Betónová horská chata poskytuje únik od civilizácie bez elektrickej prípojky

horská chata

Horská chata v americkej Virgínii produkuje energiu prostredníctvom solárnych panelov a využíva systém na zhromažďovanie dažďovej vody.

Horská chata v off-grid móde

Americké architektonické štúdio GreenSpur navrhlo betónovú horskú chatu s názvom Lost Whisky Concrete Cabin, ktorá sa nachádza v lesoch neďaleko mesta Marshall. Rozprestiera sa na pozemku s rozlohou 50 akrov. Jej názov je kombináciou mien dvoch obľúbených miestnych oblastí, Whisky Hollow a Lost Mountain. Samotná horská chata zaberá rozlohu necelých 15 m² a podľa jej architektov by mala nabádať návštevníkov, aby sa aspoň dočasne vzdali moderných technológií a užívali si krásu miestnej prírody. Aj preto je súčasťou chaty vysunutá a osvetlená terasa s holandskou off-grid vodnou vírivkou na drevo a vstavanou hojdacou sieťou, ktorá poskytuje široký výhľad na okolie.

horská chata

horská chata

horská chata

Horská chata na vrchole hory

Podľa architektov z GreenSpur je štýl chaty z jednej tretiny škandinávskym minimalizmom, ktorý doplňujú dve tretiny vidieckym štýlom americkej Virgínie.  Betónová horská chata bola kvôli logistike výstavby prefabrikovaná a z väčšej časti pozostáva z betónových panelov a štruktúrne izolovaných SIP panelov s betónovým povrchom a veľkorysým presklením. Okná a komín sú vyrobené z ocele. Budova bola navrhnutá tak, aby vyžadovala minimálnu údržbu a mala by si udržať rovnaký vzhľad, aj funkcionalitu nasledujúcich 100 rokov. Najväčšou výzvou bolo pre architektov vybudovanie chaty na vrchole hory, na ktorú sa počas zimy takmer nedá dostať.

horská chata

horská chata

horská chata

Náročná logistika výstavby

Súčasťou chaty je aj studňa, pre ktorú bolo potrebné kopať až do hĺbky viac než 200 metrov. Zach Gasper, dizajnový riaditeľ GreenSpur dodal, že „dopraviť prefabrikované betónové panely na určené miesto takisto nebola ľahká úloha“. Rozlohou pomerne skromný interiér zahŕňa multifunkčnú posteľ Murphy Bed, ktorá zároveň slúži ako stôl. Súčasťou kúpeľne je betónové umývadlo, ktoré skrýva batériu na skladovanie energie, sprcha a kompostovacia toaleta, ktorá je napojená na nádrž typu Culvert. Variť sa dá na propánovej varnej doske. Betónová horská chata Lost Whisky je súčasťou systému budov Lost Whiskey Club a momentálne sa dá dočasne prenajať.

Zdroj:

http://greenspur.net

https://www.dwell.com

Zdieľajte:   Facebooktwittermail