BMW spustilo bezdrôtový nabíjací systém

bezdrôtový nabíjací systém

Nemecká automobilka predstavila prvý bezdrôtový nabíjací systém svojho druhu na svete.

Bezdrôtový nabíjací systém BMW Wireless Charging

Známy nemecký výrobca automobilov, spoločnosť BMW koncom mája predstavila svoj bezdrôtový nabíjací systém pre plug-in hybridné vozidlá. Tento plne integrovaný indukčný systém je prvým svojho druhu na svete. BMW oznámilo, že s výrobou nabíjacieho systému BMW Wireless Charging začne v júli tohto roka a zároveň spustila pred-objednávky systému, určeného pre model 530e iPerformance. Nabíjacie možnosti budú dostupné prostredníctvom leasingu najprv v Nemecku a postupne ďalej vo Veľkej Británii, USA, Japonsku a Číne. Systém BMW Wireless Charging využíva indukčné nabíjanie prostredníctvom elektromagnetického poľa na nabíjanie zabudovaných batériových balíkov bez akýchkoľvek káblov.

bezdrôtový nabíjací systém

bezdrôtový nabíjací systém

bezdrôtový nabíjací systém

bezdrôtový nabíjací systém

Ako funguje bezdrôtový nabíjací systém?

Kľúčom k bezkontaktnému prenosu elektrickej energie je elektromagnetické pole. Nabíjanie prebieha prostredníctvom jednoduchej podložky GroundPad, ktorá sa umiestni na parkovacie miesto a zapojí do zdroja energie a druhej podložky CarPad, ktorá je pripevnená na spodku vozidla. Akonáhle je automobil zaparkovaný na podložke, začne sa induktívne nabíjanie vozidla, bez toho, aby muselo byť k niečomu pripojené. Vodič preto môže kedykoľvek s autom odísť bez potreby odpájania káblov zo zásuvky. Tento bezdrôtový nabíjací systém bude najprv dostupný pre model 530e a postupne aj pre ďalšie modely. Induktívna nabíjacia stanica GroundPad sa dá nainštalovať kdekoľvek, kde vodič najčastejšie parkuje, teda napríklad v garáži, na príjazdovej ceste či vo firemnej garáži. Podľa výrobcu je podložka odolná voči rôznemu počasiu a funguje v takmer akýchkoľvek atmosférických podmienkach.

Bezdrôtový nabíjací systém vodiča navádza pri parkovaní

Bezdrôtový nabíjací systém má výkon 3.2 kW, čo znamená, že za 3,5 hodiny by mal nabiť model 530e iPerformance s efektivitou asi 85%. Komunikácia medzi vozidlom a podložkou prebieha prostredníctvom zabezpečenej Wi-Fi siete. Vodič je pri parkovaní navádzaný pomocou spätného pohľadu na auto (podobne ako pri 360-stupňovej kamere) a farebných línií, ktoré naznačujú ideálnu pozíciu vozidla s optimálnou efektivitou nabíjania. Odchýlka by mala byť podľa výrobcu maximálne 7 cm pozdĺžne a 14 cm po bokoch. BMW Wireless Charging obsahuje aj bezpečnostné prvky ako ochrana pred radiáciou vychádzajúcou z podložky či senzory, ktoré automaticky vypnú nabíjanie ak sa na nabíjacej podložke nachádzajú neznáme predmety.

Zdroj:

https://www.press.bmwgroup.com

Zdieľajte:   Facebooktwittermail