Chevrolet vyrobil pre americkú armádu pôsobivé auto na vodík: Chevrolet Colorado ZH2

auto na vodík

General Motors začiatkom mesiaca predstavil robustné nákladné auto na vodík Chevrolet Colorado ZH2, ktoré bolo navrhnuté špeciálne pre americkú armádu.

Partnerstvo General Motors a TARDEC

Už pred rokom oznámili General Motors a americká armáda, resp. americké centrum pre armádny tankový výskum, rozvoj a inžinierstvo (TARDEC), že uzavreli dohodu, na základe ktorej nedávno predstavili jej výsledok: mohutné auto na vodík Chevrolet Colorado ZH2. Ide o koncept s radikálne upravenými plechovými časťami a špičkovými palivovými článkami. Teraz bude americká armáda testovať toto vozidlo v praxi.

auto na vodík auto na vodík

 

auto na vodík auto na vodík

auto na vodík auto na vodík

auto na vodík auto na vodík

Auto na vodík, ktoré je tiché a neprodukuje emisie

Chevrolet Colorado ZH2 je robustné auto na vodík, ktoré je tiché, keďže jeho motor nevydáva žiaden zvuk a z tohto hľadiska je ideálne na armádne účely, takisto ako fakt, že nezanecháva takmer žiadnu tepelnú stopu. Poskytne výkon 25 -50 kW a je vhodné na cesty, ale aj ako off-road. Obsahuje takisto odnímateľnú EPTO (Exportable Power Take-Off ) energetickú jednotku, resp. nabíjateľnú 16 kWh lítiovo-iónovú batériu, ktorá poskytne až 25 kW energie avšak kdekoľvek mimo vozidla. Vďaka použitej technológii je nabíjanie pomerne rýchle a trvá približne rovnako ako tradičné tankovanie paliva. General Motors a TARDEC takisto navrhli systém zachytávania jedinej emisie, ktorú toto polo-nákladné auto vytvára: vodu. Pri procese generovania elektrickej energie pomocou vodíka a kyslíka totiž auto vyprodukuje až 7,5 litra vody za hodinu. Tú je možné využiť na rôzne humanitárne účely či pri taktických operáciách.

auto na vodík auto na vodík

auto na vodík

 Auto na vodík Chevrolet Colorado ZH2 a jeho interiér

V interiéri sa nachádzajú 4 Recaro sedadlá, pričom každé má multi-bodové bezpečnostné pásy, podobné tým, ktoré sa používajú v závodných autách či armádnych lietadlách. Namiesto spätného zrkadla je v tomto vozidle umiestnená kamera spolu s tradičnými bočnými spätnými zrkadlami. Toto auto na vodík by malo mať dojazd asi 320 km, ale vďaka neustálemu rozvoju palivových článkov a zvyšovania kapacity batérií sa môže dojazd veľmi rýchlo zvýšiť. General Motors totiž pri budovaní tohto auta zámerne nepoužila úplne najnovšie technológie, aby testovanie zbytočne nemeškalo kvôli čakaniu na povolenia a certifikáty. Ak bude testovanie úspešné a toto auto na vodík potvrdí výhodu vlastností takéhoto typu vozidla ako tichý chod a absencia tepelnej stopy , je možné, že by to mohol byť začiatok reformácie zmýšľania (nielen) v americkej armáde a dôležitý krok k ekologickejšej budúcnosti.

http://www.extremetech.com

http://www.autoblog.com

Zdieľajte:   Facebooktwittermail