Čína zavádza robotické garáže pre elektromobily

redakcia setri.sk

Vízie západných mysliteľov o blízkej budúcnosti mestskej dopravy sa často konkretizujú do veľkých „úľov“ plných elektromobilov. Úle, parkovacie domy alebo zberné garáže by mali slúžiť ako požičovne mestských vozidiel. Čo je dnes na západe obyčajná fantázia, v Číne sa už stalo skutočnosťou.

Kandi roboticke garaze

Mnohomiliónové čínske mesto Čang-čou je sídlom priemyselnej spoločnosti Kandi Technologies Group. Tá v spolupráci so známou čínskou automobilkou GeelyAutomotive prevádzkuje svetovo úplne ojedinelý systém „zdieľania“ elektromobilov.
Po celom meste buduje obrovské úle – čiže výškové robotické garáže, ktoré ukrývajú niekoľko desiatok malých dvoj- alebo štvormiestnych elektromobilov značky Geely. Tie vzdialene pripomínajú napríklad elektromobil Smart ED. Na jedno nabitie najazdia asi 100 km maximálnou rýchlosťou 75 km/h, čo je do mestskej premávky ideálne.
Zatiaľ dve robotické garáže, do štyroch rokov 500
Záujemcovia o dopravu po meste si môžu auto z „úľa“ požičať za sadzbu okolo 2 EUR/hod. V súčasnej dobe stoja iba dve takéto robotické garáže. Cieľom spoločnosti Kandi je ale mať ich počas štyroch rokov až 500. Vďaka tomu by sa na cestách mesta malo pohybovať až 100 000 elektromobilov.
Celý systém je navyše ľahko adaptovateľný aj do ďalších čínskych miest. Ostatne, to isté sa už stalo s inou službou . V Čang-čou funguje najväčší systém zdieľania a požičiavanie bicyklov v Číne. Ukázal sa byť natoľko populárnym, že sa čoskoro rozšíril aj za jeho hranice.

Čínske mestá v súčasnosti čelia obrovským problémom so znečistením ovzdušia, na ktorom sa automobilová doprava podieľa minimálne 50 %. Čína má dnes vyše 1,35 mld. obyvateľov. Jazdí tam ale iba 120 miliónov áut. Pre zaujímavosť, obdobný pomer počtu obyvateľov a majiteľov áut bol v USA už okolo roku 1940.
Ak by sa mal počet automobilov v Číne naďalej rapídnym tempom zvyšovať, nebude sa v mestách dať ani hýbať, ani dýchať. Čínska vláda preto veľkými dotáciami podporuje rozvoj alternatív, ako sú práve elektromobily, systémy požičiavania áut, robotické garáže alebo hromadná doprava. Bude to ale stačiť?
Čína dnes predstavuje najväčší trh s novými automobilmi na svete. Už pred rokmi tak predbehla Spojené štáty americké, dovtedy považované za automobilovú veľmoc. Lenže 350 miliónov (chudobnejúcich) obyvateľov USA jednoducho nemôžepríliš úspešne „súťažiť“ so štvornásobkom (bohatnúcich) Číňanov.
Zdroj: EkoBonus.cz

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...