Aréna Johana Cruijffa funguje od júla ako super-batéria

super-batéria

Známy amsterdamský štadión je od júla super-batéria, stala sa tak jednou z najväčších zásobární pre elektrickú energiu v Európe.

Najväčšia super-batéria v Európe

Najväčší futbalový štadión v Holandsku, Aréna Johana Kruiffa, známy aj ako amsterdamská aréna je domovským štadiónom holandského futbalového klubu Ajax. Okrem toto sa na ňom konajú aj rôzne ďalšie podujatia ako hudobné koncerty, festivaly či tanečné párty. Koncom júna táto aréna prešla dôležitou zmenou a stala sa z nej tzv. super-batéria. V rámci partnerstva spoločností Nissan, Eaton, BAM a The Mobility House bol totiž do arény nainštalovaný 2,8 MWh/3 MW energetický úložný systém. Skladá sa z nových, ale aj použitých batérií z modelu Nissan Leaf a rovná sa 148 batériovým balíkom (z toho 63 použitých a 85 nových). Energetický systém je tým pádom pekným príkladom cirkulárnej ekonomiky.

super-batéria

super-batéria

super-batéria

 

Super-batéria stabilizuje dodávku energie

3 MW super-batéria môže za normálnych okolností pomôcť stabilizovať elektrickú rozvodnú sieť. Dopĺňa ju solárny energetický systém so 4200 solárnymi panelmi, nainštalovanými na streche štadióna. Ak prúdi kvôli silnému vetru alebo silnému slnečnému žiareniu do batérie príliš veľa energie, elektrina sa uskladní. Ak je naopak momentálny nedostatok energie, dodáva batéria elektrickú energiu späť do siete. Štadión, pomenovaný po jednom z najslávnejších futbalistov Holandska, je súčasťou primárnej rezervnej kapacity národného poskytovateľa elektrickej energie Tennet. Ako sa vyjadril riaditeľ arény, Henk van Raan, celé vedenie chce mať zo štadióna najstabilnejší štadión na svete. „Naša strecha má 7200 m² solárnych panelov, čo predstavuje asi 10% celkovej spotreby energie, ktorá sa dostáva priamo do batérie“, dodal van Raan.

Super-batéria pomôže aj susedom

Novo vytvorená super-batéria bude fungovať ako záložný systém nielen pre samotný štadión. Koncertné sály Ziggo Dome a AFAS Live, ktoré sa nachádzajú v jej blízkosti, totiž môžu arénu takisto využiť ako núdzový zdroj v prípade výpadkov energie. V minulosti mala aréna dva dieselové generátory, ktoré poskytovali dostatok energie na osvetlenie v núdzových situáciách či evakuácii. Nestačili však na to, aby zásobovali futbalový zápas či koncert elektrickou energiou. Nová batéria by mala zároveň zabrániť tomu, aby využívali organizátori koncertov vlastné dieselové generátory. Vedenie sa chce preto pokúsiť super-batériu prenajímať. V budúcnosti tak umelci nebudú musieť voziť veľké generátory a zároveň o čosi prispejú k lepšiemu životnému prostrediu.

Zdroj:

https://nos.nl

https://insideevs.com

Zdieľajte:   Facebooktwittergoogle_plusmail