Byton predstavil svoju víziu budúcnosti šoférovania: elektromobil Byton Concept

elektromobil

Start-upová spoločnosť predstavila svoj koncepčný elektromobil pre novú generáciu inteligentných zariadení.

Elektromobil ďalšej generácie

Byton je čínska spoločnosť, o ktorej zatiaľ málokto počul. Je však jedným z najnovších a najambicióznejších hráčov na poli elektromobility. V januári predstavila táto start-upová spoločnosť svoj prvý koncepčný elektromobil s jednoduchým názvom Byton Concept, ktorý je podľa výrobcu vybudovaný pre prichádzajúcu éru skutočne zdieľanej a inteligentnej mobility a autonómneho šoférovania. Preto boli pri jeho vývoji najdôležitejšie najmä štyri kľúčové aspekty: elektrický pohon, autonómne riadenie, konektivita a zdieľanie. Henrik Wenders, vice-prezident marketingu Byton, uviedol, že ich vízia nie je o zdokonaľovaní áut, ale samotného života.

elektromobil

elektromobil

elektromobil

Elektromobil s najväčšou obrazovkou?

Elektrické SUV v sebe kombinuje najnovšie technológie. Jeho úroveň autonómneho riadenia dosahuje úroveň 3, ale do roku 2020 výrobca plánuje dosiahnuť úroveň 4. Na pripojenie využíva technológiu 5G a na identifikáciu biometrické údaje. Od iných modelov sa však tento elektromobil odlišuje najmä interiérom. Celú palubnú dosku totiž pokrýva 1,2 m dlhý LCD displej, ktorý Byton nazval Shared Experience Display. Keďže je ale príliš vzdialený na to, aby sa dal ovládať dotykom, vyvinula spoločnosť systém ovládania gestami. Kamery na palubnej doske monitorujú pohyby rúk a využívajú ich na kontrolu toho, čo je na veľkej obrazovke. K dispozícii je však aj kurzorový mód, pri ktorom kamery sledujú končeky prstov na ovládanie kurzoru obrazovky. Na obrazovke sa dá zobraziť video hovor, navigácia či prehrávanie hudby. Displej dokonca dokáže komunikovať s nositeľnými zariadeniami ako sú smart hodinky pre získanie informácií ohľadom zdravia vodiča.

elektromobil

elektromobil

elektromobil

elektromobil

Dve výkonnostné verzie

Byton plánuje svoj elektromobil ponúkať v dvoch verziách. Model s jedným 200 kW motorom a 71 kWh batériou poskytne 400 km dojazd. Výkonnejšia verzia s dvoma 350 kW motormi a 95 kWh batériou by mala na jedno nabitie prejsť až 520 km. K dispozícii je aj technológia rýchleho nabíjania, vďaka ktorej by mala byť 71 kWh batéria nabitá do 80% asi za pol hodinu a 95 kWh batéria nabitá na rovnakú úroveň asi za päť minút neskôr. Byton by mal začať produkciu pre čínsky a európsky trh v roku 2019. Toto elegantné elektrické SUV by malo stáť približne 45-tisíc amerických dolárov (asi 36 167 eur).

Zdroj:

http://www.byton.com

Zdieľajte:   Facebooktwittermail