Byt na kolesách zásobuje elektrinou vlastná slnečná elektráreň

Lukas P.

Mať kde hlavu skloniť je pre každého človeka absolútny základ. Niektorí z nás si kúpia alebo prenajímajú byt, iní naopak rodinný dom. Dnes sa už aj na Slovensku môžeme stretnúť s bývaním v tzv. „hausbóte“. V zahraničí sa však môžeme stretnúť aj s tým, že ľudia žijú v tzv. „karavanoch“. Slnečná elektráreň na streche tohto mobilného bytu ho robí ešte nezávislejším. 

slnecna elektraren

O akom byte na kolesách hovoríme?
Hovoríme o byte v kamióne, ktorý sa mnohým z nás nemusí zdať práve atraktívny. Pokiaľ je však vnútri vhodne uspôsobený, pôsobí omnoho zaujímavejším a pohodlnejším dojmom.
O takýto byt na kolesách sa postaral 50 ročný izraelský animátor Josef Tayyar, ktorý vďaka svojej vytrvalosti, tesárskej zručnosti a niekoľkým premysleným dizajnovým nápadom vytvoril pre seba naozaj krásny domov.
Tayyar sa týmto projektom inšpiroval v čase, keď videl v televízii reláciu o domoch na kolesách a vtedy sa rozhodol, že chce rovnaký druh flexibility. Strávil preto roky dolaďovaním svojho ​​sna, kedy sa snažil premeniť 11,5 m  dlhý kamión na svoje vytúžené bývanie.
Čo zahŕňala premena kamiónu na skutočný domov?
Predovšetkým je to kvalitná izolácia stien, ktorá má hrúbku cca 8 – 10 cm. Byt ďalej zahŕňa  moderne vybavenú kuchyňu, dve oddelené spacie časti, dostatočne veľký priestor na sedenie, kde je umiestnený jedálenský stôl s lavicami, pracovný priestor a priestrannú kúpeľňu.
Drevo sa v podobe dreveného obkladu nachádza v celom interiéri, v dôsledku čoho sa podarilo vytvoriť vrelú a príjemnú atmosféru, ktorá sa príliš nelíši od malých domov, ktoré máme možnosť bežne vidieť.
Najlepšie zo všetkého je, že strecha tohto kamiónu je pokrytá fotovoltaickými panelmi, ktoré tomuto domu poskytujú elektrickú energiu. Táto slnečná elektráreň túto domácnosť robí nezávislou od externého zdroja napájania, čo je samozrejme výhodné i ekologické. V tomto byte je taktiež k dispozícií veľký zásobník s vodou, nachádzajúci sa pod spálňou, ktorý zabezpečuje dostatočný prísun vody aj v tých najteplejších mesiacoch.

Náklady na prestavbu kamiónu
Premena tohto kamiónu na komfortný byt stála svojho majiteľa cca 225 000 dolárov, čo je síce o niečo drahšie, ako malé domy s porovnateľnou rozlohou, avšak Tayyar dúfa, že týmto typom bytu na kolesách inšpiruje aj iných k tomu, aby ho nasledovali a vytvorili tak malé spoločenstvo ľudí žijúcich v mobilných bytoch.
Tayyar je presvedčený, že vďaka rastúcim cenám nehnuteľností, súvisiacich daní z nehnuteľností a pozemkov a zaťažujúcim hypotékami by sa tento typ bývania mohol stať trendom budúcnosti.
Na záver treba povedať, že aj takáto forma bývania je veľmi zaujímavá pre ľudí, ktorí neradi zostávajú dlho na jednom mieste a nemajú dobrý pocit z toho, že sú k niečomu, niekomu viazaní. Oproti iným klasickým karavanom má tento typ bytu taktiež výhodu v tom, že nepotrebuje externý zdroj elektrického napájania, nakoľko si elektrickú energiu vyrába sám.

Autor: Lukáš Kovačovič

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...