Britská spoločnosť plánuje vyrábať vykurovací plyn z obyčajnej trávy

plyn

Ecotricity tvrdí, že plánuje získavať plyn z obyčajnej trávy, a zásobiť tak až 97% britských domácností energiou.

Zelený plyn

Britská energetická spoločnosť Ecotricity odhalila svoje najnovšie riešenie na pokrytie energetických potrieb vo Veľkej Británii. Oznámila totiž, že plánuje vyrábať metán pomocou trávy z fariem v okrajových častiach. Ten by podľa ich vyhlásenie jedného dňa mohol vykurovať až 97% britských domácností a vytvoriť tak úplne nové odvetvie v energetickom priemysle. Biopalivá sú už dlhodobo jednou z hlavných tém na poli alternatívnych energetických riešení. Doterajšie spôsoby ich výroby pomocou energetických polí či potravinového odpadu ale majú svoje nevýhody a nedokonalosti. Ecotricity preto prichádza s riešením ako získať tzv. zelený plyn. Plánujú premieňať trávnu na metán rovnakým spôsobom ako to dokáže napríklad krava, ale bez nej. Spoločnosť dúfa, že sa jej podarí vyrobiť uhlíkovo-neutrálny plyn, ktorý využíva dostupný zdroj, bude vhodný do existujúcej infraštruktúry a bude ľahko rozšíriteľný.

plyn

plyn

Plyn priamo pre domácnosti

Hlavná myšlienka spočíva v tom, tráva by mala byť pestovaná pôde v okrajových častiach a na pozemkoch, ktoré nie sú vhodné na poľnohospodárstvo alebo takých, kde by sa mala striedať s inými plodinami ako pšenica či repka. Dopestovaná tráva by mala byť vyvážaná do výrobných závodov, tzv. Green Gas Mills.  Tam by sa uložila a spracovala do siláže ako ktorákoľvek iná plodina. Táto siláž by však na rozdiel od väčšiny iných, ktoré slúžia ako krmivo pre zver, mala byť umiestnená do veľkých fermentačných kadí. Vďaka absencii kyslíka a prítomnosti  baktérií  potom začne proces nazvaný  anaeróbna digescia. Tento proces je bežne známy, ale veľkosti nádrží v tomto prípade vytvára dôležitý rozdiel. Plyn, ktorý pri tomto procese vzniká by sa mal totiž očistiť od oxidu uhličitého a iných nečistôt a následne zhromaždiť a privádzať priamo do verejných liniek plynu, slúžiacich pre domácnosti.

Plyn, ktorý prinesie mnoho výhod

Podľa vyhlásenia spoločnosti Ecotricity by mala takáto produkcia vytvoriť až 150 tisíc nových pracovných miest. Takisto by mala pridať asi 7,5 miliardy britských libier do ekonomiky krajiny každý rok. V neposlednom rade by bol takto vyrobený plyn uhlíkovo-neutrálny, takže by mohol zohrať kľúčovú rolu pri plnení britských klimatických cieľov a vytvoriť nový priestor pre voľne žijúce zvery. Podľa Ecotricity by malo byť možné vyrábať takýto zelený plyn a vytvoriť grid rovnako ako sa to deje so zelenou elektrinou v posledných dvoch dekádach.

Zdroj:

https://www.ecotricity.co.uk

http://newatlas.com/

 

 

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail