Ceny elektriny v roku 2014 poklesnú

redakcia setri.sk

Podľa informácií zo štvrtkovej tlačovej besedy Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (URSO) zaplatia ľudia v roku 2014 v priemere o 7 % menej za dodávku elektriny. Maximálne ceny elektriny, ktoré môžu dodávatelia účtovať zákazníkom, budú určite nižšie. Ceny plynu od nového roka klesnú miernejšie, priemerne o 0,23 %.

zdroj: nazeleno.cz

Ceny tepla by mali zostať na úrovni tohoto roka.

Nové ceny elektriny potešia domácnosti aj podnikateľov

Nižšie ceny elektriny sa pripisujú poklesu cien na medzinárodných trhoch v prvom polroku tohto roka. Ich výrazné zníženie by sa malo dotknúť všetkých skupín odberateľov.
Domácnosti by pri ročnej spotrebe mohli priemerne ušetriť 11 eur. Hlbšie do vrecka nebudú musieť siahnuť ani väčší odberatelia. Im by mali ceny elektriny klesnúť zhruba o 55 eur. Tí najväčší odberatelia, ktorí v domácnostiach elektrinou aj kúria, ušetria až do 200 eur ročne.
V modelových príkladoch to znamená, že pre malé podniky, ktoré majú ročne spotrebu do 3 000 kW/h sa priemerne náklad zníži o 6,5 percenta.  Dobrá správa čaká aj veľkých priemyselných odberateľov elektriny. Tí z nich, ktorí sú pripojení na veľmi vysoké napätie, znížia svoje náklady o 10 % v regióne západného a stredného Slovenska. Menej na východe krajiny, iba 3,35 %.
Pre odberateľov pripojených na vysoké napätie, čo je väčšina priemyslených odberateľov, je pokles možný najviac o 15 %  pre regióny stredného Slovenska. Ako uviedol šéf URSO Jozef Holjenčík, vytvorili podľa nich dobré východiská pre koncoročné ceny. Je teraz už iba na podnikateľoch, ako zúročia nižšie ceny elektriny pre svoje podniky.

Plyn v domácnostiach bez výrazných zmien

Podľa odhadov URSO z včerajšej besedy, pokiaľ nepríde ku globálnym zmenám na trhu, nepredpokladá sa výrazný odklon v stanovení cien plynu. Ceny sa stabilizovali a dokonca sa prehĺbili do pozitívnych zmien.
Cena dodávok plynu pre domácnosti v budúcom roku poklesne o 0,23 %. Dochádza však aj k zmene variabilnej sadzby v malých podnikoch, tá poklesne o 6,53 %.
Pri dodávkach tepla upozorňuje URSO, že výroba, distribúcia a dodávky tepla sú ovplyvňované jednak zmenou klimatických podmienok, a preto sa vývoj cien nedá predpokladať s veľkou presnosťou.

Zdroj: aktualne.sk

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...