Byt na kolesách zásobuje elektrinou vlastná slnečná elektráreň

Lukas P.

Mať kde hlavu skloniť je pre každého človeka absolútny základ. Niektorí z nás si kúpia alebo prenajímajú byt, iní naopak rodinný dom. Dnes sa už aj na Slovensku môžeme stretnúť s bývaním v tzv. „hausbóte“. V zahraničí sa však môžeme stretnúť aj s tým, že ľudia žijú v tzv. „karavanoch“. Slnečná elektráreň na streche tohto mobilného bytu ho robí ešte nezávislejším. 

slnecna elektraren

O akom byte na kolesách hovoríme?
Hovoríme o byte v kamióne, ktorý sa mnohým z nás nemusí zdať práve atraktívny. Pokiaľ je však vnútri vhodne uspôsobený, pôsobí omnoho zaujímavejším a pohodlnejším dojmom.
O takýto byt na kolesách sa postaral 50 ročný izraelský animátor Josef Tayyar, ktorý vďaka svojej vytrvalosti, tesárskej zručnosti a niekoľkým premysleným dizajnovým nápadom vytvoril pre seba naozaj krásny domov.
Tayyar sa týmto projektom inšpiroval v čase, keď videl v televízii reláciu o domoch na kolesách a vtedy sa rozhodol, že chce rovnaký druh flexibility. Strávil preto roky dolaďovaním svojho ​​sna, kedy sa snažil premeniť 11,5 m  dlhý kamión na svoje vytúžené bývanie.
Čo zahŕňala premena kamiónu na skutočný domov?
Predovšetkým je to kvalitná izolácia stien, ktorá má hrúbku cca 8 – 10 cm. Byt ďalej zahŕňa  moderne vybavenú kuchyňu, dve oddelené spacie časti, dostatočne veľký priestor na sedenie, kde je umiestnený jedálenský stôl s lavicami, pracovný priestor a priestrannú kúpeľňu.
Drevo sa v podobe dreveného obkladu nachádza v celom interiéri, v dôsledku čoho sa podarilo vytvoriť vrelú a príjemnú atmosféru, ktorá sa príliš nelíši od malých domov, ktoré máme možnosť bežne vidieť.
Najlepšie zo všetkého je, že strecha tohto kamiónu je pokrytá fotovoltaickými panelmi, ktoré tomuto domu poskytujú elektrickú energiu. Táto slnečná elektráreň túto domácnosť robí nezávislou od externého zdroja napájania, čo je samozrejme výhodné i ekologické. V tomto byte je taktiež k dispozícií veľký zásobník s vodou, nachádzajúci sa pod spálňou, ktorý zabezpečuje dostatočný prísun vody aj v tých najteplejších mesiacoch.

Náklady na prestavbu kamiónu
Premena tohto kamiónu na komfortný byt stála svojho majiteľa cca 225 000 dolárov, čo je síce o niečo drahšie, ako malé domy s porovnateľnou rozlohou, avšak Tayyar dúfa, že týmto typom bytu na kolesách inšpiruje aj iných k tomu, aby ho nasledovali a vytvorili tak malé spoločenstvo ľudí žijúcich v mobilných bytoch.
Tayyar je presvedčený, že vďaka rastúcim cenám nehnuteľností, súvisiacich daní z nehnuteľností a pozemkov a zaťažujúcim hypotékami by sa tento typ bývania mohol stať trendom budúcnosti.
Na záver treba povedať, že aj takáto forma bývania je veľmi zaujímavá pre ľudí, ktorí neradi zostávajú dlho na jednom mieste a nemajú dobrý pocit z toho, že sú k niečomu, niekomu viazaní. Oproti iným klasickým karavanom má tento typ bytu taktiež výhodu v tom, že nepotrebuje externý zdroj elektrického napájania, nakoľko si elektrickú energiu vyrába sám.

Autor: Lukáš Kovačovič

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného života.

Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale...

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na...

Svetelný smog alebo koľko svetla naozaj potrebujeme

Životné prostredie okolo nás je od priemyselnej revolúcie neustále zaťažované sekundárnymi dôsledkami technického progresu. Na jednej strane neodmysliteľné výdobytky ako teplo, svetlo, doprava dostupné pre...

Nóri sa rozhodli odoberať CO2 z ovzdušia. Pomôže im vikingská loď Longship

Mnohí vedci sa zhodujú na tom, že ak chceme zlepšiť kvalitu atmosféry, bude potrebné čo najrýchlejšie znižovať podiel CO2 (prípadne metánu). Do odčerpávania oxidu uhličitého...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť II: Ako ušetriť na vykurovaní a na plyne

Ak domácnosť vykurujete plynom a používate ho aj na varenie a pečenie, podstatná časť vášho rodinného rozpočtu ide zrejme na túto energiu. V tomto článku sme si pre...

Tipy na darčeky, ktoré nestoja veľa a sú šetrné k prírode

Občas býva celkom náročné vybrať vhodný darček. Obzvlášť vtedy, ak chceme každý rok potešiť našich blízkych niečím zaujímavým a užitočným.

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť I: Kde všade môžete doma ušetriť elektrinu

Najlacnejšia elektrina je tá, ktorú nespotrebujeme, a tak vám prinášame prehľad jednoduchých rád, ktoré vám pomôžu ušetriť elektrinu v domácnosti.