Čína sa zrejme stane globálnym lídrom na poli veternej energie už v roku 2021
Podľa analytikov je Čína na dobrej ceste predbehnúť Veľkú Britániu a vytvoriť najväčší trh s off-shore veternou energiou na svete.
Čína a off-shore inštalácie
Off-shore veterné farmy sú momentálne jedným z najvýznamnejších zdrojov obnoviteľnej energie. Ide o využívanie systémov veterných turbín, ktoré sú nainštalované na vodných plochách, či už ide o oceány, moria, jazerá, či fjordy. Ak sa nachádzajú v plytkej vode, zvyčajne sú pripevnené na dne, ale v prípade veterných turbín v hlbších vodách ide o tzv. plávajúce veterné turbíny. Momentálne má najviac off-shore veterných inštalácií Veľká Británia, ktorá do roku 2030 plánuje ich kapacitu zdvojnásobiť. Podľa analytikov sa však dá očakávať, že z hľadiska kumulatívnej kapacity Veľkú Britániu po roku 2021 predbehne Čína.
Čína každoročne zvyšuje kapacitu
Predpokladá sa, že v roku 2021 dosiahnu off-shore zariadenia v Číne kumulatívnu kapacitu 10,9 GW, pričom veterné parky vo Veľkej Británii by mali v tom istom roku poskytnúť 10,4 GW. Čína pritom začala Veľkú Britániu dobiehať v roku 2017, kedy jej veterné inštalácie prekročili hranicu 1 GW. Analytická spoločnosť FTI Consulting očakáva, že od roku 2019 by mali Číne každoročne pribudnúť 2 GW a od roku 2025 by malo ísť až o 4 GW každý rok. Veľká Británia zrejme nedosiahne ani 2 GW nárast kapacity do roku 2024. Predpoklady spoločnosti FTI Consulting vychádzajú z počtu nainštalovaných turbín.
Čína lídrom veternej energie
Obchodná asociácia RenewableUK na hodnotenie využíva kapacitu, pripojenú priamo k národnej sieti. Podľa takejto metódy off-shore veterné inštalácie vo Veľkej Británii dosiahli kapacitu 2 GW už v roku 2018. I keď sa do úvahy vezmú oba spôsoby hodnotenia, je vidieť, že Veľká Británia za Čínou zaostáva. Podľa výkonnej riaditeľky RenewableUK, Emmy Pinchbeck sa dá očakávať, že do roku 2030 bude energia z off-shore veterných zdrojov generovať viac než tretinu celkového dopytu krajiny. V nasledujúcej dekáde by sa do tohto priemyslu totiž malo investovať takmer 56 miliárd a zamestnať asi 27-tisíc ľudí. Čína má však už teraz schválených 24 nových projektov inštalácií, pričom by mali všetky začať svoju prevádzku do roku 2020. V nasledujúcich rokoch bude teda Čína zrejme dominovať nielen v oblasti off-shore vetra, ale stane sa asi aj najväčším trhom s veternou energiou všeobecne.
Zdroj:
https://www.greentechmedia.com
Fotovoltika
Získajte špičkové riešenie na splátky už od 44 € mesačne. Elektrinu na večer si odložíte do Virtuálnej batérie. Ročne usporíte na elektrine až 1 281...