Čína zavádza robotické garáže pre elektromobily

Maros S.

Vízie západných mysliteľov o blízkej budúcnosti mestskej dopravy sa často konkretizujú do veľkých „úľov“ plných elektromobilov. Úle, parkovacie domy alebo zberné garáže by mali slúžiť ako požičovne mestských vozidiel. Čo je dnes na západe obyčajná fantázia, v Číne sa už stalo skutočnosťou.

Kandi roboticke garaze

Mnohomiliónové čínske mesto Čang-čou je sídlom priemyselnej spoločnosti Kandi Technologies Group. Tá v spolupráci so známou čínskou automobilkou GeelyAutomotive prevádzkuje svetovo úplne ojedinelý systém „zdieľania“ elektromobilov.
Po celom meste buduje obrovské úle – čiže výškové robotické garáže, ktoré ukrývajú niekoľko desiatok malých dvoj- alebo štvormiestnych elektromobilov značky Geely. Tie vzdialene pripomínajú napríklad elektromobil Smart ED. Na jedno nabitie najazdia asi 100 km maximálnou rýchlosťou 75 km/h, čo je do mestskej premávky ideálne.
Zatiaľ dve robotické garáže, do štyroch rokov 500
Záujemcovia o dopravu po meste si môžu auto z „úľa“ požičať za sadzbu okolo 2 EUR/hod. V súčasnej dobe stoja iba dve takéto robotické garáže. Cieľom spoločnosti Kandi je ale mať ich počas štyroch rokov až 500. Vďaka tomu by sa na cestách mesta malo pohybovať až 100 000 elektromobilov.
Celý systém je navyše ľahko adaptovateľný aj do ďalších čínskych miest. Ostatne, to isté sa už stalo s inou službou . V Čang-čou funguje najväčší systém zdieľania a požičiavanie bicyklov v Číne. Ukázal sa byť natoľko populárnym, že sa čoskoro rozšíril aj za jeho hranice.

Čínske mestá v súčasnosti čelia obrovským problémom so znečistením ovzdušia, na ktorom sa automobilová doprava podieľa minimálne 50 %. Čína má dnes vyše 1,35 mld. obyvateľov. Jazdí tam ale iba 120 miliónov áut. Pre zaujímavosť, obdobný pomer počtu obyvateľov a majiteľov áut bol v USA už okolo roku 1940.
Ak by sa mal počet automobilov v Číne naďalej rapídnym tempom zvyšovať, nebude sa v mestách dať ani hýbať, ani dýchať. Čínska vláda preto veľkými dotáciami podporuje rozvoj alternatív, ako sú práve elektromobily, systémy požičiavania áut, robotické garáže alebo hromadná doprava. Bude to ale stačiť?
Čína dnes predstavuje najväčší trh s novými automobilmi na svete. Už pred rokmi tak predbehla Spojené štáty americké, dovtedy považované za automobilovú veľmoc. Lenže 350 miliónov (chudobnejúcich) obyvateľov USA jednoducho nemôžepríliš úspešne „súťažiť“ so štvornásobkom (bohatnúcich) Číňanov.
Zdroj: EkoBonus.cz

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného života.

Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale...

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na...

Svetelný smog alebo koľko svetla naozaj potrebujeme

Životné prostredie okolo nás je od priemyselnej revolúcie neustále zaťažované sekundárnymi dôsledkami technického progresu. Na jednej strane neodmysliteľné výdobytky ako teplo, svetlo, doprava dostupné pre...

Nóri sa rozhodli odoberať CO2 z ovzdušia. Pomôže im vikingská loď Longship

Mnohí vedci sa zhodujú na tom, že ak chceme zlepšiť kvalitu atmosféry, bude potrebné čo najrýchlejšie znižovať podiel CO2 (prípadne metánu). Do odčerpávania oxidu uhličitého...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť II: Ako ušetriť na vykurovaní a na plyne

Ak domácnosť vykurujete plynom a používate ho aj na varenie a pečenie, podstatná časť vášho rodinného rozpočtu ide zrejme na túto energiu. V tomto článku sme si pre...

Tipy na darčeky, ktoré nestoja veľa a sú šetrné k prírode

Občas býva celkom náročné vybrať vhodný darček. Obzvlášť vtedy, ak chceme každý rok potešiť našich blízkych niečím zaujímavým a užitočným.

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť I: Kde všade môžete doma ušetriť elektrinu

Najlacnejšia elektrina je tá, ktorú nespotrebujeme, a tak vám prinášame prehľad jednoduchých rád, ktoré vám pomôžu ušetriť elektrinu v domácnosti.