Ceny elektriny v roku 2014 poklesnú

zdroj: nazeleno.cz

Podľa informácií zo štvrtkovej tlačovej besedy Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (URSO) zaplatia ľudia v roku 2014 v priemere o 7 % menej za dodávku elektriny. Maximálne ceny elektriny, ktoré môžu dodávatelia účtovať zákazníkom, budú určite nižšie. Ceny plynu od nového roka klesnú miernejšie, priemerne o 0,23 %. Ceny tepla by mali zostať na úrovni tohoto roka.

Nové ceny elektriny potešia domácnosti aj podnikateľov

Nižšie ceny elektriny sa pripisujú poklesu cien na medzinárodných trhoch v prvom polroku tohto roka. Ich výrazné zníženie by sa malo dotknúť všetkých skupín odberateľov.

Domácnosti by pri ročnej spotrebe mohli priemerne ušetriť 11 eur. Hlbšie do vrecka nebudú musieť siahnuť ani väčší odberatelia. Im by mali ceny elektriny klesnúť zhruba o 55 eur. Tí najväčší odberatelia, ktorí v domácnostiach elektrinou aj kúria, ušetria až do 200 eur ročne.

V modelových príkladoch to znamená, že pre malé podniky, ktoré majú ročne spotrebu do 3 000 kW/h sa priemerne náklad zníži o 6,5 percenta.  Dobrá správa čaká aj veľkých priemyselných odberateľov elektriny. Tí z nich, ktorí sú pripojení na veľmi vysoké napätie, znížia svoje náklady o 10 % v regióne západného a stredného Slovenska. Menej na východe krajiny, iba 3,35 %.

Pre odberateľov pripojených na vysoké napätie, čo je väčšina priemyslených odberateľov, je pokles možný najviac o 15 %  pre regióny stredného Slovenska. Ako uviedol šéf URSO Jozef Holjenčík, vytvorili podľa nich dobré východiská pre koncoročné ceny. Je teraz už iba na podnikateľoch, ako zúročia nižšie ceny elektriny pre svoje podniky.

Plyn v domácnostiach bez výrazných zmien

Podľa odhadov URSO z včerajšej besedy, pokiaľ nepríde ku globálnym zmenám na trhu, nepredpokladá sa výrazný odklon v stanovení cien plynu. Ceny sa stabilizovali a dokonca sa prehĺbili do pozitívnych zmien.

Cena dodávok plynu pre domácnosti v budúcom roku poklesne o 0,23 %. Dochádza však aj k zmene variabilnej sadzby v malých podnikoch, tá poklesne o 6,53 %.

Pri dodávkach tepla upozorňuje URSO, že výroba, distribúcia a dodávky tepla sú ovplyvňované jednak zmenou klimatických podmienok, a preto sa vývoj cien nedá predpokladať s veľkou presnosťou.

 

Zdroj: aktualne.sk

Zdieľajte:   Facebooktwittermail