdrojov. Nakoľko svoje slová dodrží ukáže však až čas.

 

 

Prevzaté z: http://www.birdz.sk/mixer/dansky-ostrov-ktoreho-vsetka-spotrebovana-elektricka-energia-pochadza-z-obnovitelnych-zdrojov/19337-clanok.html

Zdieľajte:   Facebooktwittermail